АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2009 року м. Вінниця
Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Вінницької області в складі:
Головуючої: Щолокової О.В.
Суддів: Матківської М. В., Міхасішина І.В.
При секретарі: Ставнійчук С. В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці справу за апеляційною скаргою відповідача-позивача ОСОБА_1 на рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 21 квітня 2009 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Козятинської міської ради, ОСОБА_3, ОСОБА_1 і ОСОБА_4 про визнання права власності на спадкове будинковолодіння та зустрічним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 і Козятинської міської ради про визнання права власності на ХА частину спадкового будинковолодіння, -
встановила:
В листопаді 2007 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Козятинської міської ради, ОСОБА_3, ОСОБА_1, ОСОБА_4 про визнання за нею права власності на спадкове майно. В обгрунтування своїх вимог посилалася на те, що після смерті її чоловікаІНФОРМАЦІЯ_1 вона прийняла спадщину - жилий будинок з господарськими будівлями, який знаходиться по АДРЕСА_1. Актом державної технічної комісії від 19.01.1988 року, затвердженим рішенням виконкому Козятинської міської ради № 2 від 19.01.1988 року, даний будинок з господарськими будівлями було введено в експлуатацію. Звернувшись в вересні 2007 року до Козятинської міської ради з заявою про оформлення права власності на спадковий будинок, ОСОБА_2 було відмовлено, тому змушена звернутися до суду за захистом своїх прав.
Справа № 22 - 1467/ 2009 р. Категорія:37 Головуючий в першій інстанції: Навроцький А.П.
Доповідач: Щолокова О.В.
В грудні 2008 року ОСОБА_1 звернувся до суду з зустрічним позовом до ОСОБА_2, Козятинської міської ради про визнання права власності на частину спадкового майна, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_6, який залишив спадкове майно, що складається, зокрема, з жилого будинку з господарськими будівлями, розташованого по АДРЕСА_1. Спадщину прийняли дружина та діти померлого, оскільки постійно проживали в спірному будинку. Свої спадкові права ОСОБА_1 не оформив через відсутність правовстановлюючих документів на вказаний будинок, тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 08 грудня 2008 року зазначені позови об’єднано в одне провадження.
Рішенням Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 21 квітня 2009 року позов ОСОБА_2 до Козятинської міської ради, ОСОБА_3, ОСОБА_1, ОСОБА_4 задоволено.
Визнано за ОСОБА_2 право власності на жилий будинок з господарськими будівлями, який знаходиться по АДРЕСА_1, Вінницької області.
В задоволенні зустрічного позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2, Козятинської міської ради про визнання права власності на частину спадкового майна - відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 порушує питання про скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про задоволення його позову, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, перевіривши законність та обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, приходить до висновку про відмову в її задоволенні з таких підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_6 (а. с. 12).
Спадкоємцями першої черги за законом на його майно є дружина ОСОБА_2 та діти - ОСОБА_3, ОСОБА_1, ОСОБА_4
До складу спадкового майна входять грошовий вклад, який знаходився на зберіганні в Козятинській державній ощадній касі, та цілий житловий будинок з господарськими спорудами, розташований по АДРЕСА_1, Вінницької області.
На час відкриття спадщини ОСОБА_2 проживала і продовжує проживати в спадковому будинку, а 03.10.1987 року вона звернулася до Козятинської державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини і їй було видано свідоцтво про право на спадщину за законом лише на грошовий вклад від 03.10.1987 року. У видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадковий будинок їй було відмовлено в зв’язку з відсутністю правовстановлюючих документів.
Актом державної технічної комісії від 19.01.1988 року, затверджений рішенням виконкому Козятинської міської ради № 2 від 19.01.1988 року, даний будинок з господарськими будівлями було введено в експлуатацію.
Суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що лише ОСОБА_2 прийняла спадщину і розпорядилася нею, відповідно до положень ч. 1 ст. 549 ЦК України (в редакції 1963 року).
Зважаючи на те, що чоловік ОСОБА_2 за життя не отримав правовстановлюючих документів на спірний будинок, суд першої інстанції обгрунтовано задовольнив позовні вимоги ОСОБА_2 та визнав за нею право власності на дане домоволодіння.
ОСОБА_1 не надав суду беззаперечних та переконливих доказів того, що він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном після смерті ОСОБА_6, а тому місцевий суд підставно відмовив в задоволенні його позову.
Рішення суду є законним та обгрунтованим, постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для його скасування не вбачається.,
Керуючись ст. ст. 307, 308, 313-315 ЦПК України, -
ухвалила:
Апеляційну скаргу відповідача-позивача ОСОБА_1 відхилити.
Рішення Козятинського міськрайонного суду Вінницької області від 21 квітня 2009 року залишити без змін.
Ухвала набуває законної сили з моменту її проголошення та з цього часу може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду України протягом двох місяців/