Справа № 2-3769/10
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 березня 2010 року Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Козирєвої Г.М.
при секретарі - Смалюк О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Покотилівка справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення факту родинних відносин, визнання права власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок, господарські будівлі та споруди, -
ВСТАНОВИВ:
Позивачка просить суд ухвалити рішення, згідно якого встановити факт родинних відносин і визнати за її чоловіком право власності на 1\2 частину житлового будинку, господарських будівель та споруд в порядку спадкування за законом, які розташовані в АДРЕСА_1 , та визнати за нею право власності в цілому на вищевказаний житловий будинок розташований в АДРЕСА_1 . посилаючись на те, що вищевказаний житловий будинок зареєстрований в бюро по праву приватної власності по 1\2 частині за її свекром, ОСОБА_3 , та за її чоловіком,
ОСОБА_4 , батько чоловіка позивача, знаходився в зареєстрованому шлюбі з матір`ю чоловіка позивача, ОСОБА_5 з 11 лютого 1954 року.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_5 .
Спадщину після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_5 прийняв їх єдиний син, ОСОБА_4 , який постійно мешкав та був зареєстрований за вищевказаною адресою, що підтверджується записом в Будинковій книзі.
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_4 , який при житті знаходився в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_1 , та від вищевказаного шлюбу залишився син ОСОБА_2 .
Спадщину після смерті чоловіка прийняла його дружина, ОСОБА_1 , оскільки мешкає та зареєстрована за вищевказаною адресою, але оформити свої спадкові права не має можливості в зв`язку з тим, що маються розбіжності у прізвищах чоловіка « ОСОБА_1 », та його батька та матері « ОСОБА_5 ».
Відповідач, ОСОБА_2 , позовні вимоги визнав, про що надав до суду заяви, в якій просить справу розглядати в його відсутність (а.с.29).
Позивачка в попереднє судове засідання не з`явилася, надавши заяву, в якій повідомляється, що вона позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить справу розглядати в її відсутність (а.с.28).
Виходячи з наведеного, суд вважає, що рішення у справі можливо постановити при проведенні попереднього судового засідання.
Відповідно до ч.4 ст. 130 НІЖ України при визнанні позову ухвалюється судове рішення в порядку, встановленому ст. 174 цього ж Кодексу. Згідно ч.4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд, за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, дослідивши надані докази, дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, згідно Витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно, реєстровий номер 28980346 від 26.11.2009р., житловий будинок розташований за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрований в 1\2 частині за ОСОБА_3 та в 1\2 частині за його сином (а.с.5).
ОСОБА_3 з 11 лютого 1954 року знаходився в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 виданого Крисінською срадою 30 березня 1983 року (а.с.9).
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 виданого Коротичанською селищною радою від 15.03.1983р., в Книзі реєстрації зроблено актовий запис про смерть № 22 (а.с. 10).
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_5 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 виданого Коротичанською селищною радою від 02.06.1986р., в Книзі реєстрації зроблено актовий запис про смерть № 37 (а.с.11).
Згідно ч.ч. 1,3 ст. 5 ЦК України акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Оскільки правовідносини виникли під час дії Цивільного Кодексу 1963 року, то згідно з п.4 Заключних та перехідних положень ЦК України 2003 року, необхідно застосовувати норми ЦК України 1963 року.
Згідно ч.1, 2 ст. 524 ЦК України 1963 року спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
Враховуючи, що ОСОБА_3 та ОСОБА_5 заповіт складено не було, то має місце спадкування за законом.
У відповідності до ст. 529 ЦК України при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.
Згідно п.1 ст. 256 ЦПК України, в редакції 2004 року, суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
ОСОБА_4 являється спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 , а також рідним сином ОСОБА_3 , даний факт родинних відносин підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданого повторно Забродівською сільською радою, Богодухівського району, Харківської області 13 лютого 2008 року, в якому в графі батько стоїть прізвище ОСОБА_3 (а.с.8).
Суд вважає, що надані дані які знаходяться в матеріалах справи, дають можливість встановити той факт, що ОСОБА_4 є сином ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Статтею 548 ЦК України 1963 року передбачено, що для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями.
У відповідності до ст. 549 ЦК України 1963 року визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
З листа другої державної нотаріальної контори вбачається, що після смерті ОСОБА_3 та ОСОБА_5 свідоцтв про спадщину не видавалось, відкритих спадкових справ немає (а.с.27).
Спадщину після смерті батьків прийняв ОСОБА_4 , оскільки постійно проживав і був зареєстрований по вищевказаній адресою, що підтверджується записом зробленим в Будинковій книзі (а.с21).
ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5 виданого Коротичанською селищною радою від 18.03.2009р., про що зроблено відповідний запис в Книзі реєстрації смертей № 25 (а.с.7).
Ще при житті, ОСОБА_4 знаходився в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_1 , даний факт підтверджується актовим записом про шлюб в штемпелі в паспорту позивачки (а.с.4).
Від даного шлюбу ОСОБА_4 та ОСОБА_1 мають сина, ОСОБА_2 , що підтверджується повторною копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 виданого Коротичанською селищною радою 29.04.1986р. (а.с.24), який в свою чергу відмовився від частки в спадщині на користь своєї матері, що підтверджується його заявою наданою до суду (а.с.29).
У відповідності до ст. 1216 ЦК України в редакції 2003 року, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Згідно ст.. 1261 ЦК України в редакції 2003 року, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
У відповідності до ч. З ст. 1268 ЦК України в редакції 2003 року, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Після смерті чоловіка ОСОБА_4 , до нотаріальної контори з відповідною заявою звернулася його дружина ОСОБА_1 , що підтверджується повідомленням Другої Державної нотаріальної контори (а.с.27).
На вищевказаний будинок виготовлений технічний паспорт серії НОМЕР_7 та присвоєний реєстровий номер 6-636 (а.с.12-17).
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що є доцільним задовольнити позовні вимоги позивача та визнати в цілому право власності за ОСОБА_1 на житловий будинок, господарські будівлі та споруди які розташовані в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка.
Судові витрати суд залишає за рахунок позивача.
Керуючись ст.ст.10, 11, 130, 174, 209, 212, 214-215, 218, п. 1 ст. 256 ЦПК України, ст.. 524, 529, 549 ЦК України 1963 року, ст.ст.1216, 1261, 1268 ЦК України, суд,-
ВИРІШИВ :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати встановленим факт, що ОСОБА_4 є сином ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати за ОСОБА_4 , право власності на 1\2 частину житлового будинку та господарських будівель та споруд, які розташовані в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті батька, ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Визнати в цілому за ОСОБА_1 , право власності на житловий будинок, господарські будівлі та споруди, які розташовані в АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка, ОСОБА_4 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 .
На рішення протягом 10 днів з дня його проголошення може бути подано заяву про оскарження, після чого протягом 20 днів може бути подано апеляційну скаргу через Харківський районний суд до Апеляційного суду Харківської області або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України
Суддя: