Справа №2-203/2010.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 березня 2010 року Перемишлянський районний суд Львівської області у складі:
головуючого - судді Кіпчарського М.О.,
при секретарі Макар Г.В.,
за участю: позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Перемишляни Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконкому Романівської сільської ради Перемишлянського району, 3-я особа -Перемишлянська державна нотаріальна контори, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 07.12.2009р. звернувся до суду з вищевказаним позовом та просить винести рішення про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після померлої у 2005 році сестри ОСОБА_2, посилаючись на те, що при зверненні в Перемишлянську нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини, йому було відмовлено в цьому по причині пропуску строку для подання такої заяви.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги мотивуючи тим, що його рідна сестра ОСОБА_2 померла 28.02.2005 року, і після її смерті відкрилася спадщина в селі Романів Перемишлянського району. Будинок, в якому проживала ОСОБА_2, він прийняв шляхом фактичного користування, так як постійно проживає в ньому та утримує будинок . Після смерті сестри він являється єдиним спадкоємцем за заповітом, який був складений на його користь 21.12.1989 року. Але в передбачений законом термін він не звернувся в нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини, так як не знав , що це необхідно вчинити в 6-ти місячний строк. Зазначена обставина стала перешкодою в реалізації його законного права на спадщину.
Відповідач та третя особа в судове засідання не з»явилися, подали суду заяви про визнання позову та розгляд справи без їхньої участі.
Свідок по справі ОСОБА_3, будучи допитаним в судовому засіданні показав, що позивача та його померлу сестру ОСОБА_2 знає з дитинства , так як їх будинки знаходяться поруч. Батьки позивача повмирали давно, сестра позивача ОСОБА_2 останні роки проживала одна, так як її чоловік помер раніше, дітей у них не було. Після смерті ОСОБА_2 будинок по вул. Садовій,19 , в якому проживала померла, утримує позивач, який являється єдиним спадкоємцем. Йому відомо, що спору щодо майна померлої, не існує.
Суд, заслухавши пояснення позивача та покази свідка, дослідивши матеріали справи та надавши їм оцінку, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в силу наступного:
ОСОБА_2, згідно свідоцтва про смерть серії І-СГ №138055, у віці 81 рік, померла 28.02.2005 року.
21 грудня 1989 року ОСОБА_2 склала заповіт в користь ОСОБА_1, який посвідчений секретарем виконавчого комітету Романівської сільської ради під №19
Згідно довідки виконкому Романівської сільської ради, ОСОБА_2 на день смерті належав на праві власності житловий будинок з господарськими спорудами, який знаходиться на території Романівської сільської ради. Після смерті ОСОБА_2 спадщину прийняв її брат ОСОБА_1, яка доглядає спадкове майно, утримує будинок та земельну ділянку, сплачує земельний податок.
Судом не виявлено інших спадкоємців, спір про спадкове майно відсутній.
Статтею 1268 ЦК передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти.
Згідно ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, який являється єдиним спадкоємцем за заповітом після померлої ОСОБА_2, фактично прийняв спадщину, але у визначений законом термін не звернувся в державну нотаріальну контору з заявою про прийняття спадщини за заповітом,
2.
так як не був ознайомлений з вимогами діючого законодавства по дотриманню згаданого строку.
Виходячи з наведеного, суд вважає, що зазначені причини не можуть стати на перешкоді в реалізації законного права позивача на оформлення права власності на успадковане за законом майно, а тому йому необхідно визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що і передбачено діючим законодавством.
З врахуванням зазначеного та керуючись ст.ст.1258,1262,1268,1270,1272 ЦК України, ст.ст.8,10, 57, 60,185,209,212,213,215,218 ,292,294 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов задовольнити. Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини після померлої 28 лютого 2005 року ОСОБА_2 , терміном 3 ( три) місяці, який рахувати з дня вступу рішення в законну силу.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Львівської області через Перемишлянський районний суд Львівської області шляхом подачі протягом 10-ти днів з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя М.О.Кіпчарський
.
.