Судове рішення #87951796


Справа № 737/363/20

Проваждення № 2/737/198/20



Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


03 серпня 2020 року смт Куликівка


Куликівський районний суд Чернігівської області

суддяЛібстер А. С.

секретар судового засіданняЮрченко М. М.

розглянувши у підготовчому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу№ 737/363/20

за позовомОСОБА_1

доКуликівської селищної ради

треті особи Державний нотаріус Чернігівської районної державної нотаріальної контори Завалієва В. В.

провизнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом

учасники справи та представники:

позивачне з`явилася

представник відповідачане з`явився

третя особа не з`явилася




ВСТАНОВИВ:


ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік - ОСОБА_2 . За життя ОСОБА_2 заповіту не залишив. Після його смерті позивач, як спадкоємець за законом, прийняла спадщину. До спадкового майна, зокрема, входить житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , який був збудований нею та чоловіком у період зареєстрованого шлюбу, на який за життя ОСОБА_2 не було оформлено відповідних правовстановлюючих документів, що стало причиною відмови у видачі їй свідоцтва про право на спадщину.

Просить суд визнати за нею право власності на 1/2 частину у спільному майні подружжя та право власності на 1/2 частину в порядку спадкування після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, що розташований за адресою: будинок АДРЕСА_1 .

Позовна заява надійшла до суду 15 травня 2020 року.

Головуючий суддя своєю ухвалою від 18 травня 2020 року прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у даній справі, підготовче судове засідання призначено на 11 червня 2020 року та відкладено на 03 серпня 2020 року.

Позивач в підготовче судове засідання не з`явилася, в позовній заяві просила розглянути справу за її відсутності.

Куликівською селищною радою надано до суду відзив на позовну заяву, в якому перший заступник селищного голови Калашник С. І. повідомляє про визнання позову в повному обсязі та просить розглядати справу за відсутності представника селищної ради.

Від в.о. завідувача Куликівської районної державної нотаріальної контори Завалієвої В. В. надійшла заява про розгляд справи без представника нотаріальної контори.

Згідно зі ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Враховуючи те, що відповідач визнав позов, суд вважає можливим ухвалити рішення у підготовчому засіданні.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову, суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.

Безпосередньо дослідивши письмові докази у справі та матеріали спадкової справи № 141/2012, наданої Державним нотаріальним архівом Чернігівської області, щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , суд приходить до наступного.

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 (а.с.6).

Після його смерті відкрилася спадщина.

Згідно з довідкою виконкому Куликівської селищної ради Куликівського району Чернігівської області № 90 від 24 лютого 2020 року, ОСОБА_2 на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 , разом з дружиною - ОСОБА_1 (а.с.7).

ОСОБА_2 та ОСОБА_1 перебували у зареєстрованому шлюбі з 22 липня 1961 року (а.с.5).

Згідно зі ст. 60 Сімейного кодексу України майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу).

Згідно з матеріалами спадкової справи № 141/2012, ОСОБА_1 , 11 вересня 2012 року звернулася до Куликівської районної державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 .

ОСОБА_1 отримала свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку та на грошові вклади, які належали померлому ОСОБА_2 .

Відомості щодо інших спадкоємців у спадковій справі відсутні.

Таким чином, позивач являється єдиним спадкоємцем ОСОБА_2 за законом, яка прийняла спадщину. Наявності інших спадкоємців, які претендують на спадщину, судом не встановлено.

Згідно з повідомленням в. о. державного нотаріуса Куликівської районної державної нотаріальної контори Завалієвої В. В. від 20.03.2020 позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку з відсутністю у спадкодавця документів, підтверджуючих право власності на вищевказане майно за померлим (а.с.9).

Згідно з довідкою КП „Чернігівське міжміське бюро технічної інвентаризації" ЧОР № 52 від 21.02.2020 року станом на 31 грудня 2012 року (згідно з даними інвентаризаційної справи) на будинок АДРЕСА_1 право власності не зареєстровано (а.с. 10).

У технічному паспорті на спірний будинок вказано, що його побудовано у 1962 році (а.с. 12-14).

У витягу з погосподарської книги Куликівської селищної ради с. Орлівка на 2001-2015 роки вказано, що головою домогосподарства за адресою: АДРЕСА_1 , являється ОСОБА_2 (а.с.8).

Відомостей щодо самочинного будівництва суду не надано.

Надані суду докази суперечностей не містять та оцінюються судом як достовірні.

Згідно зі ст. ст. 55, 124 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань. Юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Згідно зі ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.

Порядок реєстрації нерухомості в Української СРСР регулювався Інструкцією про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, Міністерства комунального господарства Української РСР від 31.01.66 затвердженою Заступником Міністра комунального господарства Української РСР В.Романовим 31 січня 1966 р., яка втратила чинність 13.12.95. Відповідно до п. 6 зазначеної інструкції «Не підлягають реєстрації будинки та домоволодіння, які розташовані на територіях, що вилучені з віддання місцевих Рад депутатів трудящих постановами Уряду (на землях промислових підприємств, транспорту, Міністерства оборони СРСР та ін.). Не підлягають реєстрації також будинки і домоволодіння, що розташовані в сільських населених пунктах, які адміністративно підпорядковані містам або селищам міського типу, але до них не приєднані». Тобто, якщо будинок було побудовано в сільській місцевості, він не підлягав державній реєстрації та на нього не виготовлялась документація про право власності.

Згідно з положеннями ч.1 ст. 31 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» для проведення державної реєстрації прав власності на індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, прибудови до них, що були закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року та розташовані на територіях сільських, селищних, міських рад, якими відповідно до законодавства здійснювалося ведення погосподарського обліку, і щодо зазначених об`єктів нерухомості раніше не проводилася державна реєстрація прав власності, подаються:

1) виписка із погосподарської книги, надана виконавчим органом сільської ради (якщо такий орган не створений - сільським головою), селищної, міської ради або відповідною архівною установою;

2) документ, що посвідчує речове право на земельну ділянку під таким об`єктом, крім випадку, коли таке речове право зареєстровано в Державному реєстрі прав.

Для здійснення державної реєстрації прав власності на зазначені об`єкти документом, що посвідчує речові права на земельну ділянку під таким об`єктом, може також вважатися рішення відповідної ради про передачу (надання) земельної ділянки в користування або власність.

Судова практика, що склалась після зміни законодавства в частині реєстрації прав власності на нерухоме майно в сільській місцевості, стала на захист прав власників такого майна та їх спадкоємців. Так, згідно з Інформаційним листом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року №24-753/0/4-13 найпоширенішою причиною звернення особи до суду в справах про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування є неможливість спадкоємцями, які прийняли спадщину, оформити своє право на спадщину в нотаріальній конторі з причин відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно на ім`я спадкодавця таабо відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем.

Такі випадки характерні для сільської місцевості, де право власності на житловий будинок за спадкодавцем підтверджується лише записом в погосподарській книзі сільської ради та тривалим фактом володіння цим майном особою, яка померла. Суди обґрунтовано задовольняють позови спадкоємців про визнання за ними права власності на житловий будинок при поданні документів щодо права користування або права власності на земельну ділянку, на якій розташовано житловий будинок, висновку БТІ або сертифікату відповідності, виписки з погосподарської книги сільської ради щодо належності будинку, а також наявних рішень про видачу спадкодавцю свідоцтва про право власності на будинок, яке він не отримав.

За таких умов, враховуючи, що будинок за адресою: АДРЕСА_1 , було побудовано до 05.08.1992 року, а саме в 1962 році, в період зареєстрованого шлюбу ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , але за життя ними не отримано правовстановлюючого документу на будинок, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 та визнати за нею право власності на 1/2 частину у спільному майні подружжя та право власності на 1/2 частину в порядку спадкування після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що розташований за адресою: будинок АДРЕСА_1 .

На підставі викладеного, керуючись статтями 4, 12, 13, 19, 81, 141, 200, 247, 258, 259, 265, 268, 273, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України суд,-


В И Р І Ш И В:


Позовні вимоги задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) право власності на 1/2 частину у спільному майні подружжя та право власності на 1/2 частину в порядку спадкування після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 житлового будинку загальною площею 69,1 кв.м, житловою площею 33,9 кв.м, з господарськими будівлями та спорудами (означеними в плані технічного паспорту на будинок літерами: житловий будинок А-1, веранда а-1, ґанок а1-1, сараї Б-1, б-1, Б1-1, погріб В-1, літня кухня Г-1) садиби АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Куликівський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складений 03 серпня 2020 року.


Суддя А. С. Лібстер





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація