Судове рішення #8575874

Справа  № 22ц-1991/08

Категорія:45

Головуючий у 1 інстанції: Мартинишин М.О.

Доповідач в 2-й інстанції: Бакус В.Я.

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 грудня 2008 року м. Львів

Колегія суддів Судової палати у цивільних справах апеляційного суду Львівської області в складі:

головуючого: судді Зубарєвої К.П.,

суддів: Бакуса В.Я., Монастирецького Д.І.,

при секретарі: Борачок М.Б.,

з участю: ОСОБА_2 та його адвоката ОСОБА_3, представника Львівської міської ради ОСОБА_4, представника ОСОБА_5 - ОСОБА_6, розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_5 та Львівської міської ради на рішення Франківського районного суду м. Львова від 16 травня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_5 про поділ будинку в натурі та визначення порядку користування земельною ділянкою, -

встановила:

оскаржуваним рішенням Франківського районного суду м. Львова від 16 травня 2008 року вказаний позов задоволено. Виділено ОСОБА_5 в будинку АДРЕСА_1 наступні приміщення: позначене на плані під літ. 1-4 площею 13, 3 кв.м., позначене на плані під літ. 1-5 площею 19, 5 кв.м., позначене на плані під літ. 1-3 площею 3, 2 кв.м., загальною площею 36, 0 кв.м., підвал, позначений на плані під літ.І площею 10, 7 кв.м.

Виділено ОСОБА_2 в будинку АДРЕСА_1 наступні приміщення: позначене на плані під літ. 2-2 площею 3, 2 кв.м., позначене на плані під літ.2-3 площею 12, 6 кв.м., позначене на плані під літ. 2-4 площею 19, 8 кв.м., загальною площею 35, 6 кв.м., підвали, позначені на плані під літ. II і III площею відповідно 5, 6 та 10, 6 кв.м.

Зобов'язано ОСОБА_2 виплатити ОСОБА_5 586, 5 грн. грошової компенсації за перевищення розміру виділених йому приміщень розміру його ідеальної частки.

Виділено ОСОБА_5 в користування земельну ділянку по АДРЕСА_1 з врахуванням площі під будівлями, загальною площею 500 кв.м., з геометричними розмірами по периметру від т. А за ходом годинникової стрілки в м.: 11, 0; 15, 5; 20, 6; 2, 4; 5, 6; 12, 0; 18, 4; 9, 0; по житловому будинку 5, 5; частину земельної ділянки з розмірами по периметру від т.Б: 9, 5; 15, 6; 9, 5; 15, 6, всього 148, 5 кв. м.

Виділено ОСОБА_2 в користування земельну ділянку по АДРЕСА_1, з врахуванням площі під будівлями, загальною площею 500 кв. м., з геометричними розмірами по периметру від т. А за ходом годинникової стрілки в м.: 5, 5: по житловому будинку 9, 0; 18, 4; 5, 6; 18, 4; 14, 0; 24, 8; 15, 4; частину земельної ділянки з розмірами по периметру від т. Б: 15, 6; 15, 3; 2, 0; 7, 0; 12, 2; 8, 10, всього 148, 5 кв. м.

Стягнуто з равлика П.І. на користь ОСОБА_2 727 грн. судових витрат.

Вказане рішення в частині визначення порядку користування земельною ділянкою оскаржили ОСОБА_5 та Львівська міська рада.

ОСОБА_5 просить рішення суду скасувати й ухвалити нове, яким відмовити у задоволені позову в частині вимог про визначення порядку користування спірною земельною ділянкою, посилаючись на його незаконність, не обгрунтованість та таке, що постановлене з неправильним застосуванням норм матеріального права. Зокрема апелянт зазначає, що в суду не було підстав для задоволення позову в цій частині, оскільки у позивача не було прав на спірну земельну ділянку.

Львівська міська рада просить рішення суду в частині визначення порядку користування спірною земельною ділянкою скасувати, а справу направити на новий розгляд, посилаючись на те, що суд вирішив питання про права міської ради не залучивши до участі в розгляді справи, оскільки спірна земельна ділянка є комунальною власністю міста.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, перевіривши матеріали справи, законність і обгрунтованність рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг та в межах позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_5 підлягає до часткового задоволення, а апеляційна скарга Львівської міської ради - повного задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст.3 ЗК земельні відносини регулюються Конституцією, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст.142 Конституції України право на землю комунальної власності належить територіальним громадам.

Таким чином, органи місцевого самоврядування є суб'єктами земельних відносин, здійснюючи регулювання земельних відносин, а також контроль за додержанням земельного законодавства. У таких земельних відносинах вони здійснюють установлені для них функції та повноваження.

Встановлено, що сторони є співвласниками будинку АДРЕСА_1

Ухвалою Львівської міської ради № 1540 від 14.03.2002 року „Про передачу громадянам в приватну власність та оренду земельних ділянок у м. Львові" вирішено передати у приватну власність та оренду земельні ділянки, в тому числі ОСОБА_7 (колишній співвласник будинку) та ОСОБА_5 - для обслуговування житлового будинку 1000 кв.м., (в тому числі 48 кв.м. в межах червоних ліній вулиць) та в оренду 297 кв.м.

Відповідно до договору дарування 11.10.2005 р. ОСОБА_7 подарувала свою 1/2 частку спірного будинку ОСОБА_2

У відповідності до ст.125 ЗК України, що діяла на час прийняття вищевказаної ухвли та укладення договору дарування, право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.

Статтею 126 ЗК визначено, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Встановлено, що ОСОБА_7 та ОСОБА_5 не оформили правовстановлюючих документів на землю відповідно до ухвали Львівської міської ради, а сама ухвала не є тим документом, який посвідчує право власності, користування чи оренди, а є лише актом землевласника направленим на забезпечення прав зазначених осіб на реалізацію їх прав на землю. До реалізації громадянами своїх прав на одержання землі та підтвердження цих прав відповідними документами земля перебуває відповідно у державній або комунальній власності.

У відповідності до п.4 ч.1 ст.311 ЦПК України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на новий розгляд, якщо суд вирішив питання про права та обов'язки осіб, які не брали участь у справі.

Оскільки суд вирішив питання щодо землі, яка перебувала на час розгляду справи у комунальній власності - Львівської міської ради, без залучення власника землі, рішення суду в частині визначення порядку користування земельною ділянкою підлягає скасуванню з направленням справи в цій частині на новий розгляд.

Керуючись ст.ст.303, 305, п.5 ч.1 ст. 307, п.4 ч.1 ст.311, п.2 ч.1 ст.314, ст. 313, 317ЦПК України, колегія суддів, -

ухвалила:

апеляційну скаргу ОСОБА_5 задовольнити частково, а апеляційну скаргу Львівської міської ради - повністю.

Рішення Франківського районного суду м. Львова від 16 травня 2008 року в частині визначення порядку користування земельною ділянкою скасувати, а справу в цій частині направити на новий розгляд до того ж суду іншим суддею.

В решті частині рішення суду залишити без зміни.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців з дня набрання нею законної сили.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація