Справа№ 2-174/07
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2007 року Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області у складі: головуючої - судді Лузан Л.В., при секретарях - Сиверин Л. А., Момотенко В.О., за участю представника позивачки - адвоката ОСОБА_1, представника відповідачки -ОСОБА_2,
розглянувши у судовому засіданні в м. Вознесенську цивільну справу за позовом ОСОБА_3, яка діє в інтересах свого неповнолітнього онука - ОСОБА_4, до ОСОБА_5, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Універсальна біржа "Південь", про визнання дійсним договору купівлі - продажу нерухомого майна, визнання права власності в порядку спадкування та зустрічну позовну заяву ОСОБА_5 до ОСОБА_3, яка діє в інтересах свого неповнолітнього онука - ОСОБА_4, про визнання угоди недійсною та визнання права власності, -
встановив:
15.12.2006 року позивачка ОСОБА_3, яка діє в інтересах свого неповнолітнього онука - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернулася до суду з позовом до відповідачки ОСОБА_5 про визнання дійсним договору купівлі - продажу квартири АДРЕСА_1 та визнання права власності на спадкове майно.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначала, що її донька - ОСОБА_6 придбала у ОСОБА_7 належну йому на праві приватної власності квартиру АДРЕСА_1. Вказаний договір зареєстрований 22.11.2000 року під НОМЕР_1 Вознесенською філією Універсальної біржі "Південь" та зареєстровано у КП "Вознесенське МБП" за реєстровим № НОМЕР_2 від 24.11.2000 року, відповідно до чого ОСОБА_6 стала власницею зазначеної квартири. Після смерті останньої, ІНФОРМАЦІЯ_2, відкрилася спадщина у вигляді вищевказаної квартири та вкладів, що зберігаються на рахунках № НОМЕР_3, № НОМЕР_4, № НОМЕР_5, № НОМЕР_6, № НОМЕР_7 в філії - Вознесенське відділення № 3153 Ощадного банку України з усіма видами компенсацій та індексацій. Як єдиний спадкоємець померлої (оскільки позивачка та її чоловік, які є батьками померлої, відмовилися від спадщини на користь онука), її неповнолітній син - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, позбавлений можливості отримати спадщину у передбаченому законом порядку через відсутність нотаріального посвідчення договору купівлі - продажу квартири. Оскільки, виконати вимоги, передбачені ст. 657 ЦК України, на даний час не є можливим у зв'язку зі смертю сторін за договором, це стало підставою для звернення з даним позовом до суду позивачки ОСОБА_3 в інтересах свого неповнолітнього онука, піклувальником якого вона являється, згідно рішення Вознесенської міської ради НОМЕР_8 від 22.03.2006 року.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_3 та її представник, посилаючись на вимоги ст. 657, ч. 2 ст. 220,1268-1269 ЦК України, позовні вимоги просили задовольнити в повному обсязі. Зустрічну позовну ОСОБА_5 просили залишити без задоволення.
Відповідачка ОСОБА_5 та її представник у судовому засіданні позовні вимоги в частині визнання вищевказаного договору купівлі - продажу дійсним та, відповідно, визнання права власності в порядку спадкування за ОСОБА_4 на квартиру не визнали, пред'явивши зустрічну позовну заяву. Остаточно, просили визнати договір купівлі - продажу квартири недійним з підстав недодержання вимоги закону про його нотаріальне посвідчення, згідно ч.І ст. 47 ЦК України (1963 р.) та визнати за ОСОБА_5, як спадкоємиці померлого ОСОБА_7, право власності на дану квартиру. Стосовно вимоги ОСОБА_3 про визнання права власності за її неповнолітнім онуком на грошові вклади, що залишилися після смерті матері останнього, не заперечували.
Представник третьої особи - Універсальної біржі «Південь» в судове засіданні не з'явився, надіслав на адресу суду заяву, в якій просить розглянути справу за його відсутністю, не заперечував проти задоволення позовних вимог ОСОБА_3
Дослідивши та оцінивши матеріали справи у межах заявлених позовних вимог та на підставі наданих сторонами доказів, відповідно до ст. 11 ЦПК України, суд прийшов до наступного.
Як вбачається з письмового договору купівлі - продажу нерухомого майна за НОМЕР_1 від 22.11.2000 року, що був зареєстрований Вознесенською філією Універсальної біржі "Південь", ОСОБА_7, від імені якого за нотаріальною довіреністю діяла ОСОБА_5, продав, а ОСОБА_6 купила квартиру АДРЕСА_1. За умовами даного договору вартість вказаного нерухомого майна складала 1500 грн., які «продавець» отримав повністю від «покупця» до підписання вказаної угоди, про що засвідчено підписами сторін за угодою. Факт підписання даного договору ОСОБА_5 в судовому засіданні не оспорювався. Також відбулася передача обумовленої в договорі квартири, яку ОСОБА_7 звільнив (з 22.11.2000 року і по день своєї смерті проживав та був тимчасово зареєстрований у АДРЕСА_2, що підтверджується наданими ОСОБА_5 довідками об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «50 років Жовтня»), а ОСОБА_6 її прийняла, зареєструвавши вказаний договір у КП «Вознесенське МБП» та здійснивши реєстрацію у ній з 08.12.2000 року.
Отже, при укладенні даного договору сторонами була досягнута згода за всіма істотними його умовами (допустимих доказів на підтвердження доводів ОСОБА_5, стосовно неузгодженості між сторонами з приводу ціни об'єкту купівлі - продажу, не добуто) та передбачених обмежень для укладення даного виду договору в судовому засіданні не встановлено.
Таким чином, встановлено, що умови договору сторони повністю виконали, але, відповідно до вимог ст, 657 ЦК України (відповідно до п. 4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України до правовідносин, які продовжують існувати застосовуються норми нового ЦК України), даний договір підлягає нотаріальному посвідченню і у разі недодержання нотаріальної форми є нікчемним. Звернення на даний час до нотаріальної контори не можливе у зв'язку зі смертю сторін по договору, тому позивачка, яка діє в інтересах свого неповнолітнього онука, має право, враховуючи положення ст. 16 ЦПК України, п.4 Постанови пленуму ВСУ від 28.04.1978 року (з послідуючими змінами та доповненнями) на звернення до суду, а позовні вимоги в частині визнання договору купівлі - продажу дійсним підлягають задоволенню, згідно вимог ч.2 ст. 220 ЦК України.
Відповідно до вимог ст. 261 ЦК України, за загальним правилом, перебіг загальної позовної давності починається з дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення свого права. Оскільки, про невідповідність вказаного договору купівлі - продажу вимогам закону, ОСОБА_3 дізналася тільки в процесі оформлення у спадкових правах сина померлої її доньки, що знайшло своє підтвердження в судовому засіданні, твердження ОСОБА_5 та її представника стосовно пропуску ОСОБА_3 строку позовної давності, не може бути прийняте судом до уваги. Наведені ж самою ОСОБА_5 причини пропущенім нею позовною давності з врахуванням неузгодженості, між даними встановленими у судовому засіданні та матеріалами справи, на які посилалася остання в обгрунтування даної вимоги, суд поважними не вважає.
Тому, беручи до уваги вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_5 необгрунтовані та задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.2 ст. 12 Закону України "Про власність", однією з підстав виникнення права приватної власності є спадкування.
Таким чином, встановлене є підставою вважати, що майнові права на зазначену квартиру, відповідно до положень ст. 1218- 1219 ЦК України є об'єктом спадщини та зазначені права перейшли до ОСОБА_4 на підставі норм 1268-1269 ЦК України, оскільки він є спадкоємцем першої черги та були виконані умови, передбачені цими нормами для прийняття спадщини.
Враховуючи неможливість оформлення позивачки, яка діє інтересах свого неповнолітнього онука - ОСОБА_4, у спадкових правах у державній нотаріальній конторі, що знайшло своє підтвердження у судовому засіданні, суд вважає за можливе визнати за вказаним спадкоємцем право власності в порядку спадкування за законом на вищевказане нерухоме майно та грошові вклади, оскільки відповідно до ст. 1218 ЦК України права і обов'язки спадкодавця, що входять до складу спадщини, переходять до спадкоємців як єдине ціле.
Керуючись ст. ст. 10,11,209,212,213,214,215 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_3, яка діє в інтересах свого неповнолітнього онука - ОСОБА_4, до ОСОБА_5, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Універсальна біржа "Південь", про визнання дійсним договору купівлі - продажу нерухомого майна, визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати ДІЙСНИМ договір купівлі - продажу квартири АДРЕСА_1, який укладено 22.11.2000 року під НОМЕР_1 Вознесенською філією Універсальної біржі "Південь" між покупцем ОСОБА_6 та продавцем ОСОБА_7, інтереси якого за довіреністю представляла ОСОБА_5.
Визнати право власності в порядку спадкування за законом за ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, після його матері ОСОБА_6, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Вознесенську на наступне спадкове майно:
· квартиру АДРЕСА_1.
· вклади, що зберігаються на рахунках № НОМЕР_3, № НОМЕР_4, № НОМЕР_5, № НОМЕР_6, № НОМЕР_7 в філії - Вознесенське відділення № 3153 Ощадного банку України з усіма видами компенсацій та індексацій.
У задоволенні зустрічної позовної заяви ОСОБА_5 до ОСОБА_3, яка діє в інтересах свого неповнолітнього онука - ОСОБА_4, про визнання угоди недійсною та визнання права власності - відмовити.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Миколаївської області через міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів після проголошення рішення та подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження.