Справа № 2- 33
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2009 р. Гощанський районний суд Рівненської області
в складі:
головуючої - Рудик Л.М.
при секретарі - Гончар Г.С.
за участю:
представника позивачів ОСОБА_1
третьої особи ОСОБА_2
представника третьої особи ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Гощі справу за позовом
ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до
Тучинської сільської ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійні вимоги, ОСОБА_2
про
визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття
спадщини,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_6 та ОСОБА_5 звернулися до суду з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позивачі посилаються на те, що 22 вересня 2005 року померла їхня баба ОСОБА_7, після смерті якої залишилося спадкове майно –жилий будинок з надвірними будівлями, що знаходиться в с. Тучин по вулиці Нова,3 Гощанського району Рівненської області.
На даний час оформити право власності на спадкове майно в нотаріальній конторі вони не можуть, оскільки у встановлений законом строк не подали в нотаріальну контору заяву про прийняття спадщини. Своєчасно подати заяву в нотаріальну контору не змогли через те, що на час відкриття спадщини ОСОБА_8 була неповнолітньою, а ОСОБА_6 проходив строкову військову службу.
Крім того, на час смерті ОСОБА_7 був живий їхній батько ОСОБА_9, який являвся спадкоємцем першої черги за законом, і вони вважали, що батько прийняв спадщину після смерті своєї матері, а їхньої баби.
В зв’язку з цим просять суд визначити їм додатковий строк у три місяці для подання заяви про прийняття спадщини.
В судовому засіданні представник позивачів позов підтримав повністю.
Представник Тучинської сільської ради в судове засідання не з’явився, але направив письмову заяву, в якій позовні вимоги визнав повністю, не заперечує проти визначення позивачам додаткового строку для подання заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини, а справу просить розглянути у його відсутності (а.с. 14).
Третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, ОСОБА_2 в судовому засіданні просить відмовити позивачам в задоволенні позову, посилаючись на те, що вона претендує на спадщину, яка залишилася після смерті ОСОБА_7, оскільки, на її думку являється спадкоємцем четвертої черги за законом.
Заслухавши пояснення сторін, оцінюючи докази, досліджені в судовому засіданні, суд рахує, що позов підлягає задоволенню.
В судовому засіданні встановлено, що позивачі являючись внуками ОСОБА_7, яка померла 22 вересня 2005 року, є спадкоємцями п’ятої черги за законом.
Відповідно до вимог ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
Частина 1 ст. 1270 ЦК України передбачає, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно вимог ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
В судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, на час відкриття спадщини була неповнолітньою і не знала вимог діючого законодавства про порядок прийняття спадщини. Позивач ОСОБА_6 на час відкриття спадщини знаходився на дійсній військовій (строковій) службі в Збройних Силах України, що підтверджується довідкою № 193 від 17.05.2005 року, виданою військовою частиною А0831, тому був позбавлений можливості подати вчасно заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
З письмового повідомлення Гощанської районної державної нотаріальної контори № 32 від 4.03.2009 року вбачається, що спадкова справа до майна померлої ОСОБА_7 не заводилася, що свідчить про те, що спадщина після її смерті ніким із спадкоємців не прийнята.
За таких обставин суд вважає причини пропуску позивачами строку звернення в нотаріальну контору поважними і рахує за можливе визначити їм додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 212, 213 ЦПК України, в силу ст.ст.1265, 1270, 1272 ЦК України суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_4 та ОСОБА_5 до Тучинської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_4 та ОСОБА_5 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини терміном 3 (три ) місяці з моменту набрання законної сили даним рішенням.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Рівненської області через Гощанський районний суд з поданням в 10-и денний строк з дня проголошення рішення заяви про його апеляційне оскарження, з наступним поданням в 20-и денний строк після подачі цієї заяви апеляційної скарги.
Рішення може бути оскаржено без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у випадку подання апеляційної скарги в 10-и денний строк з дня проголошення рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано.
Суддя