Судове рішення #86997
Справа №22-1762

Справа №22-1762                    Головуючий в першій інстанції Яковлєва С.В.

Категорія 31                                                     Доповідач  Черниш Т.В.

РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 липня 2006 року      Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області в складі

головуючого Кривохижі В.І.,

судців   Черниш Т.В., Чорнобривець О.С,

 при секретарі   Дімановій Н.І.,

 розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою Кіровоградського      міжрайонного     природоохоронного      прокурора     на     рішення Знам"янського міськрайонного суду від 19 квітня 2006 року,

встановила:

В лютому 2006 року Кіровоградський міжрайонний природоохоронний прокурор в порядку ст. 45 ЦПК пред"явив в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Кіровоградське обласне головне управління земельних ресурсів, до Знам"янської районної державної адміністрації та ОСОБА_1 позов про визнання договору оренди землі недійсним на підставі ст. 215 ЦК України. Вимоги обґрунтовував тим, що укладений 1 березня 2004 року між відповідачами договір оренди, за умовами якого районна державна адміністрація передала в оренду ОСОБА_1 земельну ділянку розміром 275, 46 га, не відповідає чинному земельному законодавству, зокрема, вимогам ст. 124 Земельного кодексу, нормам Закону України „Про оренду землі", не додержано вимог Закону щодо строку дії договору та його державної реєстрації, земельна ділянка передана в оренду до виготовлення проекту відведення і без встановлення її меж в натурі(на місцевості)

Рішенням Знам"янського міськрайонного суду від 19 квітня 2006 року в задоволенні позову відмовлено.

Оскаржуючи назване рішення, прокурор, посилаючись на порушення судом норм процесуального права та неправильне застосування матеріального закону, просив скасувати рішення і постановити нове, яким позовні вимоги задовольнити.

При розгляді справи прокурор та представник Кіровоградського обласного головного управління земельних ресурсів доводи апеляційної скарги підтримали; представник Знам"янської райдержадміністрації проти них заперечував, стверджуючи, що укладенням договору оренди будь-чиї права та інтереси не порушені.

Перевіривши законність та обгрунтованість рішення суду в межах, визначених ст. 303 ЦПК України, заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Відмовляючи в позові, суд виходив з того, що оспорюваний договір оренди укладений відповідно до розпорядження голови Знам"янської районної державної адміністрації від 2 жовтня 2003 року „Про врегулювання орендних відносин між орендарями і райдержадміністрацією в період виготовлення проектної документації, містить передбачені ст. 15 Закону України „Про оренду землі" істотні умови, ОСОБА_1 сплачує орендну плату. За таких обставин суд дійшов до висновку про відсутність підстав для визнання договору недійсним.

Такий висновок не можна визнати правомірним, оскільки його правове обгрунтування не повною мірою узгоджується з нормами чинного земельного законодавства, якими урегульовано порядок і умови надання земельних ділянок в оренду.

Порядок набуття, реалізації і припинення права на оренду земельної ділянки та умови укладення договорів оренди урегульований Законом України „Про оренду землі" від 6 жовтня 1998 року з наступними змінами(далі-Закон), ст. ст. 93, 124,125 Земельного кодексу України. Згідно ст. 125 ЗК право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.

Статтею 15 Закону (в редакції від 2 жовтня 2003р.) визначені істотні умови договору оренди землі і передбачено, що відсутність у договорі однієї з цих умов, а також порушення статей 4-6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди землі, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Відповідно до ст.ст. 203, 215 ЦК недійсним є, зокрема, правочин, що Не відповідає вимогам закону.

Як вбачається з матеріалів справи, 1 березня 2004 року між Знам"янською районною державною адміністрацією як власником землі та громадянином ОСОБА_1 було укладено договір оренди, за яким орендарю передано на умовах оренди 275,46 га рилі на території Іванковецької сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Вважаючи встановленим, що названий договір містить визначені ст. 15 Закону істотні умови, суд не дав належної юридичної оцінки тому факту, що договір укладено на період виготовлення проектної документації і діє до моменту її затвердження (а.с. 10). Між тим, за правилами ст. 125 Земельного кодексу України приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж в натурі (на місцевості) забороняється. Тому договір оренди може бути підписаний після виготовлення необхідної технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) відповідно до вимог ст. 55 Закону України „Про землеустрій" від 22 травня 2003 року. Додану до договору викопіровку земельної ділянки(а.с.12) не можна визнати належним доказом наявності плану чи схеми як невід"ємної частини договору, встановленої ч. 4 ст. 15 Закону. Відсутні дані і про передачу об"єкта оренди орендарю за відповідним актом прийому-передачі, як передбачено ст. 17 Закону.

Зі змісту оскаржуваного договору вбачається, що він був укладений на підставі розпорядження голови Знам"янської районної державної адміністрації від 2 жовтня 2003р.НОМЕР_1 „ Про врегулювання орендних відносин між орендарями і районною державною адміністрацією в період виготовлення проектної документації-", яким на районний відділ земельних ресурсів було покладено обов'язок забезпечити укладення тимчасових договорів оренди земельних ділянок між РДА і орендарями на період виготовлення проектної документації."

Пославшись на назване розпорядження як на підставу укладення договору оренди, суд залишив поза увагою, що укладення тимчасових договорів оренди землі чинним земельним законодавством не передбачено. В разі відсутності підстав для передачі в оренду землі без зміни цільового призначення за проектом відведення, повинен був укладатись договір оренди з визначенням строку його дії відповідно до вимог ст. 19 Закону та з додержанням інших його вимог, в тому числі щодо наявності оформленої відповідно до вимог Закону „Про землеустрій" плану або схеми земельної ділянки як невід"ємної частини договору. Крім того, дане розпорядження як таке, що не грунтується на законі, за протестом заступника прокурора Кіровоградської області скасовано відповідним розпорядженням голови районної державної адміністрації від 21 грудня 2005 року НОМЕР_2.

Згідно ст.93 ЗК, ст. 18 Закону „Про оренду землі" договір оренди земельної ділянки набирає чинності після досягнення домовленості щодо всіх істотних умов, підписання його сторонами і державної реєстрації. Реєстрація укладеного між відповідачами по справі договору, що оскаржується, Знам"янським районним відділом земельних ресурсів в книзі записів реєстрації тимчасових договорів оренди землі не відповідає затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1998 року №2073 Порядку державної реєстрації договорів оренди землі.

За таких обставин суд першої інстанції не мав достатніх правових підстав для висновку про відповідність оскаржуваного договору вимогам Закону та про відсутність підстав для визнання його недійсним.

З огляду на наведене колегія суддів вважає, що неповне з"ясування судом першої інстанції фактичних обставин справи та неправильне застосування ним норм матеріального права призвело до неправильного вирішення справи. Тому рішення не можна визнати законним та обгрунтованим. Воно підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про визнання недійсним за ст. 215 ЦК України оспорюваного договору оренди земельної ділянки як такого, що не відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі" та нормам чинного Земельного кодексу України.

Оскільки ч.5 ст. 21.Закону передбачено, що в такому разі орендна плата за фактичний строк оренди землі не повертається, а позивач не заявив вимогу про повернення орендарем земельної ділянки орендодавцю, колегія суддів не вбачає за доцільне застосовувати передбачені ст.216 ЦК України наслідки. До того ж, як підтвердили відповідачі, ними укладено інший договір оренди земельної ділянки за виготовленою технічною документацією із землеустрою.

Керуючись ст.ст. 203, 215, 216 ЦК, ст.ст. 13-21 Закону України „Про оренду землі", ст.ст. 303, 307, 309,313, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів

ВИРІШИЛА:

Рішення Знам"янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 19 квітня 2006р. скасувати. Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки, укладений 1 березня 2004 року між Знам"янською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1.

Рішення апеляційного суду набирає чинності з моменту проголошення і може бути оскаржене до Верховного Суду України протягом двох місяців.

Головуючий Судді. 

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація