Судове рішення #8660041

Справа №2-455/08

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 25 листопада 2008 року Центрально-Міський районний суд міста Горлівки Донецької області у складі:

головуючого судді - Реутової В.І. при секретарі - Баштовій А.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Горлівці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві й профзахворювань України в Центрально-Міському районі міста Горлівки про скасування протоколу та стягнення сум у відшкодування моральної шкоди, спричиненої незаконними діями посадових осіб на виробництві

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом до відповідача, посилаючись на те, що він працював на вугільних підприємствах, а саме на шахті ім.К.А Румянцева ДП « Артемвугілля». Під час виконання ним службових обов'язків 21 лютого 2003 року стався нещасний випадок. Внаслідок травми він знаходився на амбулаторному лікуванні і в травні 2007 року за висновком МСЕК йому вперше була встановлена стійка втрата профпрацездатності в розмірі 60% і встановлена третя група інвалідності. 12 травня 2003 року комісією з питань охорони праці СП « шахта ім. К.А. Румянцева» ДП « Артемвугілля» було проведене розслідування нещасного випадку, який трапився 21.02.2003 року. Комісією було встановлено, що даний нещасний випадок пов'язаний з виробництвом, і за даним фактом був складений акт за формою Н-1 за № 22 від 13 березня 2003 року. Згідно витягу з протоколу № 8 від 15 липня 2007 року засідання комісії з питань охорони праці СП « шахта ім. К.А Румянцева» ДП «Артемвугілля» була встановлена провина позивача в нещасному випадку, який трапився 21.02.2003 року, в розмірі 5%. 13 червня 2007 року на засіданні комісії відділення виконавчої дирекції фонду в Центрально- Міському районі м. Горлівки було встановлено 15% провини позивача, на засідання комісії його не викликали, про висновок комісії позивач дізнався після отримання одноразової допомоги. З рішенням позивач не згоден, оскільки з ч.2 п. 2. ст. 34 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві й профзахворювання, які спричинили втрату працездатності", ступінь вини встановлюється комісією з розслідування нещасного випадку, а не комісією з питань вирішення спорів. Позивач вважає, що виводи комісії з питань вирішення спорів і встановлення провини в нещасному випадку, який стався 21.02.2003 року незаконні, тому просить суд відмінити протокол Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві й профзахворювань України в Центрально-Міському районі м. Горлівки № 4 від 13 липня 2007 року. Крім того, вважає, що у зв'язку незаконним рішенням комісії він зазнав душевних страждань, що призвело до порушення його звичного укладу життя і це вимагає додаткових зусиль по його організації, понесені ним моральні страждання він оцінює в 10000 грн., які просить стягнути з відповідача на його користь.

У судовому засіданні позивач підтримав свої позовні вимоги, підтвердивши викладені обставини.

Представник відповідача, що діє за дорученням, позов не визнав, посилаючись на те, що комісія підприємства з охорони праці не мала права встановлювати ступінь вини постраждалого при вирішенні питання про розмір одноразової допомоги.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи дійшов наступного.

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 працював на вугільних підприємствах, а саме на шахті ім.К.А Румянцева ДП « Артемвугілля» в якості механіка АБК.

Під час виконання ним службових обов'язків, а саме при обстеженні місця течі води із підземельного трубопроводу 21 лютого 2003 року був травмований. Внаслідок травми він знаходився на амбулаторному лікуванні і в травні 2007 року за висновком МСЕК йому вперше була встановлена стійка втрата профпрацездатності в розмірі 60% і встановлена третя група інвалідності. 12 травня 2003 року комісією з питань охорони праці СП « шахта ім. К.А. Румянцева» ДП « Артемвугілля» було проведене розслідування нещасного випадку, який трапився 21.02.2003 року. Комісією було встановлено, що даний нещасний випадок пов'язаний з виробництвом і був складений акт за формою Н-1 за № 22 від 13 березня 2003 року.

Відповідно до виписки із протоколу № 8 від 15.06.2007 року засідання комісії по охороні праці по встановленню ступеня вини пострадалого - ступінь вини в нещасному випадку ОСОБА_1 встановлена в розмірі 5%.

Відповідно до витягу із протоколу №4 від 13.07.2007 року засідання комісії з питань вирішення спорів вирішено рекомендувати відділенню виконавчої дирекції Фонду у Центрально-Міському районі м. Горлівки розмір одноразової допомоги потерпілому ОСОБА_1 зменшити на 15% у зв'язку з порушенням вимог правил безпеки.

Відповідно до ст.55 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» спори щодо суми страхових внесків, а також щодо розміру шкоди та прав на її відшкодування, накладення штрафів та з інших питань вирішуються в судовому порядку. За бажанням заінтересована особа може звернутися з питань вирішення спору до спеціальної комісії при виконавчій дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків. До складу цієї комісії на громадських і парітетних засадах входять представники держави, застрахованих осіб та страхувальника. Такі ж комісії на тих же засадах створюються при робочих органах виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків із залученням представників місцевих органів виконавчої влади, застрахованих осіб і страхувальників.

Відповідно до Положення про комісію при виконавчій дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України з питань вирішення спорів, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 01.11.2001 року № 37, п.4.1 спір між сторонами розглядається комісією за письмовою заявою зацікавленої особи. Питання щодо зменшення одноразової допомоги потерпілому на виробництві (у разі встановлення комісією з розслідування нещасного випадку, що укодження здоров'я настало не лише з причин, що залежать від роботодавця, а і в наслідок порушення застрахованою особою нормативних актів про охорону праці) розглядається за поданням роботодавця або робочого органу виконавчої дирекції Фонду та за зверненням потерпілого або уповноваженої особи (члена сім'ї потерпілого).

Відповідно до до Положення про комісію при виконавчій дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України з питань вирішення спорів, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 01.11.2001 року № 37, п.4.3 спір розглядається комісією в присутності сторін спору або їх уповноважених представників.

Як було встановлено в судовому засіданні дійсно комісія з питань вирішення спорів розгядала питання про зниження розміру одноразової допомоги ОСОБА_1 від нещасного випадку на виробництві у звязку з не виконанням ним вимог нормативних актів про охорону праці. Розмір одноразової допомоги ОСОБА_1 був знижений на 15% у зв’язку з порушенням п. І.І.1 вимог правил безпеки.

Згідно виписки із колективного договору на 2004 рік Міністерства топлива і енергетики України ДП «Артемвугілля» при наявності вини потерпілого, розмір одноразової допомоги може бути зменшений до 50%. Відсоток вини потерпілого встанолюється комісією

з охорони праці підприємства, ці повноваження їй дилегіровані конференцією трудового колективу і рішення комісії несе обовязковий характер.

Як було встановлено, відповідно до вимог колективного договору дійсно була встановлена наявність вини потерпілого ОСОБА_1 і розмір одноразової допомоги був знижений на 5%. Але ж комісія з питань вирішення спорів розглянула питання про зниження розміру одноразової допомоги ОСОБА_1 на 15% без його присутності, як цього вимагає Положення про комісію при виконавчій дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України з питань вирішення спорів, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України 01.11.2001 року № 37. Проти вказаних обставин в судовому засіданні сторони не заперечували. Таким чином суд вважає, що права позивача ОСОБА_1 були порушені і рішення про зменшення розміру одноразової допомоги ОСОБА_1 на 15% суд вважає незаконним і вважає, що протокол засідання комісії з питань вирішення спорів № 4 від 13 липня 2007 року підлягає скасуванню. Оскільки протокол засідання комісії з питань вирішення спорів № 4 від 13 липня 2007 року підлягає скасуванню, то суд вважає, що у зв'язку незаконним рішенням комісії позивач зазнав душевних страждань, що призвело до порушення його звичного укладу життя і це вимагає додаткових зусиль по його організації і позивачу спричинені моральні страждання, тому вважає, що з відповідача слід стягнути моральну шкоду в розмірі 2500 гривень.

Таким чином, враховуючи викладене суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212, 214, 215 ЦПК України, на підставі ст.ст. 23, 1167 ЦК України, ст..21, 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві й професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Відмінити протокол Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві й профзахворювань України в Центрально-Міському районі м. Горлівки № 4 від 13 липня 2007 року.

Стягнути з Відділення виконавчої дирекції Центрально-Міського району міста Горлівки Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві й профзахворювань України на користь ОСОБА_1 2500 гривень у рахунок відшкодування моральної шкоди.

В іншій частині заявлені позовні вимоги залишити без задоволення.

Стягнути з Відділення виконавчої дирекції Центрально-Міського району міста Горлівки Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві й профзахворювань України на користь Територіального управління Державної судової адміністрації України в Донецькій області витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 1, 50 гривень.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Апеляційного суду Донецької області через Центрально-Міський районний суд міста Горлівки шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили, якщо після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів з дня проголошення) заяви не було подано, а також, якщо суду було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація