Справа № 22-ц-723/2009 р.
Головуючий у першій інстанції - Савранська Т.І.
Доповідач - Павловська І.Г.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
2009 року квітня місяця 29 дня Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого - судді Дралла І.Г.,
суддів - Павловської І.Г., Яковенко Л.Г.,
при секретарі - Авдєєвої К.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сімферополі цивільну справу за заявою ОСОБА_2 про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою, за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на ухвалу Ялтинського міського суду АР Крим від 15 жовтня 2008 року,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_2 звернулась до суду із заявою, та просила скасувати рішення Генічеського районного суду Херсонської області від 13 червня 2005 року про визнання ОСОБА_2 безвісно відсутньою
Ухвалою Ялтинського міського суду АР крим від 15 жовтня 2008 року провадження за заявою ОСОБА_2 про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою, закрито. Роз’яснено заявниці, що із заявою про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою, вона може звернутися в порядку, встановленому ст. 250 ЦПК України, до Генічеського районного суду Херсонської області.
В апеляційній скарзі на ухвалу ОСОБА_2 просить ухвалу суду скасувати та постановити нове, яким задовольнити її заяву, посилаючись на те, що висновки суду не відповідають обставинам справи, а також постановлено з порушенням норм процесуального права. Вважає, що відповідно до ст. 21 ЦПК України суддя, який раніше брав участь у розгляді цієї самої справи не може повторно її розглядати.
Судова колегія, заслухавши суддю-доповідача, пояснення ОСОБА_2, розглянувши матеріали справи, та обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає її такою, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Приймаючи ухвалу про закриття провадження за заявою ОСОБА_2 про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою, суд першої інстанції виходив з того, що у відповідності з вимогами статті 250 ЦПК України рішення суду про визнання особи безвісно відсутньою скасовує лише той суд, який таке рішення ухвалив, тобто Генічеській районний суд Херсонської області.
З такими висновками суду першої інстанції погодитися не можна з наступних підстав.
Згідно частини 1 статті 250 ЦПК України у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою або оголошення померлою суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою або оголосив її померлою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою або померлою, або іншою заінтересованою особою.
Із матеріалів справи вбачається, що рішенням Генічеського районного суду Херсонської області від 13.06.2005 року ОСОБА_2 визнана безвісно відсутньою (а.с. 4).
З метою скасування зазначеного рішення ОСОБА_2 звернулася до Ялтинського міського суду АР Крим, оскільки мешкає в АДРЕСА_1, що підтверджується довідкою голови ЖБК-36 (а.с. 12).
З урахуванням того, що справа підсудна різним судам першої інстанції, і правила статті 114 ЦПК України про виключну підсудність на заяву ОСОБА_2 не поширюються, право вибору підсудності належить заявнику.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що Ялтинський міський суд в порушення наведених вимог закону про підсудність справи необгрунтовано закрив провадження по справі за заявою ОСОБА_2
Виходячи з того, що оскаржувана ухвала суду першої інстанції постановлена з порушенням порядку, встановленого чинним законодавством, на підставі пункту 3 частини 1 статті 312 ЦПК України вона підлягає скасуванню з передачею питання на новий розгляд до суду першої інстанції.
Керуючись ст. ст. 303,304,307,312,314,315,317,319,325 ЦПК України, судова колегія
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Ялтинського міського суду АР Крим від 15 жовтня 2008 року задовольнити.
Ухвалу Ялтинського міського суду АР Крим від 15 жовтня 2008 року скасувати і передати питання на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом двох місяців з дня набрання законної сили безпосередньо до Верховного суду України.