Судове рішення #852901

 

                                                                                                                                Справа № 22а-553/07                                                                                              ряд.ст.звіт.47            

       Доповідач Улицький В.З.

 

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М  У К Р А Ї Н И

 

19 червня 2007 року.                                                                                              м. Львів

 

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

 

головуючого                          Улицького В.З.

суддів                                      Багрія В.М., Обрізко І.М.

при секретарі                         Рахмановій Н.І.                                

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу державної податкової інспекції у м. Чернівці, прокурора Шевченківського району м. Чернівці на постанову господарського суду Чернівецької області від 28 лютого 2007 року, колегія суддів  -

 

в с т а н о в и л а:

 

            В грудні 2006 року прокурор Шевченківського району звернувся з позовом до приватного підприємства «Есітр», Центрального конструкторського бюро «Ритм» про визнання угод щодо продажу та відпуску товарно-матеріальних цінностей недійсними.

 

            Позовні вимоги мотивував тим, що ПП «Есітр» було зареєстровано в Ліцензійно-реєстраційній палаті м. Чернівці не з метою здійснення господарської діяльності, а з метою прикриття незаконної діяльності та здійснення видів діяльності щодо яких є заборона. В період з 26 квітня 2005 року від імені відповідача ПП «Есітр» в особі директора ОСОБА_1 була укладена усна угода щодо продажу та відпуску товарно-матеріальних цінностей з ЦКБ «Ритм». Факт укладення в усній формі угоди відповідальними службовими особами ЦКБ «Ритм» з одного боку та невстановленими особами від імені ПП «Есітр» з другого боку щодо постачання товарно-матеріальних цінностей, а саме платин кремнієвих, підкладок сіталових, селеномочевини, пластин кварцевих, кремнію на суму 52787 грн. Однак, як встановлено перевіркою, вищезазначені угоди на поставку товарно-матеріальних цінностей не укладались, а також останньою будь-які інші особи в установленому порядку на укладення угод від її імені не уповноважувались, тобто ПП «ЕСІТР» діяло з метою прикриття незаконної діяльності - поставки товарно-матеріальних цінностей ЦКБ «Ритм» без представлення належних бухгалтерських і податкових документів. Отже прикриваючись організаційно-правовою формою ПП «Есітр», в змові із ОСОБА_1працювали невстановлені слідством фізичні особи, які і реалізовували ЦКБ «Ритм» товарно-матеріальні цінності, що не придбавались та не реалізовувались ПП «Есітр». У звязку з такими діями директора ПП «Есітр» ОСОБА_1 відносно неї СВ ПМ ДПА в Чернівецькій області 26.09.2005 року порушено кримінальну справу за ознаками складу злочину, передбаченого ст. 205 ч.2 КК України. Постановою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 06.12.2005 року ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності за ст. 205 ч.2 КК України на підставі ст.1 п. «б» ст.ст. 6, 9 Закону України «Про амністію» від 31.05.2005 року. Вироком Шевченківського районного суду м. Чернівці від 30.10.2006 року в кримінальній справі ОСОБА_2 засуджено за ст. 205 ч.2 КК України. Згідно вказаної постанови та відповідного вироку, ОСОБА_1 за попередньою змовою з ОСОБА_2, повторно, з метою прикриття незаконної діяльності та здійснення видів діяльності, щодо яких є заборона, а саме: для здійснення незаконних конвертаційних операцій, в ліцензійно-реєстраційній палаті м. Чернівці зареєструвала ПП «Есітр». ПП «Есітр» використовувалось з метою прикриття незаконної діяльності, поставки товарно- матеріальних цінностей. Фактично прикриваючись організаційно-правовою формою ПП «Есітр», будучи в змові з ОСОБА_2 та ОСОБА_1, працювали невстановлені слідством особи. Організаційно-правова форма ПП «Есітр» використовувалась невстановленими слідством особами, спільно з ОСОБА_1та ОСОБА_2 з метою конвертації одержаних від ЦКБ «Ритм» безготівкових коштів та видачу останньому суб'єкту податкових накладних, що засвідчували поставку товарно-матеріальних цінностей. Таким чином вказана угода супиречить інтересам держави. Просив позов задоволити.

 

            Постановою господарського суду Чернівецької області від 28 лютого 2007 року у позові відмовлено.

 

            Постанову суду оскаржила державна податкова інспекція, прокурор Шевченківського району м. Чернівці. Ввважають постанову суду незаконою, постановлену з порушенням норм матеріального права. Просять скасувати постанову суду.

 

            Заслухавши доповідача, пояснення представника ЦКБ «Ритм» на заперечення апеляційних скарг, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги слід задоволити.

 

            Відмовляючи в позові, суд першої інстанції виходив з того, що спірна угода не супeречить інтересам держави і суспільства, що на момент здійснення господарських операцій ПП «Есітр» знаходилося в ЄДРПОУ і не виключено з ЄДР на час розгляду справи.

 

            Проте з даними доводами погодись не можна, оскільки постанова винесена з порушенням норм матеріального права.

 

            Встановлено, що в період з 26 квітня 2005 року від імені відповідача ПП «Есітр» була укладена усна угода щодо продажу та відпуску товарно матеріальних цінностей з ЦКБ «Ритм» на загальну суму 52787 грн.

 

            Вказана угода була укладена невстановленими особами, оскільки директором ПП «Есітр» ОСОБА_1не укладалася, а також будь-які особи в установленому законом порядку на укладення угод від її імені не уповноважувалися.

 

            У звязку з такими діями ОСОБА_1 відносно неї СВ ДПА в Чернівецькій області 26.09.2005 року порушено кримінальну справу за ознаками складу злочину, передбаченого ст. 205 ч.2 КК України. Постановою Шевченківського районного суду м.Чернівці від 06.12.2005 року ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності за ст. 205 ч.2 КК України на підставі ст.1 п. «б» ст.ст. 6, 9 Закону України «Про амністію» від 31.05.2005 року. Вироком Шевченківського районного суду м. Чернівці від 30.10.2006 року в кримінальній справі ОСОБА_2 засуджено за ч.2 ст. 205 КК України.

 

            Згідно вказаної постанови та відповідного вироку суду, ОСОБА_1 за попередньою змовою з ОСОБА_2 повторно, з метою прикриття незаконної діяльності та здійснення видів діяльності, щодо яких є заборона, а саме для здійснення незаконних конвертаційних операцій, в ліцензійно-реєстраційній палаті м. Чернівці зареєстрували ПП «Есітр». ПП «Есітр» використовувалось з метою прикриття незаконної діяльності, поставки товарно-матеріальних цінностей. Фактично прикриваючись організаційно-правовою формою ПП «Есітр», будучи в змові з ОСОБА_2 та ОСОБА_1, працювали невстановлені слідством особи. Організаційно-правова форма ПП «Есітр» використовувалась невстановленими слідством особами спільно з ОСОБА_1та ОСОБА_2 з метою конвертації одержаних від ЦКБ «Ритм» безготівкових коштів та видачу останньому суб»єкту податкових накладних.

 

            Статтею 207 ГК України передбачено, що господарське зобов'язання, яке не відповідає вимогам закону, або вчинене з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції може бути на вимогу одній з сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

 

            Отже, однією з необхідних умов для визнання недійсності зобов'язання відповідно до ст. 207 ГК України є вчинення їх з метою, zка завідомо супtречить інтересам держави і суспільства.

 

            Суд апеляційної інстанції, враховуючи викладені обставини, вважає, що вчинення господарського зобов'»язання з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, органом державної податкової служби доведене і полягає в тому, що ПП «Есітр» було створено фіктивно з порушенням норм чинного законодавства, а відтак і юридично значимі дії даного підприємства носять фіктивний характер та спрямовані на приховування податку.

 

            Враховуючи те, що мету, яка завідомо супtречить інтересам держави і суспільства при укладенні спірної угоди, доведено, позов підлягає задоволенню.

 

           

          Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 206 КАС України, колегія суддів,-

 

 

                                      ПОСТАНОВИЛА :

 

 

Апеляційні скарги державної податкової інспекції у м. Чернівці, прокурора Шевченківського району м. Чернівці задоволити.

 

Постанову господарського суду Чернівецької області від 28 лютого 2007 року скасувати та постановити нову постанову, якою позов задоволити. Визнати недійсною усну угоду, укладену в період з 26 квітня 2005 року між ПП «Есітр» та ЦКБ «Ритм» на загальну суму 52787 грн.

 

Стягнути з ПП «Есітр» та ЦКБ «Ритм» солідарно на користь держави 527 грн. судового збору.

 

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення.

 

На постанову може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду протягом одного місяця після проголошення.

 

 

 

Головуючий :                                                           В.Улицький

 

 

 

                                                                                   

                                                                                   І.Обрізко

Судді:

 

 

                                                                                   В.Багрій

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація