№ 2-2457/2010 р.
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2010 р. Малиновський райсуд м.Одеси
в складі: головуючого судді - Савинської І.О.
при секретарі - Гриценко А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі цивільну справу за позовом Малиновської районної адміністрації Одеської міської Ради до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про зобов’язання особи привести самовільно реконструйовану квартиру до попереднього стану,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати ОСОБА_2, ОСОБА_3 за свій рахунок привести реконструйовану АДРЕСА_1 до попереднього стану згідно технічної документації на квартиру , посилаючись на те, що технічний стан спірної квартири не відповідає технічним документам, зареєстрованим в компетентних органах.
Відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3 у судове засідання не з’явились, про час та місце розгляду справи сповіщались належним чином, поважних причин неявки суду не повідомили.
Вислухавши пояснення представника позивача Малиновської районної адміністрації Одеської міської Ради – Самборської Ю.В. , дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Як встановлено в судовому засіданні відповідачі ОСОБА_2, ОСОБА_3 є власниками та основними квартиронаймачами квартири АДРЕСА_1 .
Зазначена квартира самовільно реконструйована, без дозвільних документів. В результаті реконструкції квартири була збільшена площа балкону на 7,2 кв.м. шляхом зведення прибудови.
Згідно п.п. 7 п. 3.2.7. положення про районну адміністрацію, затвердженого рішенням Одеської міської ради № 20-У від 27.06.2006 року, райадміністрація уповноважена звертатися до суду з позовами про знесення жилих будинків разом з господарськими спорудами, зведеними громадянами самочинно.
З метою усунення зазначеного правопорушення головним спеціалістом відділу контролю за самочинним будівництвом Малиновської райадміністрації Одеської міської Ради – Мойсейченко І.З. був складений припис 000419 від 15.09.2009 р. про те, що в результаті перевірки встановлено порушення ст. 150 КУпАП про самочинне розширення балкону за адресою: АДРЕСА_1. Порушення скоєно ОСОБА_2., та запропоновано усунути порушення шляхом надання дозвільної документації або приведення до первісного стану та прибути до Малиновської районної адміністрації до 16.09.2009р.
16.09.2009 головним спеціалістом відділу контролю за самочинним будівництвом Малиновської райадміністрації Одеської міської Ради – Мойсейченко І.З. на підставі ст. 150 КУпАП був складений протокол № 000488 про адміністративне правопорушення ОСОБА_2 за самочинне розширення балкону.
28.09.2009р. комісією у складі головного спеціаліста відділу контролю за самочинним будівництвом Малиновської райадміністрації Одеської міської Ради – Мойсейченко І.З., спеціаліста 1-ї категорії відділу контролю за самовільним будівництвом ОСОБА_7 був складений дійсний акт про те, що ОСОБА_2, місце мешкання якої: АДРЕСА_1, без оформлення відповідного дозволу, згідно діючого законодавства здійснила самовільну реконструкцію балкону, загальна площа збільшення балкону 7,2 кв.м.
29.09.2009р. головним спеціалістом відділу контролю за самочинним будівництвом Малиновської райадміністрації Одеської міської Ради – Мойсейченко І.З. була складена службова записка про доручення юридичному відділу підготувати позовну заяву в суд за ст. 376 ЦК України «Самовільне будівництво» у відношенні ОСОБА_2 за самовільну реконструкцію квартири з розширенням балкону на 7,2 кв.м за адресою: АДРЕСА_1.
Згідно ст. 5 Закону України „Про основи містобудування", при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені: розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови; розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів; раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення рівня ефективності та іншого використання земельних ділянок; урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій; урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва; захист прав громадян та громадських організацій згідно законодавства.
Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 05.12.2000 року № 273 затверджено Положення про порядок надання дозволу на виконання будівельних робіт (далі Положення). Це положення встановлює порядок та умови надання дозволу на виконання будівельних робіт з нового будівництва, розширення, реконструкції, технічного переоснащення, реставрації та капітального ремонту. Положення обов'язкове для
застосування усіма суб'єктами будівництва незалежно від форм власності, відомчої належності та джерел фінансування.
Згідно п.1.1. Положення дозвіл на виконання будівельних робіт є документом, що посвідчує право забудовника (замовника) на виконання будівельних робіт, у відповідності до затвердженої проектної документації, підключення до інженерних мереж та споруд. Виконання будівельних робіт без вищезазначеного дозволу забороняється.
В п.5.1 Положення зазначено, що виконання будівельних робіт на об'єктах без одержання дозволу або його завчасної перереєстрації, а також виконання не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самочинним і тягне за собою відповідальність згідно чинного законодавства.
Розділом 4 Положення, визначений вичерпний перелік будівельних робіт, на які не потрібно отримання відповідного дозволу. Будівництво прибудов не входить до вказаного переліку.
Будівельні роботи були проведені ОСОБА_2, ОСОБА_3 без дозволу компетентних органів і належно затвердженого проекту.
Ст.12 Закону України „Про основи містобудування" передбачено, що до компетенції органів місцевого самоврядування у сфері містобудівельної діяльності на їх території належить право затвердження місцевих правил забудови, внесення змін у зазначені документи за поданням спеціально уповноважених органів містобудування та архітектури відповідно до законодавства.
Рішенням Одеської міської ради № 2153-ХХІІІ від 17.04.2001р. про затвердження нової редакції «Положення про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудинкових приміщень у м.Одесі», було затверджено «Положення про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень у м.Одесі» у новій редакції (далі - «Положення»). Завданням даного Положення є спрощення погодження питань реконструкції вбудовано-прибудованих приміщень у м.Одесі.
Положення регламентує порядок отримання згоди на збір первинних даних для проектування, проведення проектних робіт, узгодження, експертизи та затвердження проектів реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень із зміною та без зміни функціонального призначення, виконання будівельних робіт та прийняття об'єктів у експлуатацію, рішення питань землекористування при реконструкції та розширенні об'єктів цієї категорії.
Проектна документація, відповідно до п.4.6 Положення, погоджується Управлінням архітектури та містобудування, управлінням інженерного захисту території міста, усіма службами, які надали технічні умови та із власниками суміжних приміщень, інтереси яких зачіпляються при реконструкції об'єкта та перелік яких затверджено архітектурно-планувальним завданням.
Здійснення будівництва і реконструкції повинно відбуватися відповідно до вимог розділу 5 Положення, де визначений порядок одержання дозволу на здійснення будівельних робіт і порядок прийому до експлуатації реконструйованого об'єкту. Так, виконання будівельних робіт повинно здійснюватися після одержання дозволу на
здійснення будівельних (реконструкційних) робіт, що надається інспекцією архітектурно-будівельного контролю на підставі узгодженої у встановленому порядку проектно-кошторисної документації.
П. 5.5 Положення визначає, що реконструкція приміщень, котра розпочата та проводиться без реєстрації в інспекції ДАБК і без дозволу на виконання будівельних робіт, вважається самочинним і не допускається усіма суб'єктами містобудування, органами державного управління, а також організаціями та підприємствами, які забезпечують фінансування. Крім цього, в п. 1.10 Положення зазначено, що учасники містобудівної діяльності несуть відповідальність за правопорушення, які були допущені при реконструкції вбудовано-прибудованих приміщень у відповідності із діючим законодавством України.
Згідно з п.п. 1, 2 ст.376 ЦК України встановлено, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.
Крім того, відповідно до п.7 ст.376 ЦК України у разі істотного відхилення від проекту, що суперечить суспільним інтересам або порушує права інших осіб, істотного порушення будівельних норм і правил суд за позовом відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування може постановити рішення, яким зобов'язати особу, яка здійснила (здійснює) будівництво, провести відповідну перебудову. Якщо проведення такої перебудови є неможливим або особа, яка здійснила(здійснює) будівництво, відмовляється від її проведення, таке нерухоме майно за рішенням суду підлягає знесенню за рахунок особи, яка здійснила (здійснює) будівництво.
У зв'язку з відсутністю у ОСОБА_2, ОСОБА_3 узгодженої проектної документації на реконструкцію спірної квартири та необхідного дозволу, збереження перебудови є неможливим.
Суд зобов'язує відповідачів за власний рахунок привести самовільно реконструйовану квартиру до попереднього стану, згідно із технічною документацією на квартиру.
Керуючись ст.ст.10,11,57,208-209, 212, 218, 224-226 ЦПК України, ст.376 ЦК України, Законом України «Про планування і забудову територій», Законом України «Про архітектурну діяльність», Законом України «Про основи містобудування», Положенням «Про порядок реконструкції вбудованих, вбудовано-прибудованих та прибудованих приміщень у м.Одесі», суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Малиновської районної адміністрації Одеської міської Ради задовольнити.
Зобовязати ОСОБА_2, ОСОБА_3 за свій рахунок привести самочинно реконструйовану квартиру АДРЕСА_1 до попереднього стану згідно технічної документації.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області шляхом подачі протягом 10 днів заяви про апеляційне оскарження, та подальшою подачею протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя: