Судове рішення #86010939

15.04.2020


№ 637/224/20

2/637/106/20


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


14 квітня 2020 року селище Шевченкове


Шевченківський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді Стеганцова С.М.,

за участю секретаря Реуцької Н.В.,

позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в селищі Шевченкове цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Безм`ятежненської сільської ради Шевченківського району Харківської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом,-


в с т а н о в и в:

1.Стислий виклад позиції позивача, відповідача.

Позивач по справі звернулась до Шевченківського районного суду Харківської області з вказаним позовом, яким просить суд визнати за нею право на земельну частку (пай) розміром 9,33 в умовних кадастрових гектарах із земель колективної власності реформованого КСП імені Карла Маркса на території Безмятежненської сільської ради Шевченківського району Харківської області, яка належала її померлому батьку ОСОБА_2 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР №0050929, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позову вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 , після смерті якого залишилося спадкове майно у вигляді земельної частки (паю) розміром 9,33 в умовних кадастрових гектарах із земель колективної власності реформованого КСП імені Карла Маркса на території Безмятежненської сільської ради Шевченківського району Харківської області, яка належала померлому на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0050929. Після смерті ОСОБА_2 оригінал сертифікату на право на земельну частку (пай) виявлений не був, сертифікат є втраченим за невідомих обставин. Про втрату сертифікату на право на земельну частку (пай) було зроблено оголошення в районній газеті «Краєвид» від 31.08.2018 року № 69-70 (1895-1896).

З метою отримання свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , я звернулась до Шевченківської державної нотаріальної контори Харківської області, яка відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину в зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документу на земельну частку (пай).

В листопаді 2009 року батько трагічно загинув внаслідок вбивства, про загибель батька було повідомлено її, як доньку, вона самостійно організовувала доставку тіла батька з м. Ізюм, здійснила поховання, на якому окрім нею, як доньки, ніяких родичів батька, в тому числі дружини, не було. Все це було організовано за її власні кошти.

Заяву про прийняття спадщини після смерті батька в строки, встановлені ст.1270 Цивільного кодексу України, вона не могла подати, в зв`язку з тим що в її свідоцтві про народження в «графі» батько записаний - ОСОБА_3 , з її слів, незнайома їй людина, а не ОСОБА_2 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 , який був її рідним батьком, визнавав її за доньку, піклувався. Рішенням Шевченківського районного суду від 23.09.2019 №637/864/19 було встановлено батьківство між позивачем та ОСОБА_2 .

Таким чином, причиною пропуску строку на прийняття спадщини є відсутність оригіналу сертифікату на земельну частку (пай) та неможливість тривалий час підтвердити наші родинні відносини, що обумовило необхідність звернення до суду для встановлення факту батьківства.

На даний час позивач має намір документально оформити спадщину, що лишилася після смерті спадкодавця, у зв`язку з чим, змушена звернутися до суду для захисту своїх законних прав та інтересів.

Позивач в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі та наполягала на задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача - Безм`ятежненської сільської ради Шевченківського району Харківської області в судове засідання не з`явився, надавши письмову заяву про розгляд справи за відсутності їх представника, зазначив, що позовні вимоги визнають, заперечення проти задоволення позову відсутні (а.с.28).

2. Процесуальні дії, заяви, клопотання.

Ухвалою Шевченківського районного суду Харківської області від 16 березня 2020 року позовну заяву ОСОБА_1 до Безм`ятежненської сільської ради Шевченківського району Харківської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом прийнято до розгляду, відкрито провадження у цивільній справі та призначене підготовче судове засідання з повідомленням сторін.

Позивачем в підготовчому судовому засіданні надано клопотання про витребування доказів по справі, а саме: інформації щодо заведення спадкових справ, подання заяв про прийняття спадщини, про відмову від прийняття спадщини, видачі свідоцтв про право на спадщину, наявності заповітів після смерті померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 . Вищезазначену інформацію просить витребувати у приватного нотаріуса Шевченківського районного нотаріального округу Харківської області Томчука С.М.

Ухвалою Шевченківського районного суду Харківської області від 13 квітня 2020 року за цивільною справою проведено підготовче судове засідання, справа призначена до судового розгляду по суті та витребувано докази у приватного нотаріуса Шевченківського районного нотаріального округу Харківської області Томчука С.М., а саме: інформацію щодо заведення спадкових справ, подання заяв про прийняття спадщини, про відмову від прийняття спадщини, видачі свідоцтв про право на спадщину, наявності заповітів після смерті померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .

3.Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Суд, вислухавши позивача, дослідивши докази у справі, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, прийшов до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що по справі виникли правовідносини, пов`язані із визнанням права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом.

Вимогами ст. ст.13, 81 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження серії 1 НОМЕР_2 , виданого Безм`ятежненською сільською радою Шевченківського району Харківської області, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , її батьком є ОСОБА_3 та матір`ю ОСОБА_5 , актовий запис № 5 від 04 березня 1975 року (а.с.7).

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 05 жовтня 1991 року, виданого Безм`ятежненською сільською радою Шевченківського району Харківської області, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , 05 жовтня 1991 року зареєстрували шлюб, актовий запис №9 від 05 жовтня 1991 року, прізвище подружжя після реєстрації шлюбу: чоловіка - ОСОБА_1 , дружини - ОСОБА_1 (а.с.7).

Відповідно до відповіді від 07.05. 2019 року за № 397.29.04.04 Шевченківського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області зазначено, що в актовому записі про народження ОСОБА_4 за № 5 від 04 березня 1975 року, складеного Безм`ятежненською сільською радою Шевченківського району Харківської області батько записаний ОСОБА_3 відповідно до заяви матері від 04.03.1975 року на підставі ст.135 Сімейного кодексу України (а.с.17-18).

На підставі рішення Шевченківського районного суду Харківської області від 19 вересня 2019 року встановлений факт того, що ОСОБА_2 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 є батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.19-21).

ІНФОРМАЦІЯ_4 батько позивача по справі - ОСОБА_2 помер у віці 58 років, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 30 листопада 2009 року, виданого Безм`ятежненською сільською радою Шевченківського району Харківської області (а.с.6).

За життя ОСОБА_2 отримав сертифікат на право на земельну частку (пай) розміром 9,33 в умовних кадастрових гектарах із земель колективної власності реформованого КСП імені Карла Маркса на території Безмятежненської сільської ради Шевченківського району Харківської області, серії ХР №0050929, який було зареєстровано 07 травня 1997 року в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 514 (а.с.8).

Після смерті ОСОБА_2 позивач по справі звернулась за прийняттям спадщини до державного нотаріуса, але отримав відмову у зв`язку з тим, що втрачений оригінал сертифікату на право на земельну частку (пай).

Про втрату сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР №0050929, виданого 07 травня 1997 року за № 514 на ім`я ОСОБА_2 , опубліковано оголошення в розділі «Втрачено» газети «Краєвид» №№ 69-70 (1895-1896) від 31 серпня 2018 року, в якому зазначено, що вищезазначений сертифікат вважати недійним в зв`язку з його втратою (а.с.14-16).

Згідно довідки виконавчого комітету Безм`ятежненської сільської ради Шевченківського району Харківської області від 06 вересня 2018 року за № 02-24/386 померлий ОСОБА_2 до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 значився зареєстрованим та проживав один за адресою: АДРЕСА_1 згідно господарської книги Безм`ятежненської сільської ради №3 на 2006-2010 роки об`єкт по господарського обліку №397 (а.с.22).

Згідно відповіді відділу у Шевченківському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 11.02.2019 року сертифікат серії ХР №0050929 зареєстрований в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) 07 травня 1997 року за № 514 розміром 9,33 в умовних кадастрових гектарах по реформованому КСП імені Карла Маркса на ім`я ОСОБА_2 . Державний акт взамін сертифікату на право на земельну частку (пай) по реформованому КСП імені Карла Маркса на ім`я ОСОБА_2 станом на 31.12.2012 року не видавався. Зміни до сертифікату у зв`язку з передачею права на земельну частку (пай) не вносились. Копію сертифікату надати неможливо, оскільки вони виготовлялись лише в одному примірнику (а.с.8).

4.Мотивована оцінка аргументів сторін.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що після смерті її батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишилась спадкове майно у вигляді земельної частки (паю) розміром 9,33 в умовних кадастрових гектарах із земель колективної власності реформованого КСП імені Карла Маркса на території Безмятежненської сільської ради Шевченківського району Харківської області, яка належала померлому на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР № 0050929.

Заяву про прийняття спадщини після смерті батька в строки, встановлені ст.1270 Цивільного кодексу України, вона не могла подати, в зв`язку з тим що в її свідоцтві про народження в «графі» батько записаний - ОСОБА_3 , з її слів, незнайома їй людина, а не ОСОБА_2 , померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 , який був її рідним батьком, визнавав її за доньку, піклувався. Рішенням Шевченківського районного суду від 23.09.2019 №637/864/19 було встановлено батьківство між позивачем та ОСОБА_2 .

Таким чином, суд вважає поважною причиною пропуску строку на прийняття спадщини, а саме відсутність оригіналу сертифікату на земельну частку (пай) та неможливість тривалий час підтвердити факт родинних відносин між позивачем по померлим, що обумовило необхідність звернення до суду для встановлення факту батьківства.

Доводи позивача, викладені в позовній заяві, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та заслуговують на увагу.

У разі визнання відповідачем позову суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд (ч.4 ст.206 ЦПК України).

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, в зв`язку з чим є підстави для ухвалення судового рішення по справі.

Враховуючи вищевикладене та приймаючи до уваги, що відповідач визнав позовні вимоги в повному обсязі, тобто, обставини спору учасниками справи визнаються, а тому доказуванню згідно з положеннями статті 82 ЦПК України не підлягають, суд дійшов висновку про задоволення позову.

5.Норми права, які суд застосував, та мотиви їх застосування.

Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

Враховуючи, що померлому батьку позивача дійсно належало право на земельну ділянку частку (пай) суд визнає за позивачем право власності на земельну частку (пай) згідно сертифікату серії ХР №0050929, розміром 9,33 в умовних кадастрових гектарах із земель колективної власності реформованого КСП імені Карла Маркса на території Безмятежненської сільської ради Шевченківського району Харківської області.

Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

У відповідності до ст.ст. 1225, 1226 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Згідно ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки, тобто позивач по справі на законних підставах вважається спадкоємцем першої черги.

У відповідності до ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

На підставі вищевикладеного, з метою захисту майнових прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

6. Судові витрати.

Позивачем при подачі позову було сплачено 840,80 грн. судового збору. Позивач не просила застосовувати до відповідача вимоги ст.141 ЦПК України, тому судові витрати залишаються за позивачем.


Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 81, 141, 206, 259, 263-265, 268 ЦПК України, ст.ст. 328, 1216, 1261, 1268 ЦК України, су,д -




В И Р І Ш И В:


Позовну заяву ОСОБА_1 до Безм`ятежненської сільської ради Шевченківського району Харківської області про визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом, - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) розміром 9,33 в умовних кадастрових гектарах із земель колективної власності реформованого КСП імені Карла Маркса на території Безмятежненської сільської ради Шевченківського району Харківської області, яка належала померлому на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР №0050929, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Харківського апеляційного суду, або через Шевченківський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Дата складання повного судового рішення 15.04.2020 року.


Суддя

Шевченківського районного суду

Харківської області С.М. Стеганцов



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація