Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #86526716


Справа № 686/7527/20

Провадження № 2/686/2923/20




РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2020 року                                                        м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючої – судді Демінської А.А.,

з участю секретаря судового засідання Созанської Л.В.,

справа № 686/7527/20;

сторони:

-позивачі – ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ,

-відповідач – Управління комунального майна Хмельницької міської ради,

представники учасників справи:

-представник позивачки ОСОБА_3 – ОСОБА_5 ,

-представниця відповідача – ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Управління комунального майна Хмельницької міської ради про визнання права на приватизацію квартири та зобов`язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:



1. Стислий виклад позиції позивачів та заперечень відповідача

В березні 2020 року позивачі звернулися до суду з вище зазначеним позовом, в якому просять визнати за ними право на приватизацію квартири

АДРЕСА_1 , а також зобов`язати Управління комунального майна Хмельницької міської ради надати дозвіл на приватизацію цієї квартири за відсутності ордеру на квартиру. Позовні вимоги мотивують тим, що ордер на квартиру не зберігся і вони не можуть його отримати, а відповідач не вправі відмовляти їм з цієї причини у реалізації їхнього права на приватизацію займаного ними житла.

В судове засідання позивачі не з`явилися, про час і місце його проведення були повідомлені у встановленому законом порядку, подали заяви про розгляд справи за їх відсутності, підтримуючи позовні вимоги в повному обсязі і наполягаючи на їх задоволенні.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про час і місце судового розгляду справи повідомлений судом у встановленому законом порядку, подав письмовий відзив на позовну заяву, в якому просить в позові відмовити, оскільки за відсутності ордеру на квартиру порядок приватизації не може бути дотриманий, такого ордеру відповідно до п. 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №396 від 16.12.2009 року (із змінами), подано не було, тому підстави для надання дозволу на приватизацію наразі відсутні.

За таких обставин суд вважає за можливе судовий розгляд справи провести за відсутності сторін та їх представників в судовому засіданні на підставі наявних у справі доказів, ухваливши рішення по суті спору в порядку письмового провадження.

2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі

Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду від 20.03.2020 позовну заяву було залишено без руху, надано позивачам строк на усунення її недоліків.

27.03.2020 від позивачів отримано судом матеріали на усунення недоліків позовної заяви, після чого ухвалою суду від 31.03.2020 у справі було відкрито провадження за правилами загального позовного провадження.

21.04.2020 до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву.

04.05.2020 судом отримано від позивачки ОСОБА_3 відповідь на відзив.

Ухвалою Хмельницького міськрайонного суду від 04.05.2020 підготовче провадження у справі було закрито, справу призначено до судового розгляду по суті на 15.05.2020.

15.05.2020 розгляд справи закінчено ухваленням рішення суду по суті заявлених вимог.

3. Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в позові слід відмовити з таких підстав.

Встановлено, що позивачі зареєстровані і проживають в квартирі АДРЕСА_1 : ОСОБА_1 – з 1983 року, ОСОБА_4 , його син – з 1988 року, ОСОБА_4 , його дружина – з 1987 року, ОСОБА_3 , його донька – з 1987 року (арк. спр. 12, 14, 15).

При цьому ОСОБА_1 є власником домоволодіння в с. Олешин Хмельницького району, яке перейшло до нього в порядку спадкування, іншого житла ані він, ані інші позивачі на праві власності не мають (арк. спр. 20 – 24).

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 22.06.2006 № 483-А було затверджено акти приймання-передачі у комунальну власність територіальної громади міста від 21.06.2006 житлового фонду та зовнішніх мереж електро-, тепло-, водопостачання та водовідведення, що призначені для обслуговування житлового фонду ДТГО «Південно-Західна залізниця», який перебуває на балансі Жмеринської дистанції цивільних споруд і водопостачання Південно-Західної залізниці; ТОВ «ЖЕК-1» вирішено прийняти на баланс, зокрема, житловий будинок АДРЕСА_2 (арк. спр. 13).

17.02.2020 позивачі звернулися до відповідача з заявою про надання дозволу на приватизацію квартири АДРЕСА_1 , додавши до заяви технічний паспорт (арк. спр. 25 – 26), довідку про склад сім`ї, копії власних паспортів та довідок про присвоєння РНОКПП (арк. спр. 16).

04.03.2020 відповідач листом за вих. № 123 повідомив позивачів, що поданий пакет документів є неповним, оскільки ними не подано копії ордера на жиле приміщення, як це передбачено п. 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 396 від 16.12.2009 року (із змінами) (арк. спр. 17).

4. Мотивована оцінка аргументів сторін, порушення прав

Позивачі зазначають, що ненадання відповідачем їм дозволу на приватизацію квартири, в якій вони проживають, є неправомірним, оскільки наведена відповідачем підстава відмови у наданні дозволу не передбачена законом.

Суд не може повністю погодитися з такими доводами позивачів.

Так, право на приватизацію певного об`єкта житлової нерухомості одержують громадяни, які на законних підставах проживають у ньому. Таким чином, для надання дозволу на приватизацію відповідачеві необхідно перевірити законність підстав проживання позивачів у займаній ними квартирі. Такі підстави можуть бути встановлені на підставі ордера, який в силу ст. 58 ЖК України є єдиною підставою для вселення в надане жиле приміщення в будинку державного або громадського житлового фонду.

Позивачі не надали відповідачеві копії такого ордеру, тобто надали не всі документи, передбачені п. 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №396 від 16.12.2009 року (із змінами), відтак відповідач не мав змоги об`єктивно перевірити можливість надання позивачам дозволу на приватизацію вказаної ними квартири.

Отже, права позивачів відповідачем порушені за вказаних в позовній заяві обставин не були.

5. Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування

Частиною 2 статті 41 Конституції України визначено, що право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 ЖК України громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.

Правові основи приватизації державного житлового фонду визначені Законом України №2482-ХІІ «Про приватизацію державного житлового фонду», згідно якого метою приватизації державного житлового фонду є створення умов для здійснення права громадян на вільний вибір способу задоволення потреб у житлі, залучення громадян до участі в утриманні і збереженні існуючого житла та формування ринкових відносин.

На реалізацію цього Закону Міністерство з питань житлово-комунального господарства розробило та затвердило Положення №396.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону №2482-ХІІ приватизація державного житлового фонду (далі - приватизація) - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України.

Державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ (ч. 2 ст. 1 Закону №2482-ХІІ).

В силу ч. 1 ст. 2 Закону №2482-ХІІ до об`єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.

За змістом ч. 2 ст. 2 Закону №2482-ХІІ не підлягають приватизації: квартири-музеї; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ та організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків-пам`яток садово-паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, що перебувають в аварійному стані (в яких неможливо забезпечити безпечне проживання людей); квартири (кімнати, будинки), віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного (обов`язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Як передбачено ч. 1 ст. 3 Закону №2482-ХІІ приватизація здійснюється шляхом: безоплатної передачі громадянам квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім`ї та додатково 10 квадратних метрів на сім`ю; продажу надлишків загальної площі квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках громадянам України, що мешкають в них або перебувають в черзі потребуючих поліпшення житлових умов.

Житлові чеки - це приватизаційні папери, які одержуються всіма громадянами України і використовуються при приватизації державного житлового фонду. Вони можуть також використовуватись для приватизації частки майна державних підприємств, земельного фонду (ч. 1 ст. 4 Закону №2482-ХІІ).

Із положень ч.ч. 1, 4, 5 ст. 5 Закону №2482-ХІІ слідує, що якщо загальна площа квартир (будинків), що підлягають приватизації, відповідає площі, передбаченій абзацом другим статті 3 цього Закону, зазначені квартири (будинки) передаються наймачеві та членам його сім`ї безоплатно.

Право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах (будинках) або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до введення в дію цього Закону.

Кожний громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чеку або з частковою доплатою один раз.

Згідно з ч.ч. 1, 2, 3, 4 ст. 8 Закону №2482-ХІІ приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.

Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім`ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов`язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку.

Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина.

Підготовку та оформлення документів про передачу у власність громадян квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках може бути покладено на спеціально створювані органи приватизації (агентства, бюро, інші підприємства).

Відповідно до п.п. 17, 18 Положення №396 громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім`ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію. Зразок бланка заяви наведено у додатку 2.

Громадянин подає до органів приватизації такі документи:

?заява на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі;

?копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї (для осіб, які не досягли 14 років, копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним;

?копії довідок про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податку громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї, які проживають разом з ним (крім випадків, коли через свої релігійні переконання особи відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

?копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім`ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, тощо);

?довідки про реєстрацію місця проживання громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї, зареєстрованих у квартирі (будинку), жилому приміщенні в гуртожитку, кімнаті у комунальній квартирі;

?технічний паспорт на квартиру (кімнату, жилий блок, секцію) у житловому будинку (гуртожитку), а на одноквартирний будинок - технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок;

?копія ордера на жиле приміщення або ордера на жилу площу в гуртожитку;

?документ, що підтверджує невикористання ним та членами його сім`ї житлових чеків для приватизації державного житлового фонду;

?копія документа, що підтверджує право на пільгові умови приватизації відповідно до законодавства (за наявності);

?заява-згода тимчасово відсутніх членів сім`ї наймача на приватизацію квартири (будинку), жилого приміщення у гуртожитку, кімнати у комунальній квартирі.

Частиною 10 статті 8 Закону №2482-ХІІ визначено, що органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.

Згідно ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Аналіз указаних норм Закону №2482-ХІІ і Положення №396 дає підстави для висновку, що громадяни мають право на приватизацію житлових приміщень державного житлового фонду, зокрема квартир, які знаходяться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.

Право на приватизацію квартир державного житлового фонду набувають громадяни України, які постійно проживають у цих квартирах на умовах договору найму, та повністю не використали одержані житлові чеки для приватизації житла у державному житловому фонді.

Приватизація здійснюється шляхом безоплатної передачі громадянам квартир, загальна площа яких відповідає передбаченій законом площі, та в межах номінальної вартості житлових чеків.

Організація проведення приватизації та оформлення права власності покладається на відповідні органи приватизації, створеними, в тому числі державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні чи оперативному управлінні яких знаходяться квартири.

Передача квартир у власність громадян здійснюється за рішеннями цих органів приватизації, що приймаються на підставі письмових заяв про приватизацію квартири та доданих до них документів. При цьому органи приватизації не мають права відмовити мешканцям квартир у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.

Досліджені судом докази достовірно не вказують на те, що позивачі проживають у квартирі на умовах договору найму.

Так, згідно відповіді Державного архіву Хмельницької області від 05.06.2019 за вих. № К-909/01.01.14/2019 (арк. спр. 18), в протоколах та рішенням Хмельницького міськвиконкому Хмельницької області за 1953 рік питання виділення квартири ОСОБА_7 не значиться.

Позивачі додали до позовної заяви також свідоцтво про смерть ОСОБА_7 (арк. спр. 19), однак будь-які докази того, що ця особа має будь-який правовий зв`язок з позивачами, справа не містить. Крім того, відсутні докази того, що саме вона початково була наймачем спірної квартири.

Звертаючись до відповідача з заявою про приватизацію квартири, позивачі не додали до цієї заяви визначеного п. 18 Положення №396 документа, який підтверджує право особи на приватизацію державного житлового фонду, - копії ордера. Неподання його до органу приватизації унеможливило з`ясування питання, чи проживають заявники постійно в квартирі на умовах договору найму. Ця обставина перешкоджала органу приватизації прийняти рішення про передачу квартири у власність позивачам.

Отже, подані документи у своїй сукупності не дають змогу суду дійти висновку про наявність у позивачів правових підстав для приватизації займаної ними квартири. Оскільки позивачі не довели права на приватизацію вказаної в позовній заяві квартири та незаконність ненадання відповідачем дозволу на її приватизацію, законні підстави для задоволення позову відсутні.

6. Судові витрати

Судові витрати у справі складаються з судового збору, сплаченого позивачами за подання позовної заяви до суду в сумі 1681,60 грн. кожним. Оскільки в позові відмовлено, судові витрати відшкодуванню не підлягають.

На підставі викладеного та керуючись 2, 5, 7, 10, 12, 13, 17, 18, ч. 1, 4, 6 ст. 81, ч. 1 ст. 141, п. 2 ч. 1, ч. 3 ст. 258, ч. 1 ст. 259, ч. 6, 8 ст. 259, ст. 263, 264, 265, 266, 267, ч. 6, 7 ст. 268, ч. 1, 2 ст. 273, ч. 1 ст. 352, ст. 354 ЦПК України, ч. 2 ст. 41 Конституції України, ч. 3 ст. 9, ст. 58 ЖК України, ст. ст. 1, 2, 3, 5, 8 Закону України №2482-ХІІ «Про приватизацію державного житлового фонду», п.п. 17, 18 Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, затвердженого наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №396 від 16.12.2009 року (із змінами), суд –


УХВАЛИВ:



В позові ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 до Управління комунального майна Хмельницької міської ради про визнання права на приватизацію квартири та зобов`язання вчинити дії – відмовити.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана Хмельницькому апеляційному суду через Хмельницький міськрайонний суд протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк апеляційного оскарження продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Позивачі:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 .

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_3 .

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_3 .

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_3 .

Відповідач: Управління комунального майна Хмельницької міської ради, ідентифікаційний номер юридичної особи 26381695, 29007, м. Хмельницький, вул. Кам`янецька 2.

Суддя:



  • Номер: 22-ц/4820/1251/20
  • Опис: за позовом Караваєва К. А, Караваєвої О. Є, Караваєвої С.К. Караваєва О. К. до Управління комунального майна Хмельницької міської ради про визнання права на приватизацію квартири та зобов’язання вчинити дії,
  • Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
  • Номер справи: 686/7527/20
  • Суд: Хмельницький апеляційний суд
  • Суддя: Демінська А.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 30.06.2020
  • Дата етапу: 30.06.2020
  • Номер: 22-з/4820/70/20
  • Опис:
  • Тип справи: на заяву (роз'яснення рішення суду, виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні, повернення судового збору, додаткове рішення суду)
  • Номер справи: 686/7527/20
  • Суд: Хмельницький апеляційний суд
  • Суддя: Демінська А.А.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 03.08.2020
  • Дата етапу: 03.08.2020
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація