копія
2-513\10
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2010 року Вишгородський районний суд Київської області в складі
головуючого – судді ОСОБА_1,
при секретарі ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вишгороді цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області, третя особа – ОСОБА_4, про визнання права власності на спадкове майно,
встановив:
ОСОБА_3 звернувся до суду з даним позовом, посилаючись на факт прийняття спадщини на житловий будинок з надвірними будівлями, розташований в Вишгородському районі Київської області с. Нові Петрівці по вул. Лесі Українки, 38 за законом після смерті 12 лютого 2009 року його батька – ОСОБА_5, а тому в зв’язку з відсутністю правовстановлюючих документів на належне йому нерухоме майно, порушує питання про визнання за ним права власності на нього в порядку спадкування.
У судовому засіданні позивач просив про задоволення позову з викладених у ньому підстав.
Ствердив, що звернувся до суду в зв’язку з відсутністю правовстановлюючих документів на успадкований ним житловий будинок з надвірними будівлями, державна реєстрація якого не провадилася, і таке перешкоджає здійсненню його права спадкування.
Представник відповідача проти позову не заперечував й просив розглянути справу за його відсутності.
Третя особа з позовом погодилася та проти його задоволення не заперечила.
Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного.
Як убачається з матеріалів справи, після смерті ОСОБА_5, 12 лютого 2009 року відкрилася спадщина на житловий будинок з надвірними будівлями № 38 по вул. Лесі Українки в с. Нові Петрівці Вишгородського району Київської області.
Про зазначене йдеться у відомостях технічного паспорта, будинкової книги і довідці виконавчого комітету Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області від 16 лютого 2010 року, згідно з якими померлий був зареєстрований і проживав у згаданому будинку, що йому належав.
Позивач є сином померлого і спадкоємцем першої черги за законом відповідно до ст. 1261 ЦК України, який у встановлені ст. 1270 ЦК України строк подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини відповідно до вимог ст. 1269 ЦК України
Дані обставини вбачаються з матеріалів спадкової справи №43/2010 від 12 лютого 2009 року після померлого ОСОБА_5, в якій відомості про наявність інших спадкоємців відсутні.
Третя особа – ОСОБА_4 від спадщини відмовилася, що підтверджується ноторіально-посвідченою заявою від 19 листопада 2009 року.
Згідно заповіту посвідченого 30 листопада 2005 року секретарем Новопетрівської сільської ради Вишгородського району Київської області, померлий ОСОБА_5 заповів усе належне йому майно на користь позивача, який є його сином.
Згідно зі ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.
З висновку інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Київській області № 212/09 від 13 листопада 2009 року вбачається, що ряд добудов проведено без дотримання ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій», правовстановлюючі документи на що відсутні.
Зокрема, самочинно виконано забудову домоволодіння у вигляді будівництва убиральні під літ. «І» будівельною площею 1,30 квадратних метрів, прибудови під літ. «а4», 4,86х2,34 м, прибудови під літ. «а3», 6,91х4,07 м, з влаштуванням сан приладів, зі збільшенням загальної площі на 28,70 квадратних метрів, не суперечить планувальним, санітарним, протипожежним вимогам ДБН 360-92.
Враховує суд і те, що згідно акту санітарно-епідеміологічного обстеження об’єкта від 11 листопада 2009 року прибудовані приміщення в буд. № 38 по вул. Лесі Українки в с. Нові Петрівці Вишгородського району Київської області, забезпечені електропостачанням та теплопостачанням.
Згідно ч. 5 ст.376 ЦК України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Успадковане нерухоме майно знаходиться на земельній ділянці площею 0,12 га по вул. Лесі Українки, 38 в с. Нові Петрівці Вишгородського району Київської області, якою користувався спадкодавець, що вбачається з витягів з погосподарської книги Новопетрівської сільської ради № 24 за 2006 – 2010 роки.
У судовому засіданні не встановлено обставин, які б вказували на те, що проведеною самочинною реконструкцією житлового будинку порушено права інших осіб, а тому перешкод для визнання права власності на нього суд не вбачає.
Вирішуючи цю справу, суд виходить з того, що проведення самочинних добудов згаданого будинку, перешкоджає позивачу здійсненню його права спадкування.
Крім того первинна реєстрація права власності на успадкований позивачем житловий будинок не провадилася, правовстановлюючі документи на нього відсутні, і тому це перешкоджає видачі витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно та свідоцтва про право на спадщину, із якими закон пов’язує здійснення права спадкування на нерухоме майно.
Разом з тим обставини, що визначаються згаданими документами, встановлено в судовому засіданні, а тому прийнята позивачем спадщина, за правилами ст. 1268 ЦК України, вважається належною спадкоємцеві з часу відкриття спадщини і з цих підстав за ним слід визнати право власності на успадковане нерухоме майно.
Таким чином, заявлене позивачем право підлягає захистові, а пред’явлений позов – задоволенню.
На підставі викладеного і керуючись статтями 209-215 ЦПК України,
вирішив:
позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_3 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5 право власності на житловий будинок з надвірними будівлями № 38 по вул. Лесі Українки в с. Нові Петрівці Вишгородського району Київської області.
Рішення набирає законної сили протягом 10 днів з дня його проголошення і може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання в зазначений строк заяви про його оскарження та протягом 20 днів після цього апеляційної скарги або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.
Суддя