Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #88005714

Справа № 352/1476/20

Провадження № 3/352/997/20


П О С Т А Н О В А

про повернення матеріалів адміністративної справи


06.08.2020м. Івано-Франківськ


Суддя Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Гриньків Д.В. розглянувши матеріали, які надійшли з Тисменицького відділу поліції Головного Управління Національної поліції у Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , освіта середня, не одружений, не працює,

за частиною 1 статті 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), -


В С Т А Н О В И Л А:


05.08.2020 до Тисменицького районного суду Івано-Франківської області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 173-2 КУпАП.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Згідно з ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Статтею 268 КУпАП передбачено, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.173-2 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов`язковою.

Крім того, відповідно до ч.2 ст.277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені в тому числі ст. 173-2 КУпАП, розглядаються протягом доби.

Ці положення Закону є гарантією забезпечення права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності на захист, до того ж її присутність у судовому засіданні дозволяє суду перевірити достовірність фактичних даних, що викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, та всебічно з`ясувати усі обставини справи.

Такий особливий порядок покладає на відповідні органи, які складають протокол про адміністративне правопорушення, обов`язок забезпечити правопорушнику доступ до правосуддя та можливість реалізувати своє право на захист, а тому останній має бути не тільки доставлений до суду, але й повинна бути забезпечена його присутність у судовому засіданні під час розгляду справи щодо нього.

При цьому, слід виходити із сталої практики Європейського суду з прав людини (рішення у справі „Еркапіч проти Хорватії від 25.04.2013 (Erkapic v. Croatia) з приводу дотримання національними судами під час розгляду справ п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод 1950 року, згідно якої „за відсутності суттєвих підстав для протилежного, поняття справедливого судового розгляду вимагає надавати більшого значення свідченням, наданими у суді, порівняно з протоколами допитів осіб на попередньому слідстві, оскільки останні являють собою, передусім, процес збору стороною обвинувачення інформації на підтримку своєї позиції.

Таким чином, безпосередні показання особи, яку притягується до адміністративної відповідальності в суді мають більше значення для визнання (чи невизнання) його винуватості у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

Отже, при направленні до суду справи про адміністративне правопорушення орган, який склав протокол про адміністративне правопорушення, зобов`язаний забезпечити явку до суду особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Проте правопорушника органами поліції доставлено до суду для розгляду адміністративних матеріалів не було.

Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення, який надійшов до суду 05.08.2020 року, зазначено, що датою вчинення адміністративного правопорушення є 19.06.2020 року.

Враховуючи зазначене, взявши до уваги закріплене у ст.245 КУпАП завдання провадження щодо своєчасності з`ясування обставин справи, та положення ст.38 КУпАП щодо строків накладення стягнення, поновлення, продовження чи зупинення перебігу яких КУпАП не передбачено, та оскільки на момент надходження протоколу про адміністративне правопорушення до суду трьох місячний строк з дня вчинення правопорушення добігає кінця, звертаю увагу органів поліції на необхідність доставки правопорушника до суду в межах вищевказаного строку.

Згідно з ч.1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Відповідно до пункту 13 розділу І «Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 року № 1376, особі, стосовно якої складається протокол про адміністративне правопорушення, пропонується надати по суті вчиненого адміністративного правопорушення письмове пояснення, яке підписується зазначеною особою. Пояснення може додаватися до протоколу про адміністративне правопорушення окремо, про що робиться запис у ньому.

Так, в матеріалах справи наявні пояснення ОСОБА_1 , однак графа «Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті порушення» є незаповненою.

Одночасно, звертаю увагу на те, що відповідно до пунктів 15, 18 Розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ 06.11.2015 року № 1376, до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення).

Протокол про адміністративне правопорушення та матеріали про вчинене адміністративне правопорушення відповідно до статті 257 КУпАП надсилаються (надаються) органу (посадовій особі), уповноваженому(ій) розглядати справи про адміністративні правопорушення.

Однак, всупереч вищевказаним вимогам чинного законодавства України адміністративні матеріали надіслані до суду в копіях, що позбавляє суд повно, всебічно та об`єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності.

При цьому зазначаю, що копії документів, оригінали яких з незалежних від органів поліції причин не можуть бути долучені до матеріалів справи про адміністративне правопорушення мають бути засвідчені відповідно до п.5.27 правил, визначених Національним стандартом України «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів ДСТУ 4163-2003», затверджених наказом Держспоживстандарту від 7.04.2003 №55.

Таким чином, оскільки органами поліції не виконано вимоги закону це позбавляє суддю в розумний строк ухвалити обґрунтоване рішення.

Зважаючи на викладене, для дотримання процедури притягнення особи до адміністративної відповідальності, з огляду на скорочені строки такого розгляду, не доставлення особи до суду, складення протоколу з істотним порушенням вимог КУпАП та оформлення матеріалів справи без дотримання норм Інструкції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України 06.11.2015 року № 1376, уповноважений орган повинен усунути вказані недоліки в межах строку накладення стягнення.

Верховний Суд України в п. 24 Постанови Пленуму від 23 грудня 2005 року № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» визнав правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

З урахуванням викладеного, вважаю за необхідне матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, повернути начальнику Тисменицькому відділу поліції Головного управління Національної поліції у Івано-Франківській області на доопрацювання.

На підставі викладеного, керуючись статтями 256, 278, 283, 284 КУпАП,-


П О С Т А Н О В И Л А:


Матеріали адміністративної справи про притягнення до адміністративної відповідальності  ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, повернути начальнику Тисменицькому відділу поліції Головного управління Національної поліції у Івано-Франківській області на доопрацювання.

Постанова оскарженню не підлягає.


Суддя                                                                                 Гриньків Д.В.

       



  • Номер: 3/352/997/20
  • Опис: Вчинення домашнього насильства, насильства за ознакою статі, невиконання термінового заборонного припису або неповідомлення про місце свого тимчасового перебування
  • Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
  • Номер справи: 352/1476/20
  • Суд: Тисменицький районний суд Івано-Франківської області
  • Суддя: Гриньків Д.В.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 05.08.2020
  • Дата етапу: 05.08.2020
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація