Судове рішення #8765237

                              Справа №2-а-1065/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

                                                                                                                 

м.Запоріжжя                                                                                           12.04.2010

Комунарський районний суд  м. Запоріжжя у складі:

Головуючого, судді                                               Кухаря С.В.

при секретарі                            Шол М.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Комунарському районі м. Запоріжжя, про визнання дій протиправними та про стягнення недоплаченої пенсії,

ВСТАНОВИВ:

10.03.2010 у суд з вказаним позовом звернувся позивач та просив суд:

•   визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України у Комунарському районі м. Запоріжжя;

•   зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Комунарському районі м. Запоріжжя провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2009 року відповідно норм Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», з урахуванням середнього заробітку по України для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії;

•   стягнути з відповідача заборгованість пенсійних виплат за квітень 2009 року - березень 2010року у розмірі 1028,86 грн. X 12 місяців = 12346,32 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач пояснив , що ОСОБА_1, має загального трудового (страхового) стажу 49,5 років. З 01.08.2000 року одержує державну пенсію за віком, призначену йому Управлінням Пенсійного фонду України у Комунарському районі м.Запоріжжі (№ пенсійної справи 167628). Після чергового перерахунку пенсії в березні 2007 року він продовжував працювати і, заробивши ще 24 місяці страхового стажу, 23 березня 2009 року він, відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», знову подав заяву (№73) на перерахунок пенсії по зарплаті і стажу та надав всі необхідні документи. Призначена з 1 квітня 2009 року пенсія - 3452,07грн., що менше, ніж належить при застосуванні порядку розрахунку, визначеного Законом. Згідно зробленого ним розрахунку призначена пенсія повинна дорівнювати 4480,93 грн. У такому випадку різниця становить 1028,86 грн. Управління Пенсійного фонду України у Комунарському районі м.Запоріжжя посилається на те, що при перерахунку пенсії керується спільним листом ОСОБА_2 праці та соціальної політики і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 р. N20/0/18-09/039, N4096/02-01, який визначив порядок застосування ст.ст.40 та 42 (частина 4) Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", встановивши для працюючих пенсіонерів базою для перерахунку пенсії 2007 рік, а не рік, що передує перерахунку, як визначено Законом. Цей лист офіційно не опублікований і не зареєстрований Мін'юстом, його зміст суперечить Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Викладені в листі Мінпраці та Пенсійного фонду України вказівки не ґрунтуються на правових підставах та істотно обмежують права позивача, як працюючого пенсіонера. Отже вказані центральні органи виконавчої влади вчинили дію, що суперечить вимогам частини другої статті 19 та частини 3 статті 22 Конституції України, згідно з якою органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідні висновки наводяться і у відповіді ОСОБА_2 юстиції України на запит Федерації профспілок України (наводиться у додатку). У Законі України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України вносилися зміни до законів лише на період до 31 грудня 2008 року, а постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» тільки підтверджується застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати в Україні саме за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії ( розділ 11, підпункт 3).

У « Спільному листі...» Мінпраці і Пенсійного фонду України посилаються на рішення
Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10-рп/2008, дослівно: «Рішенням
Конституційного Суду України від 22.05.2008 р. зміни, що були внесені до статей 40, 42 Закону
України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дії зазначеної норми в попередній редакції не приймалось».

Відповідно до частини четвертої статті 42 зазначеного Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» у разі, якщо особа продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, тобто, за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону встановлено, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої зарплати по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Зазначена норма використовувалась протягом 2005-2008 років для перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону органами Пенсійного фонду. При цьому, будь яких різних тлумачень щодо застосування такого порядку не виникало. Цьогорічним інструктивним роз'ясненням Мінпраці та Пенсійний фонд України незаконно змінили діючий порядок і істотно обмежили права позивача, як працюючого пенсіонера. Коригування пенсії шляхом множення коефіцієнта заробітку на показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за призначення пенсії, проводиться з метою осучаснення раніше отриманого заробітку, тобто приведення його до сьогоднішнього дня. Проведеним перерахунком осучаенення його пенсії не відбулося. Пенсіонерам, які у 2009 році подали документи на призначення пенсії, застосовується показник середньої заробітної плати за рік, що передує року звернення за призначенням, перерахунком пенсії, а пенсіонерам, які подали у тому ж році на перерахунок пенсії, враховується показник заробітної плати за 2007 рік, що поставило громадян України у нерівні умови.

ОСОБА_2 праці та соціальної політики і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 р. N20/0/18-09/039, N4096/02-01 є незаконним, порушує принципи справедливості та рівності громадян перед Законом, не забезпечує осучаснення мого заробітку при перерахунку пенсії, призводить до зниження пенсії та зменшує захищеність в умовах постійного зростання цін на товари та послуги.

Представник відповідача  УПФ в своїх письмових запереченнях позов не визнав в повному обсязі та просив розглянути справу без його участі.

Суд вислухавши позивача, вивчивши матеріали справи вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.

Так, ОСОБА_1, має загального трудового (страхового) стажу 49,5 років. З 01.08.2000 року одержує державну пенсію за віком, призначену йому Управлінням Пенсійного фонду України у Комунарському районі м.Запоріжжі (№ пенсійної справи 167628). Після чергового перерахунку пенсії в березні 2007 року він продовжував працювати і, заробивши ще 24 місяці страхового стажу, 23 березня 2009 року він, відповідно до ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», знову подав заяву (№73) на перерахунок пенсії по зарплаті і стажу та надав всі необхідні документи.

Призначена з 1 квітня 2009 року пенсія - 3452,07грн., що менше, ніж належить при застосуванні порядку розрахунку, визначеного Законом.

Згідно зробленого ним розрахунку призначена пенсія повинна дорівнювати 4480,93 грн. У такому випадку різниця становить 1028,86 грн.

Управління Пенсійного фонду України у Комунарському районі м.Запоріжжя посилається на те, що при перерахунку пенсії керується спільним листом ОСОБА_2 праці та соціальної політики і Пенсійного фонду України від 11.03.2009 р. N20/0/18-09/039, N4096/02-01, який визначив порядок застосування ст.ст.40 та 42 (частина 4) Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", встановивши для працюючих пенсіонерів базою для перерахунку пенсії 2007 рік, а не рік, що передує перерахунку, як визначено Законом. Цей лист офіційно не опублікований і не зареєстрований Мін'юстом, його зміст суперечить Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Викладені в листі Мінпраці та Пенсійного фонду України вказівки не ґрунтуються на правових підставах та істотно обмежують права позивача, як працюючого пенсіонера. Отже вказані центральні органи виконавчої влади вчинили дію, що суперечить вимогам частини другої статті 19 та частини 3 статті 22 Конституції України, згідно з якою органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідні висновки наводяться і у відповіді ОСОБА_2 юстиції України на запит Федерації профспілок України (наводиться у додатку). У Законі України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України вносилися зміни до законів лише на період до 31 грудня 2008 року, а постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. №530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» тільки підтверджується застосування при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати в Україні саме за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії ( розділ 11, підпункт 3).

Відповідно до частини четвертої статті 42 зазначеного Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» у разі, якщо особа продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, тобто, за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

Частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону встановлено, що для перерахунку пенсій застосовується показник середньої зарплати по Україні за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. Зазначена норма використовувалась протягом 2005-2008 років для перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону органами Пенсійного фонду.

Згідно ч.2, 3 ст.22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 64 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Лише в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

На підставі викладеного та керуючись ч. 2, 3 ст. 22, 64 Конституції України, ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування», рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 р., ст.ст.6-14, 71, 86, 99-103, 159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати незаконними дії Управління Пенсійного фонду України у Комунарському районі м. Запоріжжя.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Комунарському районі м. Запоріжжя провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2009 року відповідно норм Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», з урахуванням середнього заробітку по України для призначення і перерахунку пенсії, що передує року звернення за перерахунком пенсії.

Стягнути з відповідача заборгованість пенсійних виплат за квітень 2009 року - березень 2010року у розмірі 12346,32 грн.

Постанова може бути оскаржена до адміністративного Дніпропетровського апеляційного суду через Комунарський районний суд м.Запоріжжя шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі та подання апеляційної скарги на постанову суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                        Кухар С.В.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація