Справа № 2/0417/9495/2012
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
18 грудня 2012 року Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська
у складі: головуючого судді: Мороз В.П.
при секретарі: Андрущенко О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства комерційного банку «Приватбанк» до Публічного акціонерного товариства «Акцент-Банк», ОСОБА_1 про звернення стягнення,-
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2012 року позивач звернувся з позовом до Публічного акціонерного товариства «Акцент- Банк», ОСОБА_1 про звернення стягнення.
В обґрунтування своїх позовних вимог у позовній заяві позивач, просив суд в рахунок погашення заборгованості за кредитно-заставним договором № К2U0AN24120044 від 29.02.2008 року - в розмірі 91 220 грн. - здійснити передачу в заклад (володіння) шляхом вилучення ПАТ КБ «ПриватБанк» предмету застави: автомобіля СНЕRY, модель АМULET А15, рік випуску: 2008, тип ТЗ : легковий хетчбек, № кузова/шасі: НОМЕР_2 , реєстраційний номер: НОМЕР_3 , комплекту ключів та свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, та звернути стягнення на предмет застави, що належить на праві власності ОСОБА_1 , шляхом продажу вказаного автомобіля ПАТ КБ «ПриватБанк» з укладанням від імені відповідача договору купівлі - продажу будь-яким способом з іншою особою - покупцем, зі зняттям вказаного автомобіля з обліку в органах ДАІ України, а також наданням ПАТ КБ «ПриватБанк» всіх повноважень, необхідних для здійснення продажу, стягнути з відповідачів солідарно 10 000,00 грн.; з відповідача ОСОБА_1 судові витрати.
У судове засідання представник позивача не з`явився, суду надав заяву про слухання справи без його участі, позов підтримує в повному обсязі.
Представник ПАТ «А-Банк» в судове засідання не з`явився, про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, причину неявки суду не повідомив.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, причину неявки суду не повідомив. Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи та надані докази, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що відповідно до укладеного за кредитно-заставним договору № К2U0АN24120044 від 29.02.2008 року ОСОБА_1 отримав кредит у розмірі 12 345,79 дол. США, зі сплатою відсотків за користування кредитом у розмірі 10,56% на рік на суму залишку заборгованості за кредитом з кінцевим терміном повернення 27.02.2015 року.
Відповідно до частини другої статті 1054 та частини другої статті 1050 Цивільного кодексу України наслідками порушення Боржником зобов`язання щодо повернення чергової частини суми кредиту є право Заявника достроково вимагати повернення всієї суми кредиту.
В забезпечення виконання зобов`язань за вищевказаним кредитним договором, між ПАТ КБ «ПриватБакк» та ОСОБА_1 був укладений договір застави рухомого майна, згідно з яким в заставу надано автомобіль СНЕRY, модель АМULET А15, рік випуску: 2008, тип ТЗ : легковий хетчбек, № кузова/шасі НОМЕР_2 , реєстраційний номер: НОМЕР_3 , що належить на праві власності останньому.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 16 ЦК України, однією з форм судового захисту цивільних прав та інтересів примусове виконання обов`язку в натурі.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про заставу», за рахунок заставленого майна заставодержатель має право задовольнити свої вимоги в повному обсязі, що визначаються на момент фактичного задоволення. заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, якщо в момент настання терміну виконання зобов`язання забезпеченого заставою, воно не буде виконано.
Зобов`язання позичальника, що випливають зі згаданого кредитного договору, були забезпеченні шляхом укладання з відповідачем ПАТ «А-Банк» договору поруки від 20.10.2010 року №167.
Згідно ст. 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такоі самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Згідно ч.2 ст.1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів.
Однак, відповідачі свої зобов`язання не виконують в повному обсязі, в результаті цього виникла заборгованість за кредитним договором станом на 16.11.2012 року склала 107 427,23 грн., у тому числі: заборгованість за кредитом - 34 985,75 грн., заборгованість по процентам за користування кредитом - 40 863,61 грн..; заборгованість по комісії за користування кредитом -
2 309,10 грн., пеня за несвоєчасність виконання зобов`язань за договором - 29 208, 77 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 590 ЦК України, звернення стягнення на предмет застави здійснюється за рішенням суду, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно ст. 554 ЦК України у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя.
Таким чином, позовні вимоги ПАТ КБ «Приватбанк» знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та підлягають частковому задоволенню, оскільки вимоги щодо укладання від імені відповідача договору купівлі - продажу будь - яким способом з іншою особою - покупцем, зі зняттям автомобіля з обліку в органах ДАІ, а також надання банку всіх повноважень, необхідних для здійснення продажу, суперечать нормам Закону України «Про заставу» щодо процедури звернення стягнення на заставлене майно та правовим позиціям, висловлених Судовою платою у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ при перегляді цивільних справ у касаційному порядку у І кварталі 2011 року.
Крім того, вимоги ПАТ КБ "ПриватБанк" до ПАТ "Акцент-Банк", ОСОБА_1 щодо стягнення суми задоволенню не підлягають, оскільки регулюються іншими нормами права та не можуть розглядатись з даним предметом позову.
Оскільки при подачі позову позивач оплатив судові витрати, його позов задоволено частково, відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судові витрати по справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 526, 1050, 1054 ЦК України, Законом України «Про заставу», ст. ст. 8, 10, 11, 57-60, 64, 79, 88, 208, 209, 212-215,224 ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» до Публічного акціонерного товариства «Акцент-Банк», ОСОБА_1 про звернення стягнення -задовольнити частково.
Звернути стягнення на рухоме майно за договором застави рухомого майна, а саме: автомобіль СНЕRY, модель АМULEТ А15, рік випуску: 2008, тип ТЗ : легковий хетчбек, № кузова/шасі: НОМЕР_2 , реєстраційний номер: НОМЕР_3 , що належить на праві власності ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ІПН НОМЕР_5 ) для задоволення грошових вимог Публічного акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» за кредитно-заставним договором K2U0AN24120044 від 29.02.2008 року - в розмірі 91 220,20 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» судовий збір у розмірі 912 грн. 20 коп.
В решті позову - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Дніпропетровської області через Індустріальний районний суд, шляхом подачі у 10-ти денний строк, з дня проголошения рішення апеляційної скарги.
Заочне рішення, може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: В.П.Мороз