- яка притягається до адмін. відповідальності: Гринів Богдан Михайлович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа №461/6536/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 вересня 2020 року м. Львів
Суддя Галицького районного суду м. Львова Кротова О.Б., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальностіОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, приватного підприємця, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
в с т а н о в и в :
згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №428399 від 08 серпня 2020 року, ОСОБА_1 08 серпня 2020 року о 22 годині 26 хвилин по проспекту Чорновола, 1 у м.Львові, керував автомобілем марки «Renault Master», д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп`яніння (виражене тремтіння пальців рук, поведінка, що не відповідає обстановці, запах алкоголю з порожнини рота), від проходження огляду на стан сп`яніння та місці зупинки та в медичному закладі відмовився у присутності двох свідків, у встановленому законом порядку, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху.
В судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 пояснив, що дійсно відмовився від проходження огляду на стан сп`яніння, однак не знав, що за це передбачена якась відповідальність.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення посадовою особою, якою складено протокол, у вину ОСОБА_1 висувається порушення 08 серпня 2020 року вимог п.2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001р. за №1306, в зв`язку з чим останньому інкримінується вчинення адміністративного порушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП.
При цьому, 01 липня 2020 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» № 2617-VІІІ від 22.11.2018 (далі - Закон № 2617-VІІІ), яким ст.130 КУпАП було викладено в новій редакції, шляхом виключення з її змісту адміністративної відповідальності, зокрема, за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп`яніння.
Разом з тим, Законом №2617-VIII Кримінальний кодекс України доповнено статтею 286-1, частиною першою якої була передбачена кримінальна відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування.
Тобто, керування транспортним засобом у стані алкогольного сп`яніння стало вважатись кримінальним проступком і тягти кримінальну відповідальність. Натомість, частиною 1 статті 130 КУпАП з цього моменту адміністративної відповідальності за вказане діяння не передбачено.
Згодом, Законом України від 17.06.2020 №720-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» (далі - Закон № 720-IX) внесені зміни до Закону № 2617-VIIІ, а саме, згідно з вимогами пункту 117 Розділу І Закону № 720-IX:
- у пункті 1 Розділу І Закону № 2617-VIIІ виключено підпункт 4, який запроваджував нову редакцію ст.130 КУпАП, яка виключала адміністративну відповідальність, зокрема, за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп`яніння чи відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп`яніння;
- у пункті 2 Розділу І Закону № 2617-VIIІ виключено підпункт 171, яким було доповнено Кримінальний кодекс України ст.286-1, а саме криміналізовано відповідальність, зокрема, за керування транспортними засобами в стані алкогольного сп`яніння чи відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп`яніння, - відтак відбулася декриміналізація цих дій.
Принциповим у такому зв`язку виявилося питання набрання чинності Законом № 720-IX та можливість його застосування в порядку ч. 2 ст.2 КУпАП - як окремого Закону про адміністративні правопорушення.
Закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим Законом, але не раніше дня його опублікування (ч.5 ст.94 Конституції України).
Закон №720-IX опублікований у газеті «Голос України» №110 від 03 липня 2020 року, його положення про набрання ним чинності одночасно із Законом №2617-VIIІ, тобто раніше дня його опублікування, що суд оцінює як волю законодавця відступити від загального правила про набрання чинності Законом через десять днів з дня офіційного оприлюднення. Таким чином, за приписами ч.5 ст.94 Конституції України Закон №720-IX набрав чинності 03 липня 2020 року – день його опублікування.
Водночас, є очевидним і те, що положення Закону №2617-VIIІ в частині зміни редакції ст.130 КУпАП з 01 липня 2020 року були повністю імплементовані в основний Закон, який передбачає відповідальність за такі дії - КУпАП. Отже, зміни до таких положень Закону №2617-VIIІ не могли бути внесені пізніше у часі за 01 липня 2020 року, а у разі ж необхідності змін в оновленому з 01 липня 2020 року законодавстві про адміністративну відповідальність, то такі зміни повинні б були вноситися до оновленої редакції КУпАП або шляхом прийняття спеціального окремого Закону про адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч.4 ст.2 КУпАП, зміни до законодавства України про адміністративні правопорушення можуть вноситися виключно законами про внесення змін до цього Кодексу та інших законів України, що встановлюють адміністративну відповідальність, та/або до законодавства України про кримінальну відповідальність, та/або до кримінального процесуального законодавства України.
До положень ст.130 КУпАП (в редакції Закону №2617-VIIІ, яка виключила адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами у стані сп`яніння) жодних змін законодавцем станом на час розгляду цієї справи не вносилося. Ці дані узгоджуються і з офіційною інформацією на сайті Верховної Ради України (адреса посилання: https://data.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text), за якою, не зважаючи на зазначені вище законодавчі акти, станом на день розгляду цієї справи адміністративної відповідальності за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції - не передбачено взагалі.
Відповідальність за такі дії передбачена ст.286-1 КК України (адреса посилання: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text), що виключає можливість притягнення особи за їх вчинення до адміністративної відповідальності (ч.2 ст.9 КУпАП).
Що ж стосується Закону №720-IX, то ним безпосередньо з 03 липня 2020 року не встановлюється адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані сп`яніння з тим, щоб була можливість застосувати його положення в порядку ч.2 ст.2 КУпАП як окремого Закону про адміністративні правопорушення.
Притягнення особи до відповідальності за таких обставин, тобто за невідомо якою редакцією Закону, виходячи лише з доцільності та громадського запиту, суперечитиме принципу правової визначеності, який передбачає те, щоб, принаймні, чинність Закону, яким встановлено юридичну відповідальність, ні в кого не повинна викликати сумнів. У даному випадку такий сумнів демонструє сама Верховна Рада України як законодавчий орган на державному сайті - офіційному вебпорталі парламенту, програмно-технічна підтримка якого системно здійснюється Управлінням комп`ютеризованих систем, а його інформаційне наповнення - Відділом баз даних нормативно-правової інформації Верховної Ради України.
Відповідно до ч.1 ст.139 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» №1861-VI від 10.02.2010 року підписані Президентом України закони публікуються в газеті «Голос України» та у Відомостях Верховної Ради України, а також розміщуються на офіційному веб-сайті Верховної Ради. Публікація законів та інших актів Верховної Ради у цих друкованих засобах масової інформації є офіційною.
Адміністративним правопорушенням визнається протиправне діяння, за яке Законом передбачено адміністративну відповідальність, ніхто не може бути підданий заходу адміністративного впливу інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом, особа підлягає відповідальності на підставі Закону, що діє під час вчинення протиправного діяння (ч.1 ст.9, ч. 1 ст.7 та ч.1 ст.8 КУпАП).
Окрім зазначеного вище, суд звертає увагу на те, що актуальна практика Європейського Суду з прав людини та Верховного Суду спирається на такі загально-правові категорії як "непорушність прав", "якість та точність закону", "стабільність та остаточність судових рішень", "законні очікування" тощо. Названі поняття можна узагальнити принципом правової (юридичної) визначеності, який відіграє надважливе значення у формуванні та функціонуванні системи права демократичної держави. Європейський суд у своїх рішеннях неодноразово робив висновок, що принцип правової визначеності є одним з фундаментальних аспектів верховенства права (рішення у справах «Брумареску проти Румунії», «Стіл та інші проти Сполученого Королівства» та ін.).
Відповідно до п.6 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю в разі скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність.
З огляду на зазначене, справа щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.6 ч.1 ст.247 КУпАП - у зв`язку із скасуванням акта, який встановлював адміністративну відповідальність.
Керуючись ст.ст. 7, 8, 9, 245, 247, 280, 283-285 КУпАП, суддя, -
п о с т а н о в и в :
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити на підставі п.6 ст.247 КУпАП, - у зв`язку із скасуванням акта, який встановлював адміністративну відповідальність.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення пред`являється до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Суддя Кротова О.Б.
- Номер: 3/461/3503/20
- Опис:
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 461/6536/20
- Суд: Галицький районний суд м. Львова
- Суддя: Кротова О.Б.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.08.2020
- Дата етапу: 18.08.2020
- Номер: 3/461/3505/20
- Опис:
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 461/6536/20
- Суд: Галицький районний суд м. Львова
- Суддя: Кротова О.Б.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.08.2020
- Дата етапу: 18.08.2020
- Номер: 3/461/3513/20
- Опис:
- Тип справи: на справу про адміністративне правопорушення
- Номер справи: 461/6536/20
- Суд: Галицький районний суд м. Львова
- Суддя: Кротова О.Б.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 18.08.2020
- Дата етапу: 18.08.2020