Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #88408020


Провадження № 2/325/257/2020

Справа №325/940/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


31 серпня 2020 року Приазовський районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Пантилус О.П., за участю секретаря Орманджи Ф.К., розглянувши в смт. Приазовське Запорізької області у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом, в якому просить визначити їй додатковий строк тривалістю три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Георгіївка Приазовського району Запорізької області, з підстав, передбачених ст.ст. 1268, 1269, 1270 ЦК України. Судові витрати по сплаті судового збору просила залишити за нею.

Заява обґрунтована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , з 1933 року по день смерті, проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . В даному житловому будинку на день смерті ОСОБА_3 зареєстрованих та проживаючих з нею осіб не було. Звісними спадкоємцями є позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 . Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на земельну ділянку загальною площею 1,40 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Дівнинської селищної ради Приазовського району Запорізької області, що належить їй на підставі державного акту про право власності на земельну ділянку серії ЗП № 076881. Згідно заповіту, посвідченого 13.04.2009 секретарем Дівнинської сільської ради, вище наведену земельну ділянку ОСОБА_3 заповіла позивачу. ОСОБА_1 звернулася до державного нотаріуса Мелітопольської державної нотаріальної контори Запорізької області Шевченка О.С. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Однак 15.07.2020 року їй було відмовлено у вчиненні зазначеної дії, оскільки вона пропустила встановлений законодавством строк для прийняття спадщини. Строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 розпочався ІНФОРМАЦІЯ_2 та сплив 04.05.2020 року. Позивач з дитинства перебуває на диспансерному обліку у травматолога після оперативного лікування вивиху стегна з діагнозом «Контрактура ІБС зліва після оперативного лікування, вивиху стегна. Деформуючий остеоартроз тазо-стегнового суглобу зліва». З того часу її постійно турбує біль та періодичні загострення, її рухи обмежені, їй стало складно рухатися навіть в межах свого будинку, а рухається за підтримки сторонніх осіб. Протягом останнього року у ОСОБА_1 значно погіршилося здоров`я і на теперішній час вона готується до оперативного лікування (ендопротезування). У період часу з 20.04.2020 по 04.05.2020 позивач знаходилась на амбулаторному лікуванні (стаціонар вдома) оскільки введенні карантинні заходи для стаціонарного лікування. 15.07.2020 під час короткочасного покращення здоров`я ОСОБА_1 із дочкою прибула до нотаріуса, де отримала постанову нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Впродовж встановленого законодавством строк для подання заяви до нотаріуса вона практично постійно лежала, мала погане самопочуття, рухалася за допомогою сторонніх осіб, у зв`язку з цим не мала можливості із села Дівнинське приїхати до нотаріуса в смт. Приазовське. Враховуючи вище наведені обставини, вважає, що пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин..

Ухвалою судді від 04 серпня 2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначене підготовче судове засідання на 31 серпня 2020 року.

Позивач ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з`явилася, надала заяву про розгляд справи за її відсутністю, оскільки у зв`язку зі станом здоров`я не може прибути до суду. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить задовольнити.

В підготовче судове засідання відповідач ОСОБА_2 не з`явилася, надала заяву, у якій просить справу розглянути за її відсутністю, зазначає, що позовні вимоги визнає у повному обсязі та просить задовольнити

Враховуючи викладене та відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України, у випадку визнання відповідачем позову, суд за наявності для того законних підстав ухвалює в підготовчому судовому засіданні рішення про задоволення позову.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, з урахуванням заяв сторін про розгляд справи за їх відсутності, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності, відповідно до яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 3 ст. 12 ЦПК України).

Згідно зі статтею 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Георгіївка Приазовського району Запорізької області у віці 86 років померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 07 листопада 2019 року виконавчим комітетом Степанівської Першої сільської ради Приазовського району Запорізької області.

Згідно довідки виконавчого комітету Олександрівської сільської ради № 17 від 04.07.2020, ОСОБА_3 з 1933 року по день своєї смерті проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 . Особи, які б проживали з нею відсутні. Звісними спадкоємцями за заповітами є ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки площею 1,40 гектарів для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Дівнинської сільської ради Приазовського району Запорізької області, яка належала померлій на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЗП № 076881, виданого Приазовською райдержадміністрацією 04 грудня 2006 року. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право власності на землю за №010627700017.

Позивач ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Дівнинське Приазовського району Запорізької області (копія паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Приазовським РВ УМВС України в Запорізькій області 21.11.2000).

Згідно дубліката заповіту, що має силу оригіналу, складеного 13 квітня 2009 року, посвідченого секретарем Дівнинської сільської ради Приазовського району Запорізької області Кірпік В.М., який зареєстровано в реєстрі за № 7, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на випадок своєї смерті заповіла належну їй земельну ділянку площею 1,40 гектарів, розташовану на території Дівнинської сільської ради, яка належала їй на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЗП № 076881, ОСОБА_1 , яка народилася в селі Дівнинське Приазовського району Запорізької області.

Державним нотаріусом Мелітопольської державної нотаріальної контори Запорізької області, який діє в порядку заміщення державного нотаріуса Приазовської районної державної нотаріальної контори - Шевченко О.С.15.07.2020 відмовлено ОСОБА_1 в оформленні спадщини за заповітом у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини, передбаченого ст.1270 ЦК України (копія постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 15.07.2020).

Згідно виписки із амбулаторної картки ОСОБА_1 , складеної 17.07.2020 амбулаторією загальної практики сімейної медицини с. Олександрівка, ОСОБА_1 з дитинства знаходиться на диспансерному обліку у травматолога із діагнозом «Контрактура ІБС зліва після оперативного лікування, вивиху стегна. Деформуючий остеоартроз тазо - стегнового суглобу зліва». ЇЇ постійно турбують болі, рухи обмежені з періодичними загостреннями. У поточному році звернулась до лікарні із скаргами на біль в суглобах, вираженим кульганням, рухалась тільки при підтримці. Після огляду була направлена до травматолога.

Обставини про хворобу та перебування на обліку із зазначеним діагнозом також підтверджується довідкою амбулаторії загальної практики сімейної медицини села Олександрівка від 17.07.2020.

З 20.04.2020 по 04.05.2020 ОСОБА_1 знаходилась на амбулаторному лікуванні (стаціонар вдома), оскільки були введені карантинні заходи для стаціонарного лікування (довідка амбулаторної загальної практики сімейної медицини с. Олександрівка від 22.07.2020).

Таким чином, із наведених медичних документів встановлено, що позивач у період з відкриття спадщини 04.11.2019 по 04.05.2020 постійна хворіла, її рухи були обмежені, рухалася за допомогою сторонніх осіб, а в період з 20 квітня 2020 року по 04 травня 2020 року знаходилась із зазначеним діагнозом на стаціонарному лікуванні вдома, оскільки були введенні карантинні заходи.

Наявність вказаної хвороби та лікування були істотними труднощами для спадкоємця для подання заяви нотаріусу у межах встановленого законом строку. Тому, суд визнає поважною причину не подання ОСОБА_1 заяви до нотаріальної контори.

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (частина 1 ст.1268 ЦК України).

Частина 1 статті 1269 ЦК України передбачає, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Відповідно до ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.

Частиною 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до роз`яснень, які містяться у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Згідно ст.2 ЦПК України та ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, рішення суду має бути справедливим.

Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях неодноразово звертав увагу на необхідність вирішення справ із збереженням справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини (рішення у справі «Федоренко проти України» від 01.06.2006, у справі «Маркс проти Бельгії» від 13.06.1979).

Наявність прав на спадкове майно у інших осіб не встановлено.

Суд, приймаючи до уваги наведені норми законодавства та вказані в позові поважні причини пропуску строку для прийняття спадщини, визнання позову відповідачем, яке не суперечить вимогам закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, вважає, що наявні законні підстави для задоволення позову.

Строк тривалістю три місяці, як того просить позивач, суд вважає достатнім для подання позивачем заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст. ст. 2, 12, 13, 81-82, 89, 206, 247, 263-265 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , додатковий строк у 3 (три) місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Георгіївка Приазовського району Запорізької області .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду через Приазовський районний суд Запорізької області.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана на рішення суду протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.


Суддя О.П. Пантилус





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація