Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #88326418

Справа №409/1476/20

Пров.№2-о/409/241/20


Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


25 серпня 2020 року смт.Білокуракине


Білокуракинський районний суд Луганської області у складі головуючого судді Титова А.О., за участю секретаря судових засідань Солдатенко А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені Білокуракинського районного суду цивільну справу про встановлення факту смерті, де:

заявник - ОСОБА_1 ,

заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Перевальському та Станично-Луганському районах Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), -


ВСТАНОВИВ:


25.08.2020 ОСОБА_1 звернувся до Білокуракинського районного суду із заявою, в якій просить суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме - що його батько, ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ, Артемівський р-н, причина смерті - хронічна серцево-судинна недостатність.

В обґрунтування своїх вимог заявник вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ, Артемівський р-н помер його батько - ОСОБА_2 . Після його смерті заявником отримані медичні документи про смерть. Останнім місцем проживання, місцем настання смерті та місцем поховання померлого є м. Луганськ, Артемівський р-н, Україна.

Проте, вказана територія станом на день звернення заявника до суду є тимчасово окупованою, а органи влади України, у тому числі органи реєстрації актів цивільного стану населення не здійснюють свою діяльність, у зв`язку з чим, заявник позбавлений можливості отримати відповідне свідоцтво про смерть.

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Перевальському та Станично-Луганському районах Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) відмовив заявнику у проведенні державної реєстрації факту смерті.

За викладених обставин, заявник звернувся до Білокуракинського районного суду Луганської області із заявою про встановлення факту смерті. В судове засідання заявник не з`явився, просив суд розглянути справу без його участі, заяву просив задовольнити.

Заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Перевальському та Станично-Луганському районах Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) в судове засідання не з`явилась, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлялась належним чином.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Наказом Міністерства юстиції України № 953/5 від 17.06.2014 року „Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції" (з внесеними змінами від 05.11.2014р.) з 21.11.2014р. тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Луганської області та Донецької області. Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.

Положеннями п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті. Згідно ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення фактів, які підлягають реєстрації в органах реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Відповідно до п. 6, п. 9 «Про затвердження правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні» від 18.10.2000 року № 52/5, реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі: якщо заява надійшла після закінчення одного року з дня настання смерті; встановлення в судовому порядку факту смерті, звернення для реєстрації смерті особи, оголошеною судом померлою.

Державна реєстрація факту смерті, встановленого в судовому порядку, проводиться за заявою осіб, що були позивачами при розгляді судом справи, а також спадкоємців померлого при поданні рішення суду. Складений актовий запис про смерть включається до книги державної реєстрації смерті за поточний рік, якщо з часу настання смерті не минуло одного року, або до книги поновлених записів цивільного стану за поточний рік, якщо минуло більше року.

Як вбачається з матеріалів справи, Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Перевальському та Станично-Луганському районах Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) відмовив заявнику у державній реєстрації смерті.

Відмова обґрунтована наявністю сумніву у легітимність оформлення медичних документів та лікарського свідоцтва про смерть закладами охорони здоров`я, місцем розташування яких є населені пункти, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, перелік яких наведено у Додатку 1 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014р. № 1085 (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.05.2015 р. № 428-р.).

В той же час, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , заявник по справі, є сином померлого, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 .

При цьому, судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ, Артемівський р-н, Україна. Причина смерті - хронічна серцево-судинна недостатність (лікарське свідоцтво про смерть № 711 від 29.07.2020, довідка про причину смерті № 711 від 29.07.2020 Державного закладу "Луганська міська багатопрофільна лікарня№8").

Щодо сумнівів органу ДРАЦС стосовно легітимності наданих заявником медичних документів про смерть, суд зазначає наступне.

Так, У 1971 році Міжнародний суд Організації Об`єднаних Націй (далі - ООН) у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави - члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016). Зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів окупаційної влади далеко від абсолютного, вважають судді ЄСПЛ. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать.

При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

Зазначена вище правова позиція викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 22.10.2018 року у справі №235/2357/17.

За викладеного, в ході судового розгляду знайшов своє підтвердження та не викликає у суду сумнівів факт того, що громадянин України ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ, Артемівський р-н.

За викладеного, в ході судового розгляду знайшов своє підтвердження та не викликає у суду сумнівів факт того, що громадянин України ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Луганськ, Артемівський р-н.

Згідно ст. 317 та п. 8 ст. 430 ЦПК України суд допускає рішення до негайного виконання.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 77-81, 263-265, 268, 315-317, 354-355, 430 ЦПК України, суд, -


УХВАЛИВ:

Заяву про встановлення факту смерті - задовольнити у повному обсязі.

Встановити факт того, що громадянин України ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Каунас, Литва, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Луганськ, Артемівський р-н, Україна, причина смерті - хронічна серцево-судинна недостатність, місце реєстрації померлого: АДРЕСА_1 .

Рішення підлягає негайному виконанню та може бути оскаржене до Луганського апеляційного суду через Білокуракинський районний суд Луганської області на підставі п.15.5 ч.1 Розділу XIII "Перехідні положення" ЦПК України шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Заявник - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа - Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Перевальському та Станично-Луганському районах Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), код ЄДРПОУ 42924568, місце знаходження: вул. Центральна, 31 смт Станиця Луганська Станично-Луганського району Луганської області.


Суддя Білокуракинського

районного суду Луганської області А.О. Титов


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація