- Відповідач (Боржник): Дочірнє підприємство Санаторно-курортний реабілітаційний центр "Слов'янський курорт" м.Слов'янськ
- Позивач (Заявник): Фізична особа Токарев Валерій Іванович м.Слов'янськ
- Заявник: Фізична особа Токарев Валерій Іванович м.Слов'янськ
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002
_____________________________________________________________________________
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
20.07.2020 № 905/1305/20 Суддя Господарського суду Донецької області Хабарова М.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1
до Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов`янський курорт»
про стягнення 200 260,83 грн,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов`янський курорт» про стягнення на користь Фізичної особи-підприємця Тарактєєва Владислава Анатолійовича основного боргу у розмірі 149 500,00 грн, пені у розмірі 43 485,12 грн, пені (3% річних від простроченої суми) у розмірі 4 883,71 грн та інфляційних втрат у розмірі 2 392,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов укладеного між Фізичною особою-підприємцем Тарактєєвим Владиславом Анатолійовичем та Дочірнім підприємством «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов`янський курорт» договору підряду №9/19 від 03.05.2019.
Як вбачається з вступної частини позовної заяви позивачем визначено - ОСОБА_1 .
При цьому, з тексту позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 є представником Фізичної особи-підприємця Тарактєєва Владислава Анатолійовича на підставі довіреності від 07.07.2020, яка посвідчена приватним нотаріусом Слов`янського міського нотаріального округу Донецької області Таранушенко В.М., зареєстрована в реєстрі за №2214.
З матеріалі позовної заяви вбачається, що спірні правовідносини виникли з договору підряду №9/19 від 03.05.2019, укладеного між Фізичною особою-підприємцем Тарактєєвим Владиславом Анатолійовичем та відповідачем, і спірна заборгованість за договором підряду №9/19 від 03.05.2019 виникла саме перед Фізичною особою-підприємцем Тарактєєвим Владиславом Анатолійовичем.
Однак, ОСОБА_1 зазначає саме себе позивачем у позовній заяві.
Відповідно до ч. 2 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
За приписами ч. 1 ст. 45 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.
Згідно з ч. 2 ст. 41 Господарського процесуального кодексу України у справах можуть також брати участь органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Виходячи зі змісту ч. 2 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до суду мають юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Згідно з ч. 2 ст. 14 Господарського процесуального кодексу України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Положеннями ч. 1 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду в інтересах інших осіб, державних чи суспільних інтересах та брати участь у цих справах.
Частиною 2 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, які звертаються до суду за захистом прав і інтересів інших осіб, повинні надати суду документи, які підтверджують наявність передбачених законом підстав для звернення до суду в інтересах таких осіб.
Згідно з ч. 5 ст. 53 Господарського процесуального кодексу України у разі відкриття провадження за позовною заявою особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (крім прокурора), особа, в чиїх інтересах подано позов, набуває статусу позивача.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Господарського процесуального кодексу України представником у суді може бути адвокат або законний представник.
Відповідно до ч. 2 ст. 58 Господарського процесуального кодексу України при розгляді справ у малозначних спорах (малозначні справи) представником може бути особа, яка досягла вісімнадцяти років, має цивільну процесуальну дієздатність, за винятком осіб, визначених статтею 59 цього Кодексу.
З огляду на викладені положення вбачається, що законодавцем чітко визначено сторонами в судовому процесі - позивача і відповідача, а наділяючи правом фізичну особу звернутись до суду в інтересах іншої особи саме останній набуває статуту позивача.
Тобто, належним позивачем по даній справі є Фізична особа-підприємець Тарактєєв Владислав Анатолійович, з ким виникли спірні правовідносини за договором підряду №9/19 від 03.05.2019 і за захистом порушених прав якого звернувся до суду ОСОБА_1 , а ОСОБА_1 є представником, який звертаючись до суду в інтересах Фізичної особи-підприємця Тарактєєва Владислава Анатолійовича не може набувати статусу позивача.
Крім того, за змістом ст. 60 Господарського процесуального кодексу України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені такими документами, зокрема, довіреністю фізичної або юридичної особи. Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (електронним цифровим підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами
Частиною 5 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що до позовної заяви, підписаної представником позивача, додається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника позивача.
В якості доказів на підтвердження повноважень ОСОБА_1 до позовної заяви додано копію довіреності Тарактєєва Владислава Анатолійовича від 07.07.2020, яка посвідчена приватним нотаріусом Слов`янського міського нотаріального округу Донецької області Таранушенко В.М., зареєстрована в реєстрі за №2214.
Зі змісту вказаної довіреності вбачається, Тарактєєв Владислав Анатолійович уповноважив ОСОБА_1 бути його представником в судових органах України будь-якої ланки з усіх без винятку питань та усіма необхідними для того повноваженнями, які надано законом позивачу/відповідачу, третій особі та/або потерпілому, ознайомлюватися з матеріалами справи; заявляти клопотання та відводи; давати усні та письмові пояснення в судових установах, які займаються розглядом його справи, пред`являти позови, повністю або частково відмовлятися від позовних вимог; змінювати підстави або предмет позовів; укладати мирові угоди; оскаржувати рішення суду; отримувати рішення суду та подавати його на виконання; подавати виконавчі документи до стягнення, а також представляти його інтереси в органах державної виконавчої служби.
При цьому, у означеній довіреності зазначено, що остання видана на підставі раніше укладеного усного договору доручення між ними, без права передоручення строком на три роки і дійсна до 07.07.2023.
Як встановлено судом, позовну заяву, подану на розгляд до суду, підписано адвокатом Приходьком Олександром Павловичем.
Відповідно до ч. 4 ст. 60 Господарського процесуального кодексу України повноваження адвоката як представника підтверджуються довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
До позовної заяви додано договір №3 про надання правової допомоги від 07.07.2020 укладений між ОСОБА_1 та адвокатом Приходьком Олександром Павловичем, додаток до договору №3 про надання правової допомоги від 07.07.2020 та ордер Серії ДН №127753 від 07.07.2020.
В той же час, зі змісту наведеної вище довіреності від 07.07.2020 за №2214 вбачається, що її було видано Тарактєєвим Владиславом Анатолійовичем ОСОБА_1 без права передоручення.
При цьому, матеріали поданого позову не містять доказів існування у ОСОБА_1 будь-яких повноважень на передоручення наданих йому прав Тарактєєвим Владиславом Анатолійовичем іншим особам.
Також, до позовної заяви не додано документів на підтвердження факту наявності у адвоката Приходька Олександра Павловича повноважень на представництво інтересів Тарактєєва Владислава Анатолійовича .
Разом з тим, суд вважає за необхідне зазначити, що наданий адвокатом до позовної заяви ордер був оформлений з порушенням Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та Положення про ордер на надання правової (правничої) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України №41 від 12.04.2019, з огляду на таке.
У ч. 1 ст. 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» зазначено, що документом, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги, може бути, зокрема, ордер.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» ордер - це письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затверджене рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 №41 (надалі - Положення №41), встановлює єдині для всіх адвокатів України, адвокатських об`єднань / адвокатських бюро правила виготовлення, оформлення, зберігання, обліку ордерів (п.1 Положення №41).
Пунктом 12 Положення №41 встановлено перелік реквізитів, які має містити ордер.
Відповідно до п.п. 12.3 Положення №41 ордер має містити посилання на договір про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноважених законом на надання безоплатної правової допомоги, номер (у випадку наявності) та дату цього документа.
Згідно з п.п. 12.4 Положення №41, крім іншого, в ордері має бути зазначено назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом, із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Типова форма ордера на надання правової допомоги, встановлена у Додатку №1 до Положення №41, а також у Додатку №1 до Положення про ордер на надання правової (правової) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 №41.
Так, у типовій формі ордеру передбачено такі реквізити, зокрема: «прізвище, ім`я, по батькові або найменування особи, якій надається правова допомога»; «дата та номер договору про надання правової допомоги»; «назва органу, у якому надається правова допомога».
Отже, чинним законодавством закріплено вимогу щодо зазначення в ордері на надання правничої (правової) допомоги вказаних вище реквізитів.
Всупереч вищевикладеним вимогам у наданому до позовної заяви ордері Серії ДН №127753 від 07.07.2020 не зазначено на підставі якого договору про надання правової (правничої) допомоги адвокат Приходько Олександр Павлович представляє інтереси ОСОБА_1 та не зазначено назву органу, в якому надається правова допомога адвокатом.
Таким чином, з доданих до позовної заяви документів вбачається, що подану на розгляд суду позовну заяву підписано особою, яка не має права її підписувати.
Згідно з п. 1 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи також у разі, якщо заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
За таких обставин, з огляду на положення п. 1 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України позовна заява ОСОБА_1 та додані до неї документи підлягають поверненню позивачу.
На підставі викладеного та керуючись п. 1 ч. 5 ст. 174, ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В :
1. Повернути позивну заяву ОСОБА_1 до Дочірнього підприємства «Санаторно-курортний реабілітаційний центр «Слов`янський курорт» про стягнення на користь Фізичної особи-підприємця Тарактєєва Владислава Анатолійовича 200 260,83 грн та додані до неї документи.
Ухвалу складено та підписано 20.07.2020.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України з урахуванням положень п. 4 розділу«Прикінцеві положення» та п.п.17.5 п. 17 Розділу ХІ «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України.
Додаток (позивачу): позовна заява б/н від 07.07.2020 з доданими до неї документами на 33 арк. та конверт.
Суддя М.В. Хабарова
- Номер:
- Опис: Договір підряду
- Тип справи: Позовна заява(звичайна)
- Номер справи: 905/1305/20
- Суд: Господарський суд Донецької області
- Суддя: Хабарова Марія Володимирівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 13.07.2020
- Дата етапу: 13.07.2020
- Номер:
- Опис: Про спонукання вчинити певні дії
- Тип справи: Розстрочення, відстрочення, повернення судового збору та звільнення від його сплати (2-й розділ звіту)
- Номер справи: 905/1305/20
- Суд: Господарський суд Донецької області
- Суддя: Хабарова Марія Володимирівна
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 30.11.2020
- Дата етапу: 30.11.2020