Судове рішення #8830120

            Справа № 2-208/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ      УКРАЇНИ

31 березня 2010 року Білогірський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:    

                        головуючого                  –  судді Борісенко Є.В.,

                        при секретарі                                      -           Іззетовій Н.Р.,                  

    розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білогірську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Білогірської міської ради АР Крим, треті особи: Білогірська державна нотаріальна контора, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, про визнання права власності на домоволодіння у порядку спадкування за законом,  

        ВСТАНОВИВ:    

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Білогірської міської ради АР Крим, третя особа: Білогірська державна нотаріальна контора, про визнання права власності на житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами, загальною площею -51,8кв.м, житловою площею – 27,9кв.м., який розташований за адресою: АР Крим, м. Білогірськ, вул. Чапаєва, 12, у порядку спадкування за законом після ОСОБА_5, померлого 20.01.1992 року.

Свої вимоги мотивує тим, що 20.01.1992 року помер її батько ОСОБА_5 Після його смерті залишилося спадкове майно у вигляді житлового будинку з господарсько-побутовими спорудами, який розташований за адресою: АР Крим, м. Білогірськ, вул. Чапаєва, 12, що належав батькові на підставі договору купівлі-продажу, посвідченого нотаріусом та зареєстрованого у СМБРТІ.  Своє майно ОСОБА_5 нікому не заповідав. Окрім позивачки після смерті ОСОБА_5 спадкоємцями за законом є її сестри ОСОБА_2 та ОСОБА_6, але до нотаріальної контори за прийняттям спадщини вони не зверталися, претензій що до спадкового майна не мали. Позивачка  проживала разом з батьком на час його смерті в одному будинку та продовжує там проживати на даний час, вона прийняла спадщину шляхом фактичного вступу у володіння спадковим майном, але вона не може вирішити нотаріально питання про спадкування вказаного житлового будинку внаслідок того, що в договорі купівлі-продажу будинку прізвище батька зазначено «Мозалов», крім того даний договір був зареєстрований у СМБРТІ раніше ніж посвідчений нотаріусом, тому вимушена звернутися до суду.  

У ході судового розгляду до участі у справі за клопотанням представника позивачки були залучені у якості третіх осіб без самостійних вимог: ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_4

У судовому засіданні представник позивачки на вимогах наполягав, просив позов задовольнити,  представник відповідача позов визнав, третя особа - ОСОБА_4, який за довіреністю також є представником  ОСОБА_3- проти задовольняння позову не заперечував.    

У судове засідання не з’явився нотаріус Білогірської державної нотаріальної контори, але надав суду заяву про розгляд справи за його відсутністю.

    У відповідності зі ст. 169 ЦПК України, суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю нотаріуса, оскільки існуючих у справі матеріалів достатньо для з’ясування  їх прав і взаємовідносин.

Розглянувши матеріали справи у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.

    Судом встановлено, що 20.01.1992 року помер ОСОБА_5, який проживав ІНФОРМАЦІЯ_1 АР Крим. Своє майно він нікому не заповідав. Позивачка ОСОБА_1 є дочкою померлого, на час смерті батька вона проживала разом з ним в одному будинку та продовжує там проживати на даний час. Позивачка прийняла спадщину шляхом  фактичного вступу у володіння спадковим майном, а також звернулася до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, але отримати свідоцтво про право на спадщину за законом не має можливості, оскільки у договорі купівлі-продажу будинку прізвище батька зазначено «Мозалов», крім того, даний договір нотаріус не може прийняти до свого провадження як підставу для видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки він був зареєстрований у СМБРТІ 11.01.1957 року, що раніше  ніж він був посвідчений нотаріусом -22.01.1957 року.

Крім позивачки спадкоємцями за законом після померлого ОСОБА_5 були його дочки - ОСОБА_2, ОСОБА_6, але ОСОБА_6 13.04.2005 року померла, після її смерті спадкоємцями є  ОСОБА_3 та ОСОБА_4 – треті особи у справі, але вони за прийняттям спадщини після ОСОБА_5 до нотаріальної контори не зверталися, претензій що до спадкового майна не мають.

До маси спадкового майна після смерті ОСОБА_5 входить житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами, загальною площею -51,8кв.м, житловою площею – 27,9кв.м., який розташований за адресою: АР Крим, м. Білогірськ, вул. Чапаєва, 12, вартість домоволодіння складає 56323,21грн., право власності на вказане домоволодіння зареєстровано     у СМБРТІ за ОСОБА_5 на підставі договору купівлі-продажу, реєстр № 554/22.01.1957 року 2-ою Сімферопольською нотаріальною конторою.

    Зазначені обставини підтверджуються як поясненнями сторін так і наявними у справі та оглянутими у судовому засіданні письмовими доказами, якими є:

- копія свідоцтва про смерть ОСОБА_5  (а.с.7);

- копія свідоцтва про народження ОСОБА_7 та свідоцтва про шлюб з ОСОБА_8 (а.с.6,8);

- довідка Білогірської міської ради про реєстрацію та проживання осіб у домоволодінні на час смерті

  ОСОБА_5Я.(а.с.11);

- копія будинкової книги (а.с.12-13);

- копія договору купівлі-продажу домоволодіння від 31.12.1956 року, посвідченого нотаріусом 22.01.57року

  у реєстрі № 554 та зареєстрованого у БТІ - 11.01.57 року(а.с.14-15);

- копія технічного паспорта на житловий будинок (а.с.16-19);

- копія рішення суду від 20.08.09 року про встановлення факту родинних відносин між ОСОБА_1 та

  ОСОБА_5Я.(а.с.20);

- витягом з реєстру прав власності на нерухоме майно (а.с.21);

- повідомленням нотаріальної контори (а.с.22);

- копією спадкової справи після ОСОБА_5 (а.с.38-54);

- повідомлення  КРП  «СМ  БРТІ»  про  вартість  житлового  будинку  та   реєстрацію   права   власності на

  домоволодіння по вул. Чапаєва, 12 у м. Білогірську за ОСОБА_5Я.(а.с.55);

- копія свідоцтва про смерть ОСОБА_6  (а.с.67);

- повідомлення Першої феодосійської держнотконтори про спадкоємців після смерті ОСОБА_6

  (а.с.90).

    Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з того, що померлий ОСОБА_5Я був власником домоволодіння, що знаходиться за адресою: АР Крим, м. Білогірськ, вул. Чапаєва, 12, оскільки право власності на домоволодіння набуто правомірно, зокрема з правочину купівлі-продажу, договір був нотаріально посвідчений та зареєстрований у БТІ, що підтверджено наданими суду письмовими доказами та не заперечується сторонами.

    Відповідно до ст. 5 Прикінцевих та перехідних положень чинного Цивільного кодексу України до спадщини, яка відкрилася і була прийнята спадкоємцем до набрання чинності цим Кодексом, застосовуються правила ЦК України 1963 року.

За ЦК України 1963 року спадкуванням вважався перехід майна після смерті його власника (спадкодавця) до інших осіб, які мали право спадкувати за законом або заповітом.

Відповідно до ст. 548 ЦК України 1963 року позивачка є спадкоємицею, яка фактично прийняла спадщину в повному обсязі, в тому числі і житловий будинок.

Суд вважає, що відповідно до ст. 549 ЦК України 1963 року та п. 113 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 14.06.94 р. N 18/5, чинної на час відкриття спадщини, позивачка вступила у володіння спадковим майном та право власності на зазначений будинок перейшло до неї у порядку спадкування, тому позовні вимоги необхідно задовольнити.

На підставі ст. 525, 549 ЦК України (1963р.), ст.ст. 392, 1216, 1261, 1268 ЦК України ,  керуючись ст.ст. 10, 11,60, 169,  212,214-215, 224-226 ЦПК України  суд, -  

         

В И Р І Ш И В:

позов задовольнити.

            Визнати за ОСОБА_1  право власності на житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами, загальною площею -51,8кв.м, житловою площею – 27,9кв.м., який розташований за адресою: АР Крим, м. Білогірськ, вул. Чапаєва, 12, у порядку спадкування за законом після ОСОБА_5, померлого 20.01.1992 року.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання заяви про оскарження до Білогірського районного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга може бути подана до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим протягом двадцяти  днів після подання заяви про оскарження через Білогірський районний суд.

Головуючий:    

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація