Судове рішення #8559518

Справа № 2-458/2010 року

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2010 року, Джанкойський міськрайонний суд Автономної Республіки Крим у складі:


     Головуючого, судді – Козуб О.В.,

     при секретарі – Кузь Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Джанкой цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Джанкойської державної районної державної адміністрації АР Крим про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини,  -

встановив:

      ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Джанкойської державної районної державної адміністрації АР Крим про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, посилаючись на ст.ст. 1258, 1261, 1272 Цивільного кодексу України, мотивуючи свої вимоги тим, що після смерті 02.02.2008 року її батька ОСОБА_2 залишилося спадкове майно у вигляді сертифікату на земельний пай, який належив її батьку на підставі рішення Джанкойської районної державної адміністрації АРК № 1252-р від 18.12.1997 року. Позивач, вважає, що нею пропущений строк, передбачений ст.1270 Цивільного кодексу України, для подання заяви до нотаріальної контори на прийняття спадщини з поважних причин. Поважними причинами пропуску строку у позові зазначила те, що після смерті батька документи, необхідні для прийняття спадщини знаходилися у її рідної сестри ОСОБА_3 Лінори Халітівни, яка померла 26.06.2009 року. При житті сестра, після смерті батька до нотаріальної контори не зверталася з заявою про прийняття спадщини. Після смерті ОСОБА_3 її діти передали позивачу сертифікат на земельний пай, про якій вона не знала.

       У судове засідання з’явився представник позивача, позовні вимоги підтримав, просив визначити позивачу додатковий строк 3 місяці, який є достатній для подання заяви про прийняття спадщини на підставі ст. 1272 ЦК України, оскільки вона пропустила його з поважних причин. Пояснив суду, що позивач не проживала разом з померлим батьком ОСОБА_2, вона знала про його смерть. Спадкоємцями за законом є рідни діти померлого позивач – ОСОБА_1, і ОСОБА_3, яка померла 26.06.2009 року. Батько при житті на випадок своєї смерті заповітів не складав, вона знала про відсутність заповітів та про смерть батька, про наявність спадкового майна, але позивач з заявою про прийняття спадщини або про відмову від прийняття спадщини до нотаріальної контори не зверталася, оскільки між нею та її сестрою була усна домовленість, що спадщину після смерті їх батька буде приймати сестра ОСОБА_3. також представник позивача пояснив, що тільки у 2009 році, за 2 тижні до подання позову до суду, діти померлої ОСОБА_3 передали позивачу документи на земельний пай. Інших поважних причин пропуску позивачем 6-ти місячного строку для  подання заяви на прийняття спадщини представник позивача у судовому засіданні не зазначив, повідомив суду, що позивач знала про смерть батька, про спадщину, на лікуванні в період 6-ти місячного строку після смерті батька не перебувала, не хворіла, за межі Криму та України не виїжджала, будь-яких інших поважних причини пропуску встановленого законом 6-місячного строку у позивача немає.

       Представник відповідача у судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений. Представником відповідача за довіреністю надана суду письмова заява про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги визнають.

       Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали цивільної справи та оцінивши надані позивачем до позову докази, вважає, що позовні вимоги позивача ОСОБА_1 про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини не підлягають задоволенню з наступних підстав.

      Судом встановлено, що 02.02.2008 року у м. Джанкой АР Крим помер ОСОБА_4 (російською мовою ОСОБА_2), що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-АП № 097974.

      Після його смерті відкрилась спадщина у вигляді земельного паю, розташованого на землях  КАПФ «Азов» Джанкойського району АРК, загальною площею 6,04 в умовних кадастрових гектарах, сертифікат серії КМ №0291444, який зареєстрований за ним на підставі рішення Джанкойської районної державної адміністрації АРК № 1252-р від 18.12.1997 року.  

        Позивач ОСОБА_1 є рідною дочкою померлого ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про народження позивача серії VІІ-ЕЖ № 454489. 08.11.1985 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_6 зареєстрований шлюб, та після укладення шлюбу позивачу присвоєно прізвище чоловіка «Юнусова», про що свідчить свідоцтво про укладення шлюбу серії І-БТ №388564.

       Згідно свідоцтв про смерть серії І-АП № 257124 та серії І-АП № 150674, померли – 06.07.2004 року мати позивача ОСОБА_5 Шайзе та 26.06.2009 року сестра позивача ОСОБА_3 Лінора Халітівна.

        Згідно відповіді № 1760/01-14 від 15.12.2009 року Джанкойської районної державної нотаріальної контори та витягу зі Спадкового реєстру № 22440982 від 15.12.2009 року, наданого до вказаної відповіді, спадкова справа після смерті ОСОБА_5 ОСОБА_4, померлого 02.02.2008 року не заводилась. Згідно витягу зі Спадкового реєстру (заповіти, спадкові договори) за № 22440964 від 15.12.2009 року від імені ОСОБА_5 ОСОБА_4 заповітів посвідчено не було.

       Відповідно до ч. 3 ст. 1272 Цивільного кодексу України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

      Суд, вважає, що підстав для визначення позивачу ОСОБА_1 додаткового строку 3 місяця для подачі заяви до нотаріальної контори на прийняття спадщини після смерті її батька ОСОБА_2 не вбачається, і суд відмовляючи у задоволенні позову позивача, бере до уваги те, що поважність причини пропуску цього строку не доведена позивачем та її представником, доказів цього не надано, і не встановлено судом, оскільки позивач знала, що її батько помер, знала про відкриття спадщини, усно домовлялася щодо прийняття спадкового майна її рідною сестрою. Не скористувалася своїм правом подати в 6-місячний строк заяву про прийняття спадщини після смерті свого батька, мала можливість подати таку заяву і протягом 6 місяців її відізвати, у разі якщо не бажала приймати спадщину. Не зазначено позивачем у позові та її представником в суді інших поважних причин пропуску цього строку ( тривале відрядження, наявність хронічних захворювань або знаходження на лікуванні) і не надано доказів в їх підтвердження.

       Доводи представника позивача поважності пропуску строку позивачем подання заяви на прийняття спадщини є те, що позивач не знала про сертифікат та він був переданий їй тільки за два тижні до подання позову в суд дітьми померлої сестри ОСОБА_3, після спливу строку звернення до нотаріальної контори, не є поважною причиною, оскільки спростовуються обставинами зазначеними позивачем у позові і поясненнями самого представника позивача, а також суперечать п.207, 212 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, оскільки позивач повинна була подати заяву до нотаріальної контори на прийняття спадщини після смерті свого батька та надати документи, які підтверджують родинні відносини з померлим, факт смерті особи, місце відкриття спадщини, тощо. Правовстановлюючий документ на спадкове майно вона могла надати при оформленні спадщини і видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.  

       Відповідно до ст.88 ЦПК України, судові витрати по сплаті судового збору та витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду цивільної справи відшкодуванню позивачу та стягненню з відповідача не підлягають.

    На підставі ст.ст. 1269, 1270, ч. 3 ст.1272 Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст. 10, 11, 14, 60, 88, 212, 213-215, 218  Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

вирішив:

      Відмовити у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Джанкойської державної районної державної адміністрації АР Крим про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини.

     Рішення може бути оскаржено в Апеляційний суд Автономної Республіки Крим через Джанкойський  міськрайонний суд Автономної Республіки Крим шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку, передбаченому ч. 4 ст. 295  Цивільного процесуального кодексу України.

 

Суддя                                                                                                               Козуб О.В.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація