Справа № 149/1761/20
Провадження №2-о/149/61/20
Номер рядка звіту 12
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
29.09.2020 р. м. Хмільник
Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Павлюк О. О.
за участю секретаря Поліщук Г.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: ОСОБА_2 про встановлення фактів, що мають юридичне значення
ВСТАНОВИВ:
18.08.2020 ОСОБА_1 звернулась до Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області з вказаною заявою.
Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявника - ОСОБА_3 , після смерті якої залишилось спадкове майно: земельна ділянка площею 0,0988 га, призначена для будівництва житлового будинку; незавершене будівництво житлового будинку за АДРЕСА_1 . Заявник вернулась до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом та роз`яснено, що в неї відсутній фаут прийняття нею спадщини після смерті матері, а також існують розбіжності у написанні прізвища матері у різних правовстановлюючих документах, а тому їй необхідно звернутися до суду.
Ухвалою суду від 20.08.2020 відкрито провадження та призначено судове засідання у даній справі.
Заявник в судове засідання не з`явилась, надала заяву, в якій просить розглянути справу за її відсутності та зазначає, що заявлені вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити.
Заінтересована особа - ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності, проти задоволення заяви не заперечує.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, дійшов наступного висновку.
Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 (копія на а.с. 7) підтверджено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Хмільник Вінницької області померла ОСОБА_3 . Спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилась (довідка від 16.09.2020 року № 599/01-16).
Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно до складу якого входить: земельна ділянка, площею 0,0988 га, призначена для будівництва житлового будинку, право власності на яку зареєстроване за ОСОБА_3 , та незавершене будівництво житлового будинку. Як встановлено з досліджених в судовому засіданні матеріалів справи (будівельний паспорт (копія на а.с. 14-17), витяг з Державного земельного кадастру про змельну ділянку (копія а. с. 11)) зазначеному об`єкту будівництва на земельній ділянці площею 0,0988 га присвоєно адресу АДРЕСА_1 (наказ управління містобудування та архітектури № 86 від 17.10.2019 (копія на а.с. 19).
Згідно ст. 548 Цивільного кодексу Української РСР (надалі - ЦК УРСР), чинної на час виникнення спірних правовідносин, для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 549 ЦК УРСР, чинної на час виникнення спірних правовідносин, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Суд дослідивши матеріали справи та оцінивши всі докази в сукупності, враховуючи те, що заінтересована особа визнає заявлені вимоги, встановив, що ОСОБА_1 прийняла спадщину шляхом фактичного вступу управління (володіння спадковим майном,) оскільки зверталася до Виконавчого комітету Хмільницької міської ради щодо присвоєння адреси (а.с. 19), а також замовляла технічну документацію на об`єкт незавершеного будівництва - житловий будинок по АДРЕСА_1 (а.с. 9-10).
Факт того, що ОСОБА_3 була матір`ю ОСОБА_1 підтверджується: свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 (копія на а.с. 31), де матір`ю заявника зазначена ОСОБА_3 ; витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя (копія на а.с. 25-26), відповідно до якого 09.05.1960 зареєстровано шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_3 , прізвища подружжя після реєстрації шлюбу - ОСОБА_1 ; витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про розірвання шлюбу (копія на а.с. 27-28), відповідно до якого шлюбу між ОСОБА_8 та ОСОБА_3 розірвано; свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_3 (копія на а.с. 32), відповідно до якого прізвище ОСОБА_1 після укладення шлюбу - ОСОБА_1 ; довідкою голови вуличного комітету № 07-21/735 від 13.08.2020.
Постановою Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз`яснено підстави, за наявності яких у порядку окремого провадження розглядаються такі справи: 1) згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; 2) чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; 3) заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; 4) встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Встановлення факту родинних відносин заявника з її померлою матір`ю необхідне для оформлення спадкових прав після смерті останньої, вказаний факт родинних відносин неможливо встановити у інший спосіб чи отримати документ на підтвердження даного факту, а відтак єдиним способом підтвердження останнього є встановлення його судовим рішенням.
Враховуючи те, що факт родинних відносин між заявником та її матір`ю знайшов своє підтвердження, приймаючи до уваги заяву представника заінтересованої особи, який не заперечує проти задоволення заяви, суд дійшов висновку про задоволення заяви, що не суперечить вимогам та законним інтересам сторін та відповідає чинному законодавству України.
На підставі статті 264 ЦПК України суд вважає за необхідне судові витрати залишити за сторонами.
На підставі ст.ст. 548, 549 ЦК УРСР, керуючись ст.ст. 141, 263-265, 273, 293, 294, 315, 319, 354, 355 ЦПК України, суд,
ВИРІШИВ:
Заяву задовольнити .
Встановити факт, що ОСОБА_3 , яка проживала в м. Хмільник Вінницької області та померла ІНФОРМАЦІЯ_1 була матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Встановити факт прийняття ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3 , яка проживала в м. Хмільник Вінницької області та померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судові витрати залишити за сторонами.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного суду через Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Павлюк О. О.