Судове рішення #8721356

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ

ГОСПОДАРСЬКИЙ  СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.04.2010 року                                    Справа №  8/325-09

Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді : Бахмат Р. М. (доповідача),

суддів:  Лотоцької Л.О., Євстигеєва О.С.

при секретарі: Резніченко С.Ю.

за участю прокурора: Кутузова В.О. (посвідчення № 187  від  28.12.07 р.)

за участю представників сторін, які були присутні у судовому засіданні 25.03.2010 р.:

від позивача: Рєпін М.В. (дов. № 7/26 - 1277  від 18.12.09 р.)

від відповідача: у судове засідання не з’явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційне подання Заступника прокурора м. Кривого Рогу на рішення господарського суду Дніпропетровської області від  03.02.2010 р.   у справі № 8/325-09

за позовом Прокурора м. Кривого Рогу в інтересах держави в особі Криворізької міської ради  м. Кривий Ріг

до  Фізичної особи –підприємця ОСОБА_2 м. Кривий Ріг

про внесення змін до договору

В С Т А Н О В И В :

Рішенням господарського суду Дніпропетровської обл. від 03.02.2010 р. у справі № 8/325-09 (суддя Дубінін І.Ю.) відмовлено у позові прокурору м. Кривого Рогу, пред’явленого  в інтересах держави в особі Криворізької міської ради  до  фізичної особи –підприємця ОСОБА_2 про внесення змін у пункт 6 договору оренди земельної ділянки від 03.07.07 р. № 040710800533, укладеного між Криворізькою міською радою та фізичною особою –підприємцем ОСОБА_2

Заступник прокурора м. Кривого Рогу не погодився з вказаним рішенням, звернувся до Дніпропетровського апеляційного господарського суду з апеляційним поданням, в якому просить скасувати оскаржуване рішення і прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Прокурор вважає рішення суду першої інстанції незаконним, та таким, що винесено з порушенням норм процесуального права, при неповному з’ясуванні всіх обставин справи.

В апеляційному поданні прокурором зазначено, що спірний договір оренди земельної ділянки був укладений до внесення змін в Закон України “Про оренду землі”, а тому, у зв’язку із законодавчою зміною річного розміру орендної плати за землю (крім земель сільськогосподарського призначення), усі договори оренди землі, в тому числі укладені до 01.01.2008 р., повинні відповідати вимогам чинного законодавства, і річний розмір орендної плати за землю (крім земель сільськогосподарського призначення) не повинен бути меншим трикратного розміру земельного податку, встановленого Законом України № 2535-ХІІ, тобто дорівнює 3 % від грошової оцінки землі.

Розпорядженням голови судової палати від 22.03.2010 р. № 137 змінено склад колегії суддів, у зв’язку з виходом з  лікарняного судді Лотоцької Л.О.

Криворізька міська рада 25.03.2010 р. подала письмове клопотання про залучення до матеріалів справи копії додаткової угоди про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 03.07.2007 р. № 040710800533 і копію поштового повідомлення, врученого  04.05.2009 р., одержаного ОСОБА_2  

Криворізька міська рада 25.03.2010 р. надала пояснення до апеляційного подання заступника прокурора м. Кривого Рога, в якому вказує, що відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.08 р. № 309-УІ було внесено зміни до Закону України “Про оренду землі”, а саме було визначено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходять до відповідних бюджетів, розподіляються і використовуються відповідно до закону і не може бути меншою:

-          для земель сільськогосподарського призначення –розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”;

-          для інших категорій земель –трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”.

Так як, згідно ст. 7 Закону України “Про плату за землю”, ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюється у розмірі 1 % від їх грошової оцінки, тому на теперішній час сума орендної плати дорівнює 3 % від грошової оцінки орендованої земельної ділянки.

З метою приведення договорів оренди земельних ділянок, які діють на теперішній час, у відповідність до вимог чинного законодавства України Криворізькою міською радою 24.09.08 р. прийняте рішення № 2741 “Про надання згоди на внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок”, відповідно до якого орендарям пропонувалося внести зміни в відповідні договори оренди щодо зміни розміру орендної плати.

Зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу влади АР Крим, органу місцевого самоврядування, обов’язкового для сторін (сторони) договору, має відповідати цьому акту ( ст. 648 Цивільного кодексу України).

Відповідач  хибно трактує, що позивач змушує його підписати додаткову угоду щодо збільшення орендної плати за зайняту ним земельну ділянку.

Встановлені законодавством розміри є чинними та обов’язковими для всіх мешканців України.

Позивач зазначає, що спірний договір оренди був укладений до внесення змін в Закон України “Про оренду землі”, тому у зв’язку з цим постала необхідність внесення змін до договору.

Саме тому позивачем була направлена пропозиція про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 03.07.07 р. № 040710800533.

Відповідачу було направлено додаткову угоду про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 03.07.2007 р. № 040710800533, а в підтвердження факту отримання відповідачем 04.05.2009 р. пропозиції та додаткової угоди на адресу виконавчого комітету міської ради надійшло зворотне повідомлення з підписом та відбитком поштового штампу.

В судовому засіданні оголошувалася перерва з 25.03.2010 р. до 08.04.2010 р. до 15 год.10 хвилн.

Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представника позивача та прокурора, розглянувши та обговоривши доводи, вказані в апеляційній скарзі, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила, що на підставі рішення міської ради 24.01.2007 р. № 863 між Криворізькою міською радою (орендодавець) та фізичною особою –підприємцем ОСОБА_2 (орендар) був укладений договір оренди земельної ділянки від 03.04.2007 р. № 533, згідно з умовами пунктів 1, 2 договору орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 0,306 га для розміщення складу промислових товарів, яка знаходиться на вул. Отто Брозовського, 85/6 у Саксаганському районі м. Кривого Рогу.

Договір зареєстрований у Криворізькому відділі Дніпропетровської регіональної філії державного підприємства “Центр державного земельного кадастру”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03.07.2007 р. № 040710800533.

Договір укладено на п’ять років (п.5 договору).

Розділом 6 договору встановлено, що річна орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі, незалежно від результатів діяльності орендаря, у розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”, на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів, на рахунок управління державного казначейства у м. Кривому Розі № 33214815700024 код ЄДРПОУ 24230992 у банку ГУДКУУ Дніпропетровської обл. МФО 805012.

Строки платежу не є сталими і можуть змінюватися відповідно до Закону України “Про державний бюджет” на поточний рік (п.9 договору).

Пунктом 10 договору встановлено, що розмір нормативної грошової оцінки не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог діючого законодавства. "Орендар" зобов'язується щорічно відповідно до інформації Держкомзему про коефіцієнт індексації грошової оцінки земель, опублікований в засобах масової інформації, здійснювати індексацію грошової оцінки земельної ділянки. Розмір грошової оцінки земельної ділянки з урахуванням індексації змінюється без внесення змін і доповнень до цього договору.

Розмір орендної плати переглядається у випадках, передбачених законодавством та за цим договору (п. 12 договору).

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 309-VI від 03.06.2008 р. в Закон України "Про оренду землі" внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст.21 викладені в наступній редакції: "Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель –трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині". Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування –з 04.06.2008 р.

24.09.2008 р. Криворізькою міською радою прийнято рішення № 2741 «Про надання згоди на внесення змін до діючих договорів оренди земельних ділянок».

           Пунктом 1 цього рішення річну оренду плату встановлено в трикратному розмірі земельного податку.

          Відповідно до ст.188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

          Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

            Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

            Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

            27.04.2009 р. позивач звернувся до відповідача з пропозицією (лист № 6/18-433) про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 03.07.07 р. № 040710800533 в частині розміру річної орендної плати за землю та встановлення її з 04.06.2008 р. у трикратному розмірі земельного податку.

            Факт отримання зазначеного листа підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення.

Відмовляючи в позові, суд першої інстанції послався на порушення позивачем ст. 188 Господарського кодексу України, оскільки прокурором та позивачем не надано доказів направлення відповідачу належної пропозиції про внесення змін та належного проекту додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки в редакції заявлених позовних вимог.

Проте, з такими висновками погодитися не можна.

          Відповідно до ч.2 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. За таких обставин недотримання позивачем вимог частини другої статті 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про розірвання договору, у разі виникнення такої необхідності, не позбавляє позивача права звернутися за захистом порушеного права шляхом вчинення прямого позову до відповідача про розірвання оспорюваного договору.

Аналогічної правової позиції дотримуються Вищий господарський суд України та Верховний Суд України (лист ВГСУ від 06.08.2008 року № 01-8/471 "Про деякі питання практики застосування у вирішенні окремих норм процесуального права (за матеріалами справ, розглянутих Верховним Судом України)".

З огляду на зазначені обставини та зміни у земельному законодавстві, суд апеляційної інстанції дійшов до висновку про наявність достатніх підстав для задоволення позову та зміни п. 6 договору оренди земельної ділянки від 03.07.2007 р. № 040710800533.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 103-105 ГПК України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -  

            

          П О С Т А Н О В И В:

Апеляційне подання заступника прокурора м. Кривого Рогу задовольнити.

          Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 03.02.2010 р. у справі № 8/325-09 скасувати.

           Прийняти нове рішення.

           Позовні вимоги задовольнити.

Змінити п.6 договору оренди земельної ділянки від 03.07.2007 р., укладеного між Криворізькою міською радою та Фізичною особою –підприємцем ОСОБА_2  зареєстрованого у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі 03.07.2007 р. за № 040710800533, виклавши його у наступній редакції: “Річна орендна плата з 04.06.08 р. вноситься “Орендарем” виключно у грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю” від нормативної грошової оцінки на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської обл., на рахунок Управління держказначейства у м. Кривому Розі № 33214815700024 у банку ГУДКУ у Дніпропетровській області МФО 805012, код ЄДРПОУ 24230992, щомісячно протягом 30-ти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового)місяця”.

          Стягнути з  Фізичної особи –підприємцем ОСОБА_2 м. Кривий Ріг на користь державного бюджету 127,50 державного мита, в тому числі за перегляд рішення суду в апеляційному порядку та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

          Зобов'язати господарський суд Дніпропетровської області видати накази відповідно до вимог ст.ст. 116,117 Господарського процесуального кодексу України


Головуючий                                                                                        Р.М. Бахмат  

Судді:                                                                                   Л.О. Лотоцька

О.С. Євстигнєєв

З оригіналом згідно:

Пом. судді                                       І.Г.Логвиненко

08.04.2010 р.


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація