- відповідач: Територіальна громада в особі Борзнянської міської ради
- позивач: Самардак Тетяна Іванівна
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 __________ тел.: 0 (4653) 21-202
Справа №730/663/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" вересня 2020 р. м.Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Ріхтера В.В.
з участю секретаря судового засідання Циліцької Л.В.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Борзни в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Борзнянської міської ради Чернігівської області про визнання додаткового строку для прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з даним позовом, в якому просить визначити їй додатковий строк терміном в три місяці для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття за заповітом спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 її батька ОСОБА_2 . Свої вимоги обгрунтовує тим, що передбачений чинним законодавством строк для прийняття спадщини вона пропустила з поважних причин, оскільки перебувала на самоізоляції під час дії карантину, а також, маючи на руках заповіт, оригінали державних актів на земельні ділянки, які за життя належали її батьку, вважала, що спадщину вже прийняла.
Позивач в підготовче судове засідання не з`явилась, надавши заяву про розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримує і просить їх задовольнити з вищевказаних підстав.
Відповідач Борзнянська міська рада відзиву на позов не надала, в підготовче судове засідання представника не направила, подавши заяву, в якій просить розглядати справу без їх участі, позовні вимоги визнає повністю.
Треті особи, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору, на стороні відповідача ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в підготовче судове засідання не з`явились, надавши заяви про розгляд справи без їх участі, заявлені вимоги визнають.
Неявка сторін у даному випадку у відповідності до ст.198 ЦПК України не перешкоджає проведенню підготовчого судового засідання.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
За змістом положень ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження у випадку визнання відповідачем позову суд ухвалює рішення в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, яким за ст.1220 ЦК України є день смерті особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом положень ст. 3 ЦК України до загальних засад цивільного судочинства належить справедливість, добросовісність та розумність.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 , який був зареєстрований та проживав сам в АДРЕСА_1 . Дружина спадкодавця ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Діти спадкодавця (брат і сестра позивача) ОСОБА_3 та ОСОБА_4 наміру оформляти свою обов`язкову частку спадщини після смерті ОСОБА_2 не мають, із заявами про прийняття чи відмову від спадщини до нотаріуса не зверталися, до початку розгляду справи через канцелярію суду подали заяви про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги визнають. При житті 30 грудня 2014 року ОСОБА_2 склав на користь своєї дочки ОСОБА_1 заповіт на все належне йому майно. Тому позивач має право на спадкування після смерті ОСОБА_2 як спадкоємець за заповітом відповідно до положень ст.ст.1223, 1233 ЦК України. У визначений ч.1 ст.1270 ЦК України шестимісячний строк ніхто зі спадкоємців, в тому числі й позивач, спадщину не прийняв.
Зазначені обставини підтверджуються копіями паспорта, довідки про реєстрацію місця проживання, свідоцтв про народження, укладення шлюбу, смерть, заповіту, Витягу зі Спадкового реєстру, Державних актів на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 763633 від 17 жовтня 2005р., ЯА № 763632 від 17 жовтня 2005р., ЯА № 771235 від 17 жовтня 2005р., ЯА № 771236 від 17 жовтня 2005р., пенсійного посвідчення № НОМЕР_1 від 06 березня 2013р., довідок Борзнянської міської ради Чернігівської області № 1899 від 25.08.2020р. та № 7474 від 19.11.2019р., довідкою Борзнянської районної державної нотаріальної контори № 915/01-16 від 01.09.2020р.
В силу ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), яке може здійснюватися за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.ст. 1220-1221, 1223ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою, і саме з нього виникає право на спадкування, а місцем відкриття - є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Даною статтею також визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Особі може бути визначений додатковий строк для прийняття спадщини за рішенням суду лише за умови поважності причини його пропуску. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Водночас, закон не містить застережень, які саме причини є поважними. Відтак визнання поважною причини пропуску строку для прийняття спадщини залежить від обставин конкретної справи і має бути доведено відповідними доказами.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року, справа № 6-1320цс17, а також у постанові від 26 вересня 2012 р. у справі № 6-85цс12.
Важливо відзначити, що незначний часовий проміжок між закінченням строку прийняття спадщини та подачею позовної заяви про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є підставою для задоволення таких вимог (постанова Верховного Суду від 17 жовтня 2018 р., судова справа № 681/203/17-ц, провадження № 61-26164св18).
Постановою Кабінету Міністрів України №211 від 11 березня 2020 року «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» на всій території України запроваджено карантин з 12 березня 2020 року.
Суд погоджується з доводами позивача, що після відкриття спадщини позивач не оформив свої спадкові права через ряд об`єктивних причин. Зокрема, в зв`язку з карантинними обмеженнями і обмеженою роботою нотаріальної контори.
А тому, суд визнає обґрунтованими доводи позивача про те, що вона пропустила строк для подачі заяви з поважної причини.
Дані обставини по справі ніким не заперечуються.
При цьому, у відповідності до приписів ч.4 ст.206 ЦПК України суд переконався, що визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує прав, свобод чи інтересів інших осіб.
Таким чином, враховуючи викладені обставини, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими й підлягають задоволенню з ухваленням рішення в підготовчому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3, 1216-1223, 1268-1272 ЦК України, ст.ст.2-4, 12, 19, 23, 76-89, 141, 200, 206, 258-268 ЦПК України, суд,
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , проживаючої в АДРЕСА_2 , - задовольнити повністю.
ОСОБА_1 визначити додатковий строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 її батька ОСОБА_2 в три місяці, який починає відлік з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду (до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - через Борзнянський районний суд) шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення; якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, а у разі її подання - після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Ріхтер
- Номер: 2/730/291/2020
- Опис: про визначення додаткового строку для прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 730/663/20
- Суд: Борзнянський районний суд Чернігівської області
- Суддя: Ріхтер В.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 25.08.2020
- Дата етапу: 25.08.2020