Справа № 22-ц-1151 Головуючий у 1-й інстанції Бурда Б.В.
Категорія 39 Суддя - доповідач Дубровна В.В.
РІШЕННЯ Іменем України
26 липня 2006 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Сумської області у складі:
головуючого - Смирнової Т.В.,
суддів - Дубровної В.В., Лузан Л.В.,
з участю секретаря Назарової О.М.
та осіб, які приймають участь у справі : позивача ОСОБА_1, його представника ОСОБА_2, розглянула у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду цивільну справу за апеляційною скаргою закритого акціонерного товариства «Рууккі Україна» на рішення Зарічного районного суду м. Суми від 30 травня 2006 року в справі за позовом ОСОБА_1 до ЗАТ «Рууккі Україна» про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні, моральної шкоди та зобов'язання змінити дату звільнення, -
ВСТАНОВИЛА:
У листопаді 2005 року позивач звернувся до суду з зазначеним позовом, свої вимоги обґрунтовував тим, що він , працюючи директором Сумської філії ЗАТ «Рууккі Україна» , незаконно був звільнений з роботи в період його тимчасової непрацездатності (з 19.09.2005 року по 06.10.2005 року). Крім того , при звільненні відповідачем не була виплачена компенсація за невикористану відпустку за фактично відпрацьований час. Вказані порушення його трудових прав призвели до прикладання додаткових зусиль до організації свого життя і йому завдана моральна шкода. Тому просив суд зобов'язати відповідача змінити дату його звільнення з 19.09.2005 року на 06 жовтня 2006 року, стягнути з відповідача на свою користь середній заробіток за час затримки розрахунку за період з 06.10.2005 року по 10.11.2005 року в сумі 3972,15 грн. та 15 000 грн. в рахунок відшкодування завданої моральної шкоди.
Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 30 травня 2006 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Стягнуто з ЗАТ «Рууккі Україна» на користь ОСОБА_1 3972,15 грн. середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні та 500 грн. в рахунок відшкодування завданої моральної шкоди, а всього 4472,15 грн.
В задоволенні позову ОСОБА_1 в іншій частині відмовлено за необґрунтованістю вимог.
Стягнуто з ЗАТ «Рууккі Україна» на користь держави 59,50 грн. судового збору.
Стягнуто з ЗАТ «Руукі Україна» на користь ДП «Судовий інформаційний центр 30 грн. витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду цивільної справи.
В апеляційній скарзі ЗАТ «Руукі Україна» , посилаючись на порушення судом норм матеріального права , просить скасувати рішення Зарічного райсуду м. Суми від 30 травня 2006 року і прийняти нове рішення, яким відмовити в позові про відшкодування моральної шкоди і зменшити розмір середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.
Позивач не оспорює судове рішення в частині відмови в задоволенні його позовних вимог.
Вислухавши суддю -доповідача, пояснення позивача та його представника, які заперечують проти скарги та вважають рішення місцевого суду законним, дослідивши матеріали цивільної справи, колегія суддів, переглядаючи судове рішення в межах апеляційної скарги , вважає , що скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду частковій зміні, з постановленням нового рішення , виходячи зі слідуючого.
Задовільняючи частково позовні вимоги, місцевий суд виходив з того, що позивач був звільнений з роботи 19 вересня 2005 року, з виплатою в цей день заборгованості по заробітній платі . Крім того , позивачеві були виплачені лікарняні з 19 вересня по 6 жовтня 2005 року. З 6 жовтня по 10 листопада , по день проведення остаточного розрахунку , а саме , виплати компенсації за невикористану відпустку , суд провів нарахування середнього заробітку за час
затримки розрахунку при звільненні - за календарні , а не робочі дні та не взяв до уваги роз*яснень , викладених в п. 20 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 грудня 1999 року № 13 "Про практику застосування судами законодавства про оплату праці"щодо пропорційності сум компенсації заборгованій сумі та стягнув 500 грн. у відшкодування моральної шкоду в зв*язку з порушенням трудових прав позивача .
В частині стягнення моральної шкоди колегія суддів не вбачає підстав для зміни чи скасування судового рішення , оскільки заподіяння моральної шкоди позивачеві знайшло своє підтвердження і її розмір обгрунтований судом .
Поряд з цим, колегія суддів не може погодитись з висновком суду про стягенння середнього заробітку за затримку розрахунку при звільненні.
Сторони не оспорюють розмір середньоденного заробітку позивача , який обрахований у відповідності до Порядку обчислення середньої заробітної плати , затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 100 від 8 лютого 1995 року з послідуючими змінами та становить за один робочий день 113 грн. 49 коп.
Кількість робочих дній , що припадає на час затримки розрахунку при звільненні з 6 жовтня 2005 року по 10. 11. 2005 року становить 26 , виходячи з яких середній заробіток за затримку розрахунку при звільненні складає 2950 грн. 74 коп. при умові повного не проведення розрахунку з позивачем в день звільнення.
Враховуючи те , що на день звільнення позивачеві була належна до виплати сума 2385 грн. 06 коп ., з якої 1677 грн. 30 коп була виплачена в день звільнення , а решта - 707 грн . / а.с. 57/, що становить від загальної суми 30% була виплачена 10 листопада 2005 року , колегія суддів вважає , що середній заробіток , що підлягає стягненню за час затримки розрахунку при звільненні становить 885 грн 22 коп / 30 % від 2950 грн. 74 коп /.
За викладених обставин апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню , судове рішення - частковій зміні , оскільки місцевий суд допустився порушення норм матеріального права, з постановленням нового судового рішення .
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 307, 309, 313, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів, -
ВИРІШИЛА:
Апеляційну скаргу ЗАТ «Рууккі Україна» частково задовольнити.
Змінити рішення в частині стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.
Стягнути з ЗАТ «Рууккі Україна» на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні 885 грн. 22 коп., а не 3 972 грн. 15 коп., як зазначено в судовому рішенні.
В іншій частині рішення суду залишити без зміни.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і з цього часу може бути оскаржене до Верховного Суду України протягом двох місяців.