Судове рішення #8553685

                             

РІШЕННЯ

іменем України

1 березня 2010 року                                                 Сватівський районний суд

                                                                                              Луганської області

У складі головуючого  судді                                         Половинки В.О.

                         при секретарі                                         Фурсовій Н.В.

розглянувши  у відкритому судовому засіданні у залі суду  в м. Сватове цивільну справу № 2-22-10 за об’єднаними позовами ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Сватівської міської ради, третя особа ОСОБА_3 про встановлення факту родинних відносин та ухвалення додаткового строку для подання заяви на прийняття спадщини

встановив:

Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2  звернулися до суду з позовами, в якому прохають суд  встановити факт родинних відносин в тім, що ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є  їх рідним батьком а також прохають суд  визначити їм  додатковий строк  у вигляді трьох місяців з дня набрання чинності цього рішення для подання заяви до державної нотаріальної контори про прийняття спадщини.  

В судовому засіданні позивачі наполягають на задоволенні позову та в  обґрунтування своїх вимог пояснили, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер їх батько ОСОБА_4. Але в їх свідоцтві про народження в графі «батько» вказано прізвище «ОСОБА_4», інші дані вказано правильно. Після смерті батька відкрилась спадщина у вигляді земельного паю, але оформити спадщину не має можливості, оскільки для цього необхідно встановити факт родинних відносин в тім, що померлий є рідним батьком позивачів. Крім цього позивачі після смерті спадкодавця зверталися усно до державного нотаріуса ОСОБА_5 з проханням вирішити питання про прийняття спадщини, але він відповів, що спадщина вже оформлена їх сестрою ОСОБА_3 Такою відповіддю вони були введені в оману і не подали своєчасно в установлений законом шестимісячний термін письмову заяву про прийняття спадщини. Вважають, що помилка в свідоцтві про їх народження та невизначена  відповідь нотаріуса є поважною причиною пропуску строку прийняття ними спадщини.

Відповідач в судове засідання не з’явився, але звернувся до суду з заявою про розгляд справи без його участі, Сватівська міська рада не вбачає поважності пропуску строку на прийняття спадщини, але в разі, якщо судом буде встановлено поважність причин пропуску, міська рада не буде заперечувати проти заявлених вимог.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог ОСОБА_3  факт родинних відносин визнає, але в той же час не визнає вимог щодо визначення додаткового строку прийняття спадщини позивачами, вважає, що відсутні підстави для його задоволення.

Свідок ОСОБА_6 суду пояснив, що він 15 квітня 2009 року на своєму автомобілі возив позивачів до нотаріуса  ОСОБА_5 Коли під’їхали до нотаріуса, то ОСОБА_1 пішла в приміщення нотаріату, а у ОСОБА_2 погіршився стан здоров’я і вона залишилася в автомобілі. Через погіршений стан здоров’я вона не змогла зайти до нотаріуса. Пізніше він відвіз їх додому.  

Свідок ОСОБА_7, який є державним нотаріусом,  пояснив, що третя особа у справі ОСОБА_3 подала в нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини в установлений законом шестимісячний строк.  ОСОБА_1 зверталися усно щодо спадщини нерухомості, а саме будинку. Він їй роз’яснив, що будинок вже оформлено відповідно до договору довічного утримання.   ОСОБА_2 ж зверталася до нього після шестимісячного строку і поясняла, що не змогла своєчасно звернутися в зв’язку з погіршеним станом здоров’я.  

Відповідно до ст. 10 ЦПК України обставини цивільних справ встановлюються судом за принципом змагальності. Суд же, зберігаючи об’єктивність і неупередженість, лише створює необхідні умови для всебічного і повного  дослідження обставин справи. При дослідженні і оцінці доказів, встановленні обставин справи і ухваленні рішення суд незалежний від висновків органів влади, експертиз або окремих осіб.

 Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.

Також ст. 60 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на основу своїх вимог або заперечень.    

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. До такого висновку суд приходить, враховуючи наступні обставини:  

В судовому засіданні сторони визнали, що померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 є  рідним батьком ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3.

 Відповідно до ст. 61 ЦПК України вимоги щодо встановлення факту родинних відносин у цій справі доказуванню не підлягають, оскільки ці обставини  визнані сторонами.

Вимоги щодо визначення додаткового строку для прийняття спадщини підлягають задоволенню виходячи з наступного:

Відповідно до ст. 1270 ЦПК України  для прийняття спадщини встановлюється  строк у шість  місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно зі ст. 1272 ЦПК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

В судовому засіданні достеменно встановлено, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Після його смерті належний спадкодавцю будинок третя особа у цій справі  ОСОБА_3  оформила  відповідно до договору довічного утримання. Позивачка ОСОБА_1  15 квітня 2009 року, в період шестимісячного терміну звернення  до нотаріуса про прийняття спадщини,  зверталася усно до державного нотаріуса щодо прийняття спадщини. Але отримала відповідь, що нерухомість спадкодавця вже оформлена. Позивачка  ОСОБА_2  також 15 квітня 2009 року приїхала до приміщення нотаріуса, але через погіршений стан здоров’я не змогла зайти до приміщення і пізніше отримала інформацію від ОСОБА_1, що спадщина вже оформлена на ОСОБА_3 Ці факти підтверджені в судовому засіданні поясненнями позивачів ОСОБА_1, ОСОБА_2, свідків    ОСОБА_6 та нотаріуса ОСОБА_7  

Вищевикладені обставини свідчать про те, що позивачами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 строк прийняття спадщини був пропущений з поважної причини і це є підставою для суду задовольнити позов та  визначити для позивачів додатковий термін для прийняття спадщини.

На підставі викладеного,

керуючись ст. ст. 1270, 1272  ЦК України;

ст.ст. 10, 11, 60, 61,  212-215,

234, 256-258, ЦПК України;

вирішив:

Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Сватівської міської ради, третя особа ОСОБА_3 про про встановлення факту родинних відносин та ухвалення додаткового строку для подання заяви на прийняття спадщини задовільнити.

Встановити факт родинних відносин в тім, що ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 є рідним батьком ОСОБА_1 та ОСОБА_2.

Визначити  ОСОБА_1 та ОСОБА_2  додатковий строк  у вигляді трьох місяців з дня набрання чинності цього рішення для подання заяви до державної нотаріальної контори про прийняття спадщини.  

         Заяву про апеляційне оскарження рішення  може бути подано в Луганський апеляційний суд через Сватівський районний суд на протязі десяти днів з дня проголошення рішення.

         Апеляційна скарга на рішення може бути подана в апеляційний суд Луганської області через Сватівський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно  надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

   

Повний текст рішення виготовлено 4 березня 2010 року    

                  Суддя Сватівського

                  районного суду                                        В.О. Половинка

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація