- відповідач: Сергієнко Олексій Григорович
- позивач: Сергієнко Світлана Анатоліївна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 692/657/20
Провадження № 2/692/277/20
10.09.20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2020 року смт. Драбів
Драбівський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Левченко Л.О.
за участю секретаря Савенко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт. Драбів в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справуза позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із вказаним позовом, у якому просить стягнути з ОСОБА_2 на її користь аліменти на утримання повнолітнього сина ОСОБА_3 , який продовжує навчання, в розмірі 1/3 частини всіх доходів відповідача щомісячно, але не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину щомісячно, починаючи з дати подання позову та до закінчення навчання чи до досягнення сина ОСОБА_4 двадцятитрьохрічного віку - у зв`язку з тим, яка з цих обставин настане першою.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що з відповідачем ОСОБА_5 вона перебувала в зареєстрованому шлюбі з 23.10.1999р. по 18.07.2007р. Шлюб розірвано. Від шлюбу у них ІНФОРМАЦІЯ_1 народився син ОСОБА_3 . На даний час дитина є повнолітньою, однак продовжує навчатись у Черкаському національному університеті ім. Богдана Хмельницького. Син навчається на денній формі навчання та не має змоги влаштуватись на роботу за станом здоров`я, щоб самостійно отримувати заробіток. Відповідач працює та одержує заробітну плату, отримує прибуток з оренди земельної ділянки(паю), у зв`язку з чим має змогу утримувати спільну з позивачем дитину.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. В ухвалі про відкриття спрощеного позовного провадження від 13.08.2020 року відповідачу був наданий строк в 15 днів з дня отримання даної ухвали суду, на подачу відзиву на позовну заяву та роз`яснено право подати заяву із обґрунтованими запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Від відповідача ОСОБА_2 на адресу суду відзив на позовну заяву не надходив, хоча відповідач був повідомлений належним чином, про що в справі мається поштове повідомлення.
Згідно ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши надані позивачем письмові докази, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи із наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 07.12.2001р., виданого виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради Драбівського р-ну Черкаської області ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 та його батьками зазначені ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .
Відповідно до довідки № 368 від 18 лютого2020р., виданої Черкаським національним університетом ім. Богдана Хмельницького, ОСОБА_3 навчається на 1 курсі денної форми навчання, держзамовлення, Навчально-наукового інституту економіки і права. Терміна навчання 4 роки. Дата вступу 01.09.2019р., дата закінчення 30. 06.2023р.
Таким чином судом встановлено, що ОСОБА_3 є сином сторін по справі, який досяг повноліття та навчається в навчальному закладі за денною формою навчання.
Відповідно до ч. 1 ст. 199 Сімейного Кодексу України якщо повнолітні дочка, син продовжує навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення ними 23 років за умови, що вони можуть надавати таку допомогу.
Таким чином, обов`язок утримувати дітей до їх повноліття, а також у випадку продовження ними навчання - покладається на обох батьків, а не лише на одного із них.
Положеннями ст. 141 СК України визначено, що мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.
При визначені розміру аліментів на утримання сина відповідача, що продовжує навчання, суд враховує матеріальне становище відповідача, оскільки відповідач є працездатним та матеріально забезпеченим, так як доказів про своє скрутне матеріальне становище, як підставу для відмови в задоволенні позову, суду не надав.
Згідно з ч. 1 ст. 183 СК України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.
Оскільки відповідач жодних доказів на спростування доводів позивача до суду не надав та проти заявленого розміру аліментів не заперечив, а позивач просить стягнути із відповідача аліменти у розмірі 1/3 частини з усіх видів заробітку відповідача, суд погоджується із зазначеним позивачем розміром аліментів.
Разом з тим, суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України з обов`язковим дотриманням норм чинного законодавства.
Нормами ст. 199 СК України визначено, що якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв`язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов`язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу. Право на утримання припиняється у разі припинення навчання.
Відповідно до п. 20 роз`ясень Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року обов`язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття, виникає за обов`язкової сукупності таких юридичних фактів: досягнення дочкою, сином віку, який перевищує 18, але є меншим 23 років; продовження ними навчання, потреба у зв`язку з цим у матеріальній допомозі; наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.
Таким чином при стягнення аліментів на утримання повнолітнього сина має враховуватися час навчання останнього в навчальному закладі.
Враховуючи обставини зазначені вище, суд вважає, що повнолітній син відповідача, який навчається на денній формі навчання безумовно потребує допомоги від своїх батьків, та враховуючи, що мати, допомогу надає, але її недостатньо, суд вважає, що батько має можливість та зобов`язаний надавати таку допомогу. Однак відповідно до зазначеної вище довідки навчального закладу ОСОБА_3 закінчує навчання 30.06.2023 року, а тому аліменти на утримання останнього мають стягуватися в межах тривалості навчання, що визначено відповідною довідкою навчального закладу, тобто до 30.06.2023 року.
Відповідно ч. 1 ст. 6 Сімейного Кодексу України правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. Спільний син позивача та відповідача ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 є особою, що досягла повноліття.
Таким чином, суд приходить до висновку про необґрунтованість вимоги позивача щодо стягнення з відповідача аліментів у розмірі, окрім 1/3 частини всіх доходів відповідача щомісячно, ще й не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину щомісячно, починаючи з дати подання позову та до закінчення навчання чи до досягнення сина ОСОБА_4 двадцятитрьохрічного віку - у зв`язку з тим, яка з цих обставин настане першою, а тому суд відмовляє у задоволенні позову в цій частині, оскільки чинним законодавством не передбачено стягнення такого розміру аліментів на повнолітніх осіб.
Позивача при подачі позовної заяви до суду було звільнено від сплати судового збору, тому суд, задовольняючи позов, на підставі ст. 141 ЦПК України стягує з відповідача на користь держави судовий збір в сумі 840,80 грн. відповідно до Закону України «Про судовий збір», який діє в редакції на момент звернення з позовом до суду.
Керуючись вищевикладеним та ст.ст. 4, 5, 12, 76-84, 133, 141, 263, 265 ЦПК України, ст.ст. 6, 199, 200 СК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на період його навчання до 30.06.2023 року, але не більше як до досягнення ним 23 років, в розмірі 1/3 частини всіх видів доходів відповідача щомісячно, починаючи із 06.07.2020р.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп., який необхідно сплатити на рахунок: Отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Номер рахунку: UА908999980313111256000026001, Код класифікаціїї доходів бюджету: 22030106.
Рішення може бути оскаржене до відповідного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня отримання рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 ).
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 ).
Суддя: Л.О. Левченко
- Номер: 2/692/277/20
- Опис: про стягнення аліментів на утримання повнолітньої дитини, яка продовжує навчання
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 692/657/20
- Суд: Драбівський районний суд Черкаської області
- Суддя: Левченко Л.О.
- Результати справи:
- Етап діла: Зареєстровано
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 06.07.2020
- Дата етапу: 06.07.2020