Судове рішення #8830348

           

                                                                           

                                                Справа № 2-305/10

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ      УКРАЇНИ

30 березня 2010 року Білогірський районний суд Автономної Республіки Крим у складі:  

                        головуючого                                 –  судді Борісенко Є.В.,

                        при секретарі                                                     -            Іззетовій Н.Р.,                      

    розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Білогірську цивільну справу за позовом

ОСОБА_1,представник за довіреністю – ОСОБА_2, ОСОБА_3  до Багатівської сільської ради Білогірського району АР Крим, третя особа – Білогірська державна нотаріальна контора АР Крим, про встановлення факту прийняття спадщини, визнання права власності на житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами,

ВСТАНОВИВ:

    ОСОБА_1, ОСОБА_3 звернулися до суду з позовом до  Багатівської сільської ради Білогірського району АР Крим, третя особа – Білогірська державна нотаріальна контора, про встановлення факту прийняття спадщини після померлої 10.10.1996 року ОСОБА_4, визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після її смерті для ОСОБА_3 та визнання за ОСОБА_1 права власності на житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами, загальною площею 42,9кв.м, житловою площею – 24,5кв.м., який розташований по вул. Чкалова, 5 у  с. Руське Білогірського району АР Крим.

    Свої вимоги мотивують тим, що 30.07.1991 року  помер батько позивачів – ОСОБА_5, 10.10.1996 року померла їх матір – ОСОБА_4 Після їх смерті залишилося спадкове майно у вигляді житлового будинку з господарсько-побутовими спорудами,   який розташований по вул. Чкалова, 5 у  с. Руське Білогірського району АР Крим, сертифікат на право на земельний пай серії КМ № 0127824, виданий 14.10.1996 року на ім’я ОСОБА_4 та грошовий вклад на ім’я ОСОБА_4 в Багатівськом відділенні № 01 Ощадбанка України. Позивачі не зверталися до нотаріальної контори у встановлений законом строк, але вважають, що фактично прийняли спадщину після смерті батьків: ОСОБА_1 шляхом реєстрації та проживання зі спадкодавцами на час їх смерті у зазначеному будинку, ОСОБА_3 шляхом володіння усіма речами ОСОБА_4 Крім того,  оформити свідоцтво на право власності за законом на житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами після смерті батьків не можливо, внаслідок відсутності реєстрації права власності спадкодавця на нерухоме майно у встановленому на даний час порядку, хоча у  відповідності до записів погосподарчих книг Багатівської сільської ради Білогірського району АР Крим, починаючи з 1964 року, зазначене домоволодіння   відносилося до категорії колгоспного двору, значиться власним, головою родини до 1977року (часу смерті) зазначений ОСОБА_5, з 1977 року до 1996 року (дня смерті) –ОСОБА_4, а після її смерті – ОСОБА_1

У ході судового розгляду справи позивачі свої вимоги уточнили, просили суд позов у частині  визначення ОСОБА_3 додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4- залишити без розгляду, про що надали письмову заяву. Ухвалою суду від 30.03.10 року позовні вимоги у даній часті були залишені без розгляду.

    У судове засідання сторони у справі не з’явилися, але надали суду заяви про розгляд справи за їх відсутністю та відсутністю їх представників, позивачі свої  вимоги підтримали, представник відповідача – позовні вимоги визнав (а.с.62,67,69,70).

    Суд, у відповідності до ст. 169 ЦПК України,  розглянув справу у відсутності сторін, оскільки існуючих у справі матеріалів достатньо для з’ясування  їх прав та взаємовідносин.

Розглянувши матеріали справи у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.

    Судом встановлено, що позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_3 є дітьми померлих: 30.07.1991 року ОСОБА_5 та 10.10.1996 року ОСОБА_4, що підтверджуються свідоцтвами про народження позивачів, свідоцтвом про укладення шлюбу ОСОБА_3  та свідоцтвами про смерть ОСОБА_5, ОСОБА_4, копії яких знаходяться у справі(а.с.23,31,32,40,41).

Згідно довідки Багатівської сільської ради № 502-2 від 25.08.09 року (а.с.27) житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами,   який розташований по вул. Чкалова, 5 у  с. Руське Білогірського району АР Крим значиться за ОСОБА_5, також за ОСОБА_5 була закріплена земельна ділянка площею 0,25 га для будівництва та обслуговування зазначеного будинку (а.с.26); крім того, у погосподарчих книгах Багатівської сільської ради Білогірського району починаючи з 1964 року,  домоволодіння по вул. Чкалова, 5 у  с. Руське Білогірського району відноситься до категорії колгоспного двору, значиться власним, головою родини до 1977року (часу смерті) зазначений ОСОБА_5, з 1977 року до 1996 року (дня смерті) – його дружина ОСОБА_4, а після її смерті – ОСОБА_1, що підтверджується довідкою № 372/03-02 від 07.09.09р.(а.с.24-25).

Позивач ОСОБА_1 був зареєстрований та проживав з ОСОБА_4  на день її смерті за адресою: Білогірський район, с. Руське, вул. Чкалова, 5, про що свідчить довідка сільської ради № 502-1 від 25.08.09 року (а.с.28).

Факт проживання ОСОБА_1 зі спадкодавцями на день їх смерті також підтверджується записами будинкової книги (а.с.9-15).

Після смерті спадкодавців ОСОБА_5, ОСОБА_4, спадкові справи не заводилися, про що свідить повідомлення нотаріальної контори та витяги зі Спадкового реєстру (а.с.62-65).

Відповідно до копії технічного паспорту (а.с.16-19) загальна площа домоволодіння по вул. Чкалова, 5 у  с. Руське Білогірського району - 42,9кв.м, житлова площа – 24,5кв.м.

Згідно повідомлень КРП «Сімферопольське  міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» на житловий будинок з надвірними  будівлями за адресою: Білогірський район, с. с. Руське, вул. Чкалова, 5,  право власності не зареєстровано, вартість домоволодіння складає 20050,87грн. (а.с.30,66).

    До спірних правовідносин щодо спадкового майна, яке залишилося після померлих  ОСОБА_5, ОСОБА_4, слід застосовувати положення Цивільного Кодексу України 1963 року, тому що  він діяв на час відкриття спадщини до закінчення строку на її прийняття.

Згідно зі ст.525 ЦК України (1963р.), часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця.

Згідно з ст.549 ЦК України (1963р.) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1). якщо він фактично вступив в управління чи володіння спадковим майном; 2). якщо він подав до державної нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини, а спадкоємець, який не вчинив ніяких дій, що свідчать про прийняття спадщини, вважається таким, що відмовився від спадщини.

    Спадкоємець вважається фактично прийнявшим спадщину, якщо він довів, що вступив в управління чи користування спадщиною.  Доказами можуть бути наявність у спадкоємця ощадних книжок на ім’я померлого, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів, державного акта на землю та інших документів, виданих на ім’я померлого, на майно, користування, управління та розпорядження яким можливо тільки після оформлення права на нього. Фактом прийняття спадщини є також спільне проживання спадкоємця з померлим перед його смертю.

У відповідності до ст.ст.10, 11, ч.1ст. 60 ЦПК України, обставини цивільних справ з’ясовуються судом на засадах змагальності, диспозитивності, суд розглядає цивільні справи не інакше як за заявою осіб в межах заявлених ними вимог на підставі наданих сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі доказів, кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Суд вважає за  можливе  встановити факт прийняття ОСОБА_1, ОСОБА_3   спадщини після смерті ОСОБА_4, оскільки позивачі фактично вступивли до управління  та володіння спадковим майном, що знайшло своє підтвердження у судовому засіданні, тому як ОСОБА_1 проживав разом зі спадкодавцем на момент її смерті, був зареєстрований у будинку та користується ним по теперішній час, а ОСОБА_3  володіє усіма речами та документами ОСОБА_4  

Задовольняючи вимоги про визнання за ОСОБА_1 права власності на спадкове нерухоме майно, суд виходить з того, що домоволодіння (житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами) № 5 по вул. Чкалова у с. Руське Білогірського району АР Крим належало ОСОБА_5,  на праві власності, яке було зареєстровано у погосподарчих книгах сільської ради, відповідно до чинного на той час законодавства, що підтверджено довідками виконавчого комітету Багатівської сільської ради, та що ОСОБА_1 фактично прийняв спадщину як після смерті  батька - ОСОБА_5, так і після смерті матері - ОСОБА_4

Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця на спадщину. Право власності позивачем набуте правомірно на підставах, що встановлені законом.

    У відповідності зі  ст. 328 ЦК України дозволяє визнати за ним  право власності на вказаний житловий будинок, оскільки таке визнання права власності не заборонено законом та  підтверджується наведеними доказами.      

           На підставі ст.ст. 525,548-549, 553 ЦК України (у редакції 1963 року) ст. 328 ЦК України,  керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 169, 209, 212,214-215 ЦПК України,  суд, -              

В И Р І Ш И В:      

        позов задовольнити.      

    Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 та ОСОБА_3  після  ОСОБА_4, померлої 10.10.1996 року.

             Визнати за ОСОБА_1 право власності на домоволодіння (житловий будинок з господарсько-побутовими спорудами), загальною площею - 42,9кв.м, житловою площею – 24,5кв.м., який розташований по Чкалова, 5 с. Руське Білогірського району АР Крим.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання заяви про оскарження до Білогірського районного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга може бути подана до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим протягом двадцяти  днів після подання заяви про оскарження через Білогірський районний суд.        

Головуючий:            

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація