Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #85916908

Справа № 420/1411/20

УХВАЛА


09 квітня 2020 року м. Одеса


Суддя Одеського окружного адміністративного суду Соколенко О.М., розглянувши адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 80% на 70% сум грошового забезпечення;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 1 травня 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Ухвалою суду від 10.03.2020 року судом відкрито провадження в адміністративній справі №420/1411/20, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до ст.262 КАС України, встановлено сторонам строки для надання заяв по суті справи та витребувано в порядку ст. 80 КАС України у відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .

25 березня 2020 року засобами електронної пошти від представника відповідача надійшов відзив разом із доказами його направлення на адресу електронної пошти позивача.

31 березня 2020 року засобами поштового зв`язку від відповідача надійшли належним чином засвідчені матеріали пенсійної справи ОСОБА_2 .

Станом на 09.04.2020 року інших заяв по суті (відповідь на відзив та заперечення) до суду не надходили.

Як зазначає позивач у позовній заяві, відповідно до перерахунку пенсії з 01.05.2018 року, розмір пенсії позивача зменшено з 80% до 70% грошового забезпечення та позивач просить суд, зокрема, зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 травня 2018 року перерахунок пенсії позивача виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення.

Разом з цим, як вбачається з матеріалів справи, у перерахунку пенсії позивача від 10.04.2018 року зазначено, що перераховано з 01.05.2018 року, при цьому, одночасно зазначається, що: «підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ №988) ПКМУ №103 від 21.02.2018 пункт 3 перерахунок з 01.01.2016».

Також, у відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що у 2018 році позивачу проведено перерахунок пенсії уже на підставі видів грошового забезпечення діючих працівників поліції, органів внутрішніх справ, тому і застосуванню підлягає законодавство, що діє на момент виникнення права на такий перерахунок - станом на 01.01.2016 року.

Таким чином, станом на 09.04.2020 року існує необхідність у з`ясуванні обставин щодо дати, з якої саме здійснено відповідачем перерахунок пенсії позивача: з 01.01.2016 року чи з 01.05.2018 року, що в свою чергу впливає на предмет спору у даній справі.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Водночас, з офіційного з`ясування обставин справи як принципу адміністративного судочинства, закріпленого приписами частини 4 статті 9 КАС України, вбачається обов`язок суду встановити дійсні обставини справи при розгляді адміністративного позову безвідносно до позиції сторін.

Відповідно до ч.3 ст.80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.

Згідно з ч.ч.1,2 ст.94 КАС України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

З метою повного та всебічного з`ясування обставин у справі, суд вважає за необхідне витребувати з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області письмову інформацію (разом із доказами, засвідченими належним чином):

- з якої саме дати відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до перерахунку від 10.04.2018 року: з 01.01.2016 року чи з 01.05.2018 року;

- з якої саме дати розмір пенсії позивача визначено у загальному розмірі 70% грошового забезпечення: з 01.01.2016 року чи з 01.05.2018 року.

Відповідно до ч.6 ст. 80 КАС України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Частиною 7 статті 80 КАС України визначено, що особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов`язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п`яти днів з дня вручення ухвали.

Відповідно до ч.8 ст. 80 КАС України у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

Згідно з ч.9 ст. 80 КАС України у разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.

Таким чином, з урахуванням викладеного, вбачається, що станом на 09.04.2020 року, з метою з`ясування всіх дійсних обставин у справі, існує необхідність в отримані з боку відповідача додаткової письмової інформації по справі.

Водночас, суд зазначає, що відповідно до ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно ч.1 ст.12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

Відповідно до ч. 5 ст. 12 КАС України, умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.

Згідно з частиною 3 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Згідно ч. 6 ст. 260 КАС України, якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі. У такому випадку повернення до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження не допускається.

Згідно з положеннями ст. 179 КАС України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.

Дата і час підготовчого засідання призначається судом з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.1, ч.2 ст. 173 КАС України, підготовку справи до судового розгляду здійснює суддя адміністративного суду, який відкрив провадження в адміністративній справі.

Завданням підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.

Відповідно до п.2, п.7 ч.2 ст. 180 КАС України, у підготовчому засіданні суд, зокрема, у разі необхідності заслуховує уточнення позовних вимог та заперечень проти них та розглядає відповідні заяви, з`ясовує, чи надали сторони докази, на які вони посилаються у позові і відзиві, а також докази, витребувані судом, чи причини їх неподання; пропонує учасникам справи надати суду додаткові докази або пояснення; вирішує питання про проведення огляду письмових, речових та електронних доказів за їх місцезнаходженням; вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання.

Таким чином, оскільки для вирішення даної адміністративної справи існує необхідність в отриманні додаткових пояснень від відповідача, а також, з урахуванням того, що станом на 08.05.2020 року спливає визначений строк для розгляду даної адміністративної справи в порядку ст.262 КАС України, а головуючий суддя по справі у період з 10.04.2020 по 30.04.2020 року включно перебуватиме у відпустці, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи № 420/1411/20 в порядку загального позовного провадження.

Разом з цим, суд зазначає, що всі подані учасниками справи до 09.04.2020 року письмові докази та заяви по суті справи будуть враховані судом при постановленні рішення по справі.

Керуючись ст.ст. 12,120,173,179-181,248,257,258,260 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Розгляд адміністративної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії - проводити в порядку загального позовного провадження.

Розпочати розгляд справи спочатку - зі стадії відкриття провадження у справі.

Призначити підготовче засідання на 06.05.2020 року о 16:40 год. у приміщенні Одеського окружного адміністративного суду за адресою: м. Одеса, Фонтанська дорога, 14, зала судових засідань №2 (1-й поверх).

Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву (у разі необхідності його повторного (додаткового) подання) протягом п`яти днів з дня отримання копії цієї ухвали, з урахуванням пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України, в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 року №540-ІХ.

Відзив подається до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

У разі, якщо необхідність подання (повторно, додатково) відзиву на позовну заяву відсутня, суд зазначає відповідачу про необхідність письмово повідомити суд про відсутність такої необхідності.

Відповідно до ч.2 ст.175 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи. Згідно ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Витребувати в порядку ст. 80 КАС України у відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області письмову інформацію (разом із доказами, засвідченими належним чином):

- з якої саме дати відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача відповідно до перерахунку від 10.04.2018 року: з 01.01.2016 року або з 01.05.2018 року;

- з якої саме дати розмір пенсії позивача визначено у загальному розмірі 70% грошового забезпечення: з 01.01.2016 року або з 01.05.2018 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до Одеського окружного адміністративного суду витребувані судом докази протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, з урахуванням пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» КАС України, в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 30.03.2020 року №540-ІХ.

Зазначити учасникам справи, що надання доказів відбувається в порядку ст. 79 КАС України.

Веб-адреса сторінки Одеського окружного адміністративного суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://adm.od.court.gov.ua/sud1570/.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Справа розглядатиметься суддею одноособово.

Ухвала оскарженню не підлягає.



Суддя О.М. Соколенко








Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація