Судове рішення #8553688

 

РІШЕННЯ

іменем України

4 лютого 2010 року                                                      Сватівський районний суд

                                                                                         Луганської області

У складі головуючого  судді                                         Половинки В.О.

                         при секретарі                                          Фурсовій Н.В.

                                             адвоката                                           ОСОБА_1

розглянувши в відкритому судовому засіданні зала суду міста Сватове цивільну справу № 2-183-10 за позовом   ОСОБА_4 до Сватівської міської ради про визнання права власності на спадкове майно

встановив:

Позивач  звернувся до суду з позовом, в якому прохає суд визнати за ним право власності на спадкове майно у вигляді житлового будинку  (А) вартістю 56258 грн. та  господарчопобутових приміщень: літньої кухні (Б) вартістю  18959 грн;  сарай (Б 1) – 11080 грн.; бані (Д) – 1215 грн.; підвалу (Пг) – 5110 грн.;   убиральня (Г) – 1457 грн.; огорожа 1,2,3 – 2516 грн.; колодязя (1) – 5077 грн.  загальною вартістю 103006 грн., розташованих  по АДРЕСА_1.

В судовому засіданні позивач наполягає на задоволенні позову та в  обгрунтування своїх вимог пояснив, що

ІНФОРМАЦІЯ_1, у віці 73 роки помер його батько ОСОБА_3, про що є свідоцтво його смерті, актовий запис №125 від 17 березня 2003 року. Згідно зі ст. 1220 ГК України, після його смерті відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1. Загальна вартість відповідно технічної характеристики будов та дійсної вартості на 17 березня 2009 року є 44450 гривень. Єдиним спадкоємцем першої черги по закону, згідно зі ст. 529 ГК України 1963 року, є він, його син. Його зі спадкодавцем родинні відносини підтверджуються свідоцтвом про його народження, де спадкодавець вказаний як батько. Інших спадкоємців по закону та за заповітом немає. У встановлений законом строк він прийняв спадщину, оскільки на момент смерті спадкодавця проживав з ним разом. У данному житловому будинку він проживає до цього часу. Данний факт підтверджується домовою книгою про реєстрацію його місця проживання з 6 лютого 2003 року та паспортними даними. В даний час оформити свої спадкоємні права він не може, оскільки при огляді документів було виявлено, що спадкодавець у встановленому законному порядку, маючи на те дозвіл, згідно з проєктом будував будинок, але по закінченні будівництва у 1972 році правоустановчий документ не отримав. Таким чином, право власності спадкодавець у встановленому порядку не зареєстрував. Так, згідно з рішенням виконкому Сватівскокої міської ради за №92 від 17 травня 1972 року йому надано право індивідуального будівництва житлового будинку на земельній ділянці під АДРЕСА_1. Для будівництва житлового будинку та господарських споруд, 17 травня 1972 року йому був виданий затверджений проект одноповерхового будинку, який підтверджує дотримання ним будівельних норм та правил. 21 червня 1972 року на його ім'я було дано дозвіл на проведення будівельних робіт і відповідно до акту від 21 червня 1972 року зроблене відведення земельної ділянки  за вказанною адресою. У 1998 році номерація будівлі змінена з №30 на №28, що підтверджується справкою Сватівської міської ради. В зв’язку з цим прохає суд визнати за ним право власності на спадкове майно.

Представник позивача прідтримує позовні вимоги та також наполягає на задоволенні позову.  

Представник відповідача позов визнав поністю, не заперечує в його задоволенні.

Відповідно до ст. 10 ЦПК України обставини цивільних справ встановлюються судом за принципом змагальності. Суд же, зберігаючи об’єктивність і неупередженість, лише створює необхідні умови для всебічного і повного  дослідження обставин справи. При дослідженні і оцінці доказів, встановленні обставин справи і ухваленні рішення суд незалежний від висновків органів влади, експертиз або окремих осіб.

 Відповідно до ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.

Також ст. 60 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на основу своїх вимог або заперечень.    

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. До такого висновку суд приходить, враховуючи наступні обставини:  

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_3, про що є свідоцтво ого смерті, актовий запис №125 від 17 березня 2003 року (а.с. 5). Згідно зі ст. 1220 ГК України, після його смерті відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку АДРЕСА_1. Загальна вартість відповідно технічної характеристики будов та дійсної вартості на 17 березня 2009 року є 44450 гривень (а.с. 15-18). Єдиним спадкоємцем першої черги по закону, згідно зі ст. 529 ГК України 1963 року, є позивач.  Родинні відносини між позивачем та спадкодавцем підтверджуються свідоцтвом про народження, де спадкодавець вказаний як батько ( а.с. 22). Інших спадкоємців по закону та за заповітом немає. У встановлений законом строк позивач прийняв спадщину, оскільки на момент смерті спадкодавця проживав з ним разом (а.с. 24). У данному житловому будинку він проживає до цього часу. Данний факт підтверджується домовою книгою про реєстрацію його місця проживання з 6 лютого 2003 року та паспортними даними (а.с. 23-24, 13-14).

Спадкодавець, маючи  дозвіл на перебудування, згідно з проєктом збудував будинок, але по закінченні будівництва у 1972 році правоустановчий документ не отримав.

 Таким чином, право власності спадкодавець у встановленому порядку не зареєстрував. Згідно з рішенням виконкому Сватівскокої міської ради за №92 від 17 травня 1972 року (а.с. 8) йому надано право індивідуального будівництва житлового будинку на земельній ділянці під АДРЕСА_1. Для будівництва житлового будинку та господарських споруд, 17 травня 1972 року йому був виданий затверджений проект одноповерхового будинку, який підтверджує дотримання ним будівельних норм та правил (а.с. 10). 21 червня 1972 року на його ім'я було дано дозвіл на проведення будівельних робіт і відповідно до акту від 21 червня 1972 року зроблене відведення земельної ділянки  за вказанною адресою. У 1998 році номерація будівлі змінена з №30 на №28.

 

Відповідно до листа начальника відділу  містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Сватівської РДА, головного архітектора району збудований  житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 можливо признати таким, що споруджений без порушень Правил забудови м. Сватове, які затверджені рішенням вісімнадцятої сесії Сватівської міської ради від 30 жовтня 2007 року, та відповідає вимогам  ДБН 360-92 «Планування та забудови міських та сільських поселень» (а.с. 34).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1296 ЦК України  спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.  

В установлений шестимісячний термін після смерті спадкодавця, позивач, який прийняв спадщину,   не зміг отримати у нотаріуса свідоцтво  про право на спадщину на нерухоме майно, оскільки перебудований будинок не був належним чином зареєстрований спадкодавцем.

Таким чином спадкоємєць за законом ОСОБА_4, який фактично прийняв спадщину, через відсутність реєстрації перебудованого нерухомого майна, не може отримати у нотаріуса свідоцтво про право на спадщину. Але відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину (ст. 1296ч3 ЦК України) і це є підставою для визнання за спадкоємцем ОСОБА_4 право власнсоті на побудоване нерухоме спадкове майно.

На підставі викладеного,

керуючись ст. ст. 1218, 1296,  ЦК України;

ст.ст. 10, 11, 60, 61, 88, 212-215 ЦПК України;

     

  вирішив :

Позов  ОСОБА_4 задовольнити.

Визнати за ОСОБА_4 право власності на спадкове майно у вигляді житлового будинку  (А) вартістю 24405 грн. та  господарчопобутових приміщень: літньої кухні (Г) – 12912 грн; сарай (Бб) – 1157; підвал (Пг) – 1647грн.; сарай (В) – 1536 грн.;  убиральня (Д) – 1160 грн.; колодязь (1) – 1088 грн.; огорожа 1 – 545 грн,  загальною вартісю 44450 грн., розташованих  по АДРЕСА_1

Заяву про апеляційне оскарження рішення  може бути подано в Луганський апеляційний суд через Сватівський районний суд на протязі  десяти днів з дня проголошення рішення.

Апеляційна скарга на рішення може бути подана в Луганський апеляційний суд через Сватівський районний суд на протязі  двадцяти днів  після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно  надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

                         

                  Суддя Сватівського

                  районного суду                                        В.О. Половинка

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація