Справа №22а-92 Головуючий у І-ій інстанції – Рудик Л.М.
Категорія: 57 Суддя доповідач – Собіна І.М.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 квітня 2010 року м. Рівне
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Рівненської області у складі:
Головуючого судді Собіни І.М.
Суддів Пашкевича О.О., Мельника Ю.М.,
при секретарі судових засідань Приходько Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівному адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області на постанову Гощанського районного суду від 30 вересня 2009 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни,
в с т а н о в и л а:
Постановою Гощанського районного суду від 30 вересня 2009 року визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області щодо невиплати ОСОБА_3 підвищення до пенсії відповідно до вимог статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» та зобов’язано управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком на підставі статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у періоди з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року з урахуванням вже виплачених підвищень до пенсії як дитині війни, а в решті позовних вимог відмовлено.
Вказану постанову суду першої інстанції оскаржив відповідач - управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області, представник якого в поданій апеляційній скарзі покликається на те, що вона прийнята з порушенням норм матеріального права та процесуального права.
Так, Законом України «Про соціальний захист дітей війни» не передбачено, яким чином обчислювати підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної допомоги, що виплачується замість пенсії, у 30% мінімальної пенсії за віком.
Крім того, вказаним законом передбачено, що фінансування виплат по цьому закону проводиться із Державного бюджету України, а не з бюджету Пенсійного фонду.
Просив постанову Гощанського районного суду від 30 вересня 2009 року скасувати та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що подана апеляційна скарга, не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції правильно встановлено, що позивачка ОСОБА_3, яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 є дитиною війни, що підтверджується відповідною відміткою в її пенсійному посвідченні та паспортом позивачки.
У зв’язку з цим, місцевий суд прийшов до правомірного висновку про те, що позивачка ОСОБА_3 має право на пільги та соціальні гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до статті 6 цього Закону дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, яка виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.
Згідно із ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Саме тому, суд першої інстанції зробив правильний висновок про те, що пункт 12 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» втратив свою чинність з 9 липня 2007 року, тобто з часу ухвалення рішення Конституційного Суду України № 6-рп 2007 від 09 липня 2007 р. про його неконституційність.
Тому, місцевий суд правильно встановив, що ОСОБА_3, будучи дитиною війни, має право з 09 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. на підвищення розміру пенсії відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. положення пункту 41 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 р. визнанні такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.
Тому, суд першої інстанції прийшов до правомірного висновку про те, що позивачка ОСОБА_3 має право на підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в редакції, що діяла в період до внесення змін пп. 2 п. 41 розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 р. № 107-VI також в період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року з урахуванням вже виплачених підвищень до пенсії як дитині війни.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з п. 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1261 від 24 жовтня 2007 р., до основних завдань Пенсійного фонду України віднесено, зокрема, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання. Інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. Відповідно до п. 8 цієї Постанови Кабінету Міністрів України до джерел формування коштів Пенсійного фонду України відносяться також кошти Державного бюджету України та державних цільових фондів, що перераховуються до Фонду у випадках, передбачених законодавством. Згідно з Указом Президента України № 121/2001 від 01 березня 2001 р. Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління соціальною системою загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно з законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Враховуючи вищесказане, суд першої інстанції зробив правомірний висновок про те, що саме органами Пенсійного фонду України позивачці мало виплачуватися підвищення до пенсії відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», бо відповідно до цього Закону дітям війни виплачується підвищення саме до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії.
Тому, місцевий суд визнав дії відповідача щодо невиплати позивачці підвищення пенсії на 30% мінімальної пенсії за віком, яка визначається в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, за періоди з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року протиправними.
Отже, суд першої інстанції, приймаючи дану постанову, правомірно виходив з того, що у даному випадку дії відповідача є протиправними і ним порушено права позивачки, які підлягають захисту шляхом часткового задоволення позовних вимог, а саме слід зобов’язати управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області провести перерахунок та виплату пенсії позивачу з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року з урахуванням вже виплачених підвищень до пенсії як дитині війни, а в вимогах щодо стягнення невиплаченого підвищення пенсії за період з 01 січня 2008 р. по 21 травня 2008 р. слід відмовити, оскільки на той час діяла стаття 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у відповідності із Законом України «Про державний бюджет України 2008 року та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 р. в новій редакції, відповідно до якої дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення в розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Виходячи з наведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив обставини справи та прийняв законну постанову з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги є необґрунтованими і не спростовують правильності висновків суду.
Колегія суддів не знаходить підстав для її задоволення.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст.307, ч.1 ст. 308, ст. ст. 314, 315 ЦПК України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області відхилити, а постанову Гощанського районного суду від 30 вересня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців починаючи з дня її проголошення.
Головуючий І.М.Собіна
Судді О.О.Пашкевич
Ю.М.Мельник