Справа №2-412 2007 року
РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2007 року Рівненський районний суд Рівненської області
в особі судді Остапчук Л.В.
при секретарі Захарук Г.Л.
за участю: представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні в залі суду в місті Рівному цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Дядьковицької сільської ради про визнання права на спадщину,
встановив:
У зв'язку з тим, що він після смерті матері є спадкоємцем по заповіту будинку АДРЕСА_1, де в даний час проживає разом з сім'єю, спадщину прийняв вчасно, так як на день смерті матері проживав в будинку, але отримати свідоцтво на спадщину в нотконторі не може, оскільки до свідоцтва про право особистої власності на домоволодіння від 10 квітня 1989 року, виданого на ім'я ОСОБА_3, внесені не оговорені дописки, позивач звернувся з даним позовом до суду і просить визнати за ним, як спадкоємцем, право власності на вказаний будинок.
В суді представник позивача, його дочка ОСОБА_1, позов підтримала, пославшись на обставини викладені в позовній заяві. Крім того, пояснила, що вказаний будинок належав її бабці ОСОБА_3, що підтверджується свідоцтвом про право особистої власності на домоволодіння, а також листом Рівненського ОБТІ. Ще за життя бабця заповіла свій будинок своєму синові ОСОБА_2, позивачу по справі. Батько доглядав свою матір, здійснив обряд поховання, на день її смерті і зараз проживав і проживає в будинку, тобто фактично прийняв спадщину. Інших спадкоємців, які б за законом мали право на обов'язкову частку у спадщині немає. Однак із-за не оговорених дописок, які внесені до свідоцтва про право власності на ім'я матері позивача, він не може оформити спадщину в нотконторі, тому вимушений звернутися до суду з даним позовом і вона просить його задоволити.
Представник відповідача - Дядьковицької сільської ради в судове засідання не з'явився, хоча про день і час слухання справи був повідомлений своєчасно і належним чином, про що свідчить розписка про отримання судової повістки. Дядьковицький сільський голова Пророк С.В. подав суду заяву про визнання позову. Просить позов задоволити і справу розглянути у відсутності представника сільської ради. Суд вважає за можливе справу слухати у попередньому судовому засіданні у відсутності представника відповідача, проти чого представник позивача не заперечує. Визнання позову відповідачем не суперечить закону, не порушує законні права сторін, тому суд вважає, що є законні підстави для задоволення позову.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є сином померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3. Ще за життя, а саме 26.06.1990 року ОСОБА_3 склала заповіт на вказаний вище будинок в с.Дядьковичі Рівненського району на ім'я свого сина ОСОБА_2, позивача по справі. На ім'я померлої за даними Рівненського облБТІ і відповідно до свідоцтва про право особистої власності на домоволодіння від 10.04.1989 року, рахується житловий будинок АДРЕСА_1. Позивач є єдиним спадкоємцем після смерті матері, вчасно прийняв спадщину, так як на день смерті матері проживав і був зареєстрованим в будинку, що підтверджується долученою до справи ксерокопією паспорта позивача. Спадкоємців, які б за законом мали право на обов'язкову частку у спадщині, немає. До свідоцтва про право особистої власності на домоволодіння від 10.04.1989 року внесені не оговорені дописки, що позбавляє позивача можливості оформити спадщину в нотконторі.
Стаття 328 Цивільного кодексу України передбачає, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до ст.392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або в разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
У суду не виникло сумніву, що ОСОБА_3 на праві власності належав будинок АДРЕСА_1, який вона за життя заповідала своєму синові ОСОБА_2. Її право власності на цей будинок ніким не оспорюється, але не оговорені дописки в свідоцтві про право власності на домоволодіння позбавляють спадкоємців можливості отримати свідоцтво про спадщину в нотконторі.
Відповідно до ст.ст.1216, 1217, 1233, 1296 ЦК України позивач є спадкоємцем за заповітом вказаного будинку.
За таких обставин суд вважає, що в наявності порушення права позивача, за захистом якого спрямоване його звернення до суду, а тому позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.57, 59, 213-215, 294, 295 ЦПК України, ст.ст.328, 392, 1216, 1217, 1233, 1296 ЦК України, суд, -
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_2 до Дядьковицької сільської ради про визнання права на спадщину задоволити повністю.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, як спадкоємцем за заповітом, право власності на житловий будинок АДРЕСА_1, який на даний час в органах БТІ зареєстрований за померлою ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Заяву про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції може бути подано до Рівненського районного суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Рівненської області через Рівненський районний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.