Справа .№2-а-573/2010 рік
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 березня 2010 року
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:
в складі: головуючого судді Витвицького В.В.
секретаря судового засідання Петришиної С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Калуша справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду в Калуському районі про визнання дій відповідача неправомірними та стягнення грошових сум, -
В С Т А Н О В И В :
у своїй позовній заяві позивач просить постановити постанову, якою стягнути з управління Пенсійного фонду України в Калуському районі в його. користь 75 566 гри. 75 кон. педовиплаченої пенсії за період з 1 січня 2007 року по 31 грудня 2009 року, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Судові витрати покласти на відповідача.
В основу своїх позовних вимог позивач зіслався па те, що він с учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визнаний інвалідом другої групи, і його інвалідність пов'язана з виконанням обов'язків, по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Управлінням Пенсійного фонду України в Калуському районі йому призначено пенсію, яку він отримує в таких розмірах: з січня по квітень 2007 року - 380,00 гри.; з квітня по-жовтень 2007 року - 410,06 гри.; з жовтня 2007 року по січень 2008 року - 415,11 гри.: з січня по квітень 2008 року - 470,00 грн.; з квітня 2008 року по липень 2008 року - 481,00 гри. ; з липня 2008 року по жовтень 2008 року -482,00 гри.; з жовтня 2008 року по січень 2009 року - 498,00 грн. Вважає, що пенсія йому нарахована неправильно, всупереч діючому законодавству Україні. Зокрема відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, віднесеним до категорії першої, які є інвалідами 2-ої групи нараховується пенсія з розрахунку 8 мінімальних пенсій за віком, заподіяну здоров»ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком. За змістом ч. 4 ст.54 цього ж Закону, в усіх випадках розміри пенсій, для інвалідів 2-ої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. З цього приводу він звертався
з відповідною заявою до Управління пенсійного фонду України в Калуському районі, однак йому відмовлено в перерахунку пенсії, мотивуючи це тим, що мінімальній розмір пенсії по другій групі інвалідності, відповідно до ч. 4 ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», встановлюється в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком. При цьому, розрахунок мінімальних пенсії за віком проводився, виходячи із розміру, встановленому постановами Кабінету Міністрів України .№1 від 03.01.2002 року, 894 від 13.07.2004 року, № 1293 від 27.12.2005 року, № 530 від 28.05.2006 року, № 198 від і 1.03.2009 року. .№654 від 16.07.2009 року. У відповідності з вимогами п.1ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіка 25 у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Законами України «Про державний бюджет» для осіб, які втратили працездатність, затверджені прожиткові мінімуми: ЗУ «Про державний бюджет па 2007 рік» з 1 січня - 380 гри., з 1 квітня - 406 грн. та з 1 жовтня -411 гри.; ЗУ «Про Державний бюджет України па 2008 рік» з 1 січня - 470 гри., з 1 квітня - 481 гри., з 1 липня - 482 грн., з 1 жовтня - 498 гри.: ЗУ « Про Державний бюджет на 2009 рік » 498 три. Відповідно до ч.З ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст.54 цього Закон), а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до І. 2, 3, 4 категорій, та розмір щомісячної компенсації сім»ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Таким чином, 01 січня 2007 року по З1 грудня 2009 року йому слід було нарахувати і виплатити недораховану пенсію за ці періоди в розмірі 75 566 грн., що і просить суд стягнути з відповідача.
В судове засідання позивач не з»явився, однак подав до суду заяву тв якій вказав, що позовні вимоги підтримує в поному обсязі, розгляд справи просить проводити у його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з»явився, однак надіслав до суду заперечення в якому вказалв, що позов не визнає, та просить в задоволенні позовних вимог просить відмовити та просить розгляд справи проводити у його відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку. що даний адміністративний позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Копією посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1) Серія А №019752 (а.с6) підтверджено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЧАЕС першої категорії, а копією довідки серії МСЕ № 202849 від 27.02 2008 року (а.с.8) про те, що він є інвалідом другої групи, отримання інвалідності пов'язано з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС .
З копії довідки № 6344/70 від 25 січня 2010 року, виданою управлінням Пенсійного фонду України в Калуському районі про розмір пенсії по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи інвалідам І1 групи (а.с.13-14) видно, що позивач перебуває на обліку у вищезгаданому пенсійному фонді та з січня 2007 року по грудень 2009 року отримував пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків внаслідок аварії на ЧАЕС згідно ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи) від 28.02.1991 року.
Відповідно до статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до вимог ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розміри пенсій для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими 8 мінімальних пенсій за віком.
Статтею 50 вказаного закону встановлено, що особам, які є інвалідами другої групи та віднесені до першої категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Статтею 28 Закону України «ІІро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Таким чином, вихідним критерієм обрахунку основної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Відповідно до частини третьої статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначеним відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
При нарахуванні пенсії позивачу відповідач прийняв за основу розрахунку розмір мінімальної пенсії, передбачений урядовими постановами, яка суперечить вищенаведеним Законам України.
Відповідно до ст.9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Закону України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзакоиними актами, суд дійшов до висновку, що при розрахунку державної та додаткової пенсії, передбачених статтями 50, 54 Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про Державний бюджет України па відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Відповідно до частини першої ст.99 КАС України адміністративний нозов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
26 січня 2010 року позивач звернувся до управління ПФУ в Калуському районі з заявою про перерахунок та виплату педоотримапих сум державної основної та додаткової пенсії у розмірах, встановлених ч.4 ст. 54, ст.50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується копією заяви (а.с.10), на яку вищезгадане управління відмовило в перерахунку призначених пенсій з огляд на відсутність підстав такого перерахунку та правомірність визначення розміру пенсії, що вбачається з листа відповідача від 08.02.2010 року.
Позивач з вищезгаданим позовом до суду звернувся 12 лютого 2010 року, а тому, враховуючи річний строк па звернення до суду та вимогн частини 4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія позивача підлягає перерахунку з 01 лютого 2009 року, оскільки, положеннями ч.4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що у заявника виникає право на перерахунок пенсії з моменту звернення пенсіонера за таким перерахунком - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа, а тому перерахунок основної та додаткової пенсії позивачеві слід здійснити, саме з цього періоду із розрахунку восьми мінімальних пенсій за віком.
На підставі викладеного, ст.ст.49, 50, 54, 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок" Чорнобильської катастрофи", ст.28 Закону України '"Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.9 КАС України та керуючись ст.ст. 158, 163,160 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Калуському районі Івано-Франківської області по відмові провести перерахунок основної пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з мінімальної пенсії за віком, що становить прожитковий мінімум для непрацездатних, відповідно до ст. 28 Закоті України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», неправомірною.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Калуському районі Івано-Франківської області провести перерахунок основної та додаткової пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " від 28 лютого 1991 року та частини 1 статті 28 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " від 9 липня 2003 року, у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, за період з 01 лютого 2009 року по 31 грудня 2009 року, з урахуванням виплаченої основної пенсії за цей перюд.
Зобов'язані управління Пенсійного фонду України в Калуському районі Івано-Франківської області в подальшому, починаючи з 01 січня 2010 року здійснювати виплати основної та додаткової пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи '" від 28 лютого 1991 року та частий 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування " від 9 липня 2003 року у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
Судові витрати віднести за рахунок держави.
В решті позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного Апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20-ти днів апеляційної скарги або в порядку ч.5 ст.186 КАС України .
Головуючий: