Судове рішення #8896874

Справа №2-2571/10

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ  УКРАЇ     НИ

20 квітня 2010 року                   Тернопільський міськрайонний суд в складі:

головуючої – судді Галіян Л.Є.

при секретарі – Король В.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства Націої акціонерної страхової компанії „Оранта” (надалі по тектсту ВАТ НАСК „Оранта”

до ОСОБА_1

про відшкодування матеріальної шкоди в порядку регресу,

В С Т А Н О В И В :

Позивач ВАТ НАСК „Оранта” звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди в порядку регресу, посилаючись на те, що з вини водія ОСОБА_1, який керував автомобілем марки „Ніссан” сталася ДТП, внаслідок якої пошкоджено належний ОСОБА_2 автомобіль марки Дачія – Логан під керуванням водія – власника автомобіля на суму 3042 грн.. Вказаний автомобіль, який пошкоджено внаслідок ДТП, був застрахований позивачем і сума збитку позивачем була повністю сплачена власнику пошкодженого авто. Тому, просить стягнути з володільця джерела підвищеної небезпеки, тобто відповідача ОСОБА_1 суму відшкодованого збитку у розмірі 3042 грн.., а також просить стягнути з відповідача понесені судові витрати.  

В судовому засіданні представник позивача позовну заяву підтримав повністю, посилаючись на мотиви, викладені в ній.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з?явився з невідомих на те суду причин, хоча про час, день та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Заслухавши доводи представника позивача, дослідивши та оцінивши докази по справі, суд прийшов до переконання, що позовна заява підлягає до задоволення з таких підстав:

Як вбачається із договору  добровільного страхування транспортного засобу (банківське КАСКО) №К3771-002/08/СТ від 28.01.2008 року між ВАТ НАСК „Оранта” - страховиком та ОСОБА_2- страхувальником, було укладено договір добровільного страхування автомобіля Дачі - Логан, д.р.н. НОМЕР_2

Вказаний автомобіль належить страхувальнику ОСОБА_2, що стверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_3.

Встановлено, що 30.05.2008 року близько 13.55 год. ОСОБА_1, керуючи транспортним засобом марки „Ніссіан”, д.н.з. НОМЕР_1 по вул.Липовій у м.Тернополі перед перестроюванням, не дав дорогу транспортному засобу, що рухався в попутному напрямку по тій самій смузі, на яку він мав намір перестроїтися, чим порушив вимоги п.10.3 ПДР України.

Внаслідок даної ДТП спричинено механічні пошкодження автомобілю Дачія – Логан, який належить страхувальнику ОСОБА_2.

Згідно постанови Тернопільського міськрайонного суду від 03.06.2008 р. ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування всіма видами транспортних засобів строком на шість місяців.

Відповідно до ст.1187 ЦК України джерелом підвищеної небезпеки є діяльність, пов”язана з використанням, зберіганням або утриманням транспортних засобів, механізмів та обладнання.

Згідно ч.2 цієї статті шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди, тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об”єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач ОСОБА_1 керував автомобілем марки „Ніссан”, реєстраційний номер НОМЕР_1, тобто автомобілем яким спричинено шкоду автомобілю марки Дачія - Логан, номерний знак НОМЕР_2, що належить йому на праві власності.

Згідно ст. 1188 ЦК України шкода, завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме, шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.

Отже, відповідач ОСОБА_1, як власник та особа, яка керувала джерелом підвищеної небезпеки, зобов”язаний відшкодувати шкоду, спричинену майну ОСОБА_2.

Як вбачається із розрахунку розміру страхового відшкодування за договором страхування „КАСКО” №К3771-002/08/СТ від 28.01.2008 р., вартість матеріального збитку, завданого власникові автомобіля Дачія-Логан, р.н. НОМЕР_2 внаслідок його пошкодження при ДТП становить 3470, 76грн., з якої безумовна франшиза складає 365 грн., а отже сума страхового відшкодування до виплати становить 3042, 76 грн..

Відповідно до Страхового акту №187/477/30-05-08 від 27.06.2008 року вказана вище ДТП була визнана страховим випадком та у відповідності до Правил страхування, Договору страхування та звіта про оцінку пошкодженого автомобіля проведено розрахунок суми страхового відшкодування, що належить до виплати та становить 3042 грн..

Як вбачається із платіжного доручення по рахунку НОМЕР_3 від 02.07.2008 – 03.02.2008 р.р. ВАТ НАСК „Оранта” виплатила страхувальнику ОСОБА_2 страхове відшкодування у розмірі 3042 грн..

Відповідно до ст. 27 ЗУ „Про страхування” та ст.993 ЦК України до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування, в межах фактичних затрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за заподіяний збиток.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про відшкодування 3042 грн. матеріальних збитків в порядку регресу, спричинених ДТП  - підлягають до задоволення.

Також, відповідно до ч.1 ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

В даному випадку до судових витрат належить понесені позивчем оплата судового збору у розмірі 30 грн. 42 коп. (платіжне доручення №375 від 10.02.2010 року); витрати на інформаційно – технічне забезпечення по розгляду справи у розмірі 30 грн. (платіжне доручення №376 від 10.02.2010 року) та витрати пов?язані із викликом відповідача до суду у сумі 85, 88 грн. (фіскальний чек №685 від 12.03.2010 р. та платіжне доручення №1424 від 09.04.2010 р.).

Таким чином з відповідача ОСОБА_3 слід стягнути на користь позивача ВАТ НАСК „Оранта” понесені ними судові витрати у розмірі 146 грн.30 коп.

  Керуючись ст.ст. 10, 60, 88, 213, 215, 224, 228 ЦПК України, ст.ст. 993, 1187, 1188, ЦК України, ст.. 27 Закону України „Про страхування”, суд,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Відкритого акціонерного товариства Націої акціонерної страхової компанії „Оранта” 3042 (три тисячі сорок дві ) грн. заподіяних матеріальних збитків внаслідок ДТП.

Стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь Відкритого акціонерного товариства Націої акціонерної страхової компанії „Оранта” 146 грн. 30 коп. понесених ними судових витрат.

Стягнути з відповідача ОСОБА_1 в дохід держави недоїмку по сплаті судового збору у розмірі 20 грн. 58 коп. та витрат на інформаційно – технічне забезпечення по розгляду справи у сумі 90 грн..

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано до Тернопільського міськрайонного суду протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний  суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Апеляційна скарга повинна бути подана протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуюча                                                                           Галіян Л.Є.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація