Справа № 2-689/2010 року
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2010 року, Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:
Головуючого, судді – Козуб О.В.,
при секретарі – Кузь Т.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Джанкой цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви на прийняття спадщини, -
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на ст.ст. 1220, 1272 Цивільного кодексу України.
У судове засідання з’явився позивач, позовні вимоги підтримав, просив визначити йому додатковий строк 2 місяці, який є достатній для подання заяви про прийняття спадщини на підставі ст. 1272 ЦК України, оскільки він пропустив встановлений законом 6-місячний строк з поважних причин. Пояснив суду, що його батько ОСОБА_3 помер 20.09.2008 року в м.Джанкой АРК, він не проживав разом з померлим батьком ОСОБА_3 і його місце проживання не зареєстровано у будинку батька, але спільно з його батьком проживала дружина – відповідач у справі, яка згідно будинкової книги зареєстрована у будинку померлого батька. Батько ОСОБА_3 на випадок своєї смерті склав заповіт на його користь. Спадкове майно складається з будинку № 12 по провул. Волжському у м.Джанкой АР Крим, який розташований на земельній ділянці, наданій у безстрокове користування для будівництва його батьку. Він є спадкоємцем за заповітом, знав про наявність заповіту та про смерть батька, про наявність спадкового майна, він з заявою про прийняття спадщини або про відмову від прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертався, оскільки він забув за заповіт, працював 2 тижня через 2 тижня і йому ніколи було піти до нотаріальної контори. Пояснив, що поважні причини, крім того, що він забув про заповіт, вважав, що якщо є заповіт, то йому належить все майно, відсутні, він на лікуванні в період 6-ти місячного строку після смерті батька не перебував, не хворів, за межі Криму та України не виїжджав, будь-яких інших поважних причини пропуску встановленого законом 6-місячного строку у нього немає.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання з'явилась, визнала заявлені позивачем позовні вимоги у повному обсязі, вважала необхідним призначити позивачу, який є її сином, додатковий строк для подання заяви на прийняття спадщини після смерті його батька. Пояснила, що вона є дружиною померлого ОСОБА_3, вона на момент смерті її чоловіка спільно проживала з ним у будинку № 12 по провул. Волжському у м.Джанкой АРК. Не зверталася до нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини, оскільки її чоловік склав заповіт на спадкове майно на її сина. Зазначила, що їй та сину ніхто не підказав, що потрібно звернутися до нотаріальної контори протягом 6 місяців. Вищевказаний будинок збудований нею та її чоловіком у шлюбі. Вона знає, що 1\2 частка належить їй як подружжю, але їй не потрібна вона, хоче щоб будинок був оформлений на сина, їй він не потрібен.
Суд, заслухавши пояснення позивача, пояснення відповідача дослідивши матеріали цивільної справи та оцінивши надані позивачем до позову докази, вважає, що позовні вимоги позивача ОСОБА_1 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 20.09.2008 року у м. Джанкой АР Крим помер ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-АП № 124612.
Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді будинку № 12, розташованого по провулку Волжському в м.Джанкой АР Крим, на земельній ділянці яка надавалася ОСОБА_3 у безстрокове користування для будівництва.
Позивач ОСОБА_1 є рідним сином померлого ОСОБА_3 та сином відповідача ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження позивача серії ИФ № 497367.
На випадок своєї смерті, ОСОБА_3 склав заповіт на імя ОСОБА_1, згідно якого заповів все своє майно, у тому числі вищевказаний будинок, який належав йому на праві власності, що підтверджується договором про надання у безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку на праві особистої власності від 07.08.1966 року та відповіддю КРП «БРТІ м.Джанкой».
Згідно даних будинкової книги на вказаний спадковий будинок, місце проживання відповідача ОСОБА_2 зареєстровано в ньому.
Згідно відповіді №43/01-14 від 22.01.2010 року Джанкойської міської державної нотаріальної контори та витягу зі Спадкового реєстру № 22620886 від 15.01.2010 року, наданого до вказаної відповіді, спадкова справа після смерті ОСОБА_3, померлого 20.09.2008 року не заводилась. Згідно витягу зі Спадкового реєстру (заповіти, спадкові договори) за № 22620894 від 15.01.2010 року від імені ОСОБА_3 посвідчено 22.12.2006 року заповіт.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 Цивільного кодексу України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Суд, вважає, що підстав для визначення позивачу ОСОБА_1 додаткового строку 2 місяці для подачі заяви до нотаріальної контори на прийняття спадщини після смерті його батька ОСОБА_3 не вбачається, і суд відмовляючи у задоволенні позову позивача, бере до уваги те, що поважність причини пропуску цього строку не доведено позивачем, доказів цього не надано, і не встановлено судом, оскільки позивач знав, що його батько помер, знав про відкриття спадщини. Не скористався своїм правом подати в 6-місячний строк заяву про прийняття спадщини після смерті свого батька, мав можливість подати таку заяву і також міг протягом 6 місяців її відізвати, у разі якщо не бажав приймати спадщину. Не зазначено позивачем в суді будь-яких поважних причин пропуску цього строку ( тривале відрядження, наявність хронічних захворювань або знаходження на лікуванні, вибуття за межи Криму або України тощо) і не надано доказів в їх підтвердження.
Доводи позивача щодо поважності пропуску строку подання заяви на прийняття спадщини стосовно незнання про цей строк в 6 місяців, і те, що він забув про заповіт і забув звернутися до нотаріальної контори, працював 2тижня, а потім 2 тижня відпочивав, не є поважною причиною.
Також, спадкове майно, зазначене у заповіті, було збудоване спільно у шлюбі відповідачем ОСОБА_2 та ОСОБА_3, що підтверджено сторонами у справі і не підлягає доказуванню. Частина спадкового будинку належить на праві власності відповідачу, як подружжю померлого ОСОБА_3
Відмова позивачу у задоволенні позову не є перешкодою отримати частину спадкового майна у порядку спадкування за законом, оскільки відповідач ОСОБА_2, яка рідною матір’ю позивача, та дружиною ОСОБА_3, проживала спільно з ОСОБА_3 на момент смерті, місце її проживання зареєстровано за місцем проживання ОСОБА_3, який помер, і вона відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України, є такою особою, що прийняла спадщину. У будь-який час має можливість звернутися до нотаріальної контори і отримати свідоцтво про право власності на 1\2 частку вищевказаного будинку, а також свідоцтво про право на спадщину за законом. Після звернення до нотаріальної контори, вона має право відповідно до вимог ч. 2 ст. 1272 ЦК України, надати згоду у письмовому вигляді на прийняття спадщини своєму сину – позивачу у справі.
Відповідно до ст.88 ЦПК України, судові витрати по сплаті судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи відшкодуванню позивачу та стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі ст. 1272 Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст. 10, 11, 14, 60, 88, 212, 213-215, 218 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
вирішив:
Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви на прийняття спадщини у повному обсязі.
Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку, передбаченому ч. 4 ст. 295 Цивільного процесуального кодексу України.
Суддя Козуб О.В.
- Номер: 6/126/106/2019
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-689/2010
- Суд: Бершадський районний суд Вінницької області
- Суддя: Козуб Олена Вікторовна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.08.2019
- Дата етапу: 02.09.2019
- Номер: 6/601/74/2021
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
- Номер справи: 2-689/2010
- Суд: Кременецький районний суд Тернопільської області
- Суддя: Козуб Олена Вікторовна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено до судового розгляду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 26.07.2021
- Дата етапу: 04.08.2021
- Номер:
- Опис: про перерахунок чорнобильської пенсії.
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 2-689/2010
- Суд: Славутицький міський суд Київської області
- Суддя: Козуб Олена Вікторовна
- Результати справи:
- Етап діла: Розглянуто: рішення набрало законної сили
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 02.09.2010
- Дата етапу: 12.10.2010