- заявник: Данильченко Олена Миколаївна
- заінтересована особа: Талалаївська селищна об'єднана територіальна громада в особі Талалаївської сільської ради
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 740/4073/20
Провадження № 2-о/740/119/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2020 року м. Ніжин
Суддя Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області Шевченко І. М., перевіривши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Талалаївська селищна об`єднана територіальна громада в особі Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області, про встановлення факту прийняття спадщини,
встановив:
До Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області надійшла вказана заява про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме встановлення факту прийняття ОСОБА_1 спадщини, що відкрилася після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її матері ОСОБА_2 .
Заяву обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати заявниці - ОСОБА_2 , заповіту остання не залишила, із заявами про прийняття спадщини до нотаріуса ніхто не звертався, із спадкоємців першої черги залишилася лише ОСОБА_1 . На день відкриття спадщини ОСОБА_2 була зареєстрована за місцем проживання своєї сестри ОСОБА_3 на АДРЕСА_1 , при цьому фактично постійно проживала разом із заявницею на АДРЕСА_2 . ОСОБА_1 фактично прийняла спадщину, але із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не зверталася.
Перевіривши вказану заяву та додані до неї матеріали, не вбачаю підстав для прийняття заяви до розгляду в порядку окремого провадження та відкриття провадження у справі з огляду на таке.
Частинами 1, 2 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) встановлено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У заяві, яка надійшла до Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області, ставиться питання про встановлення факту прийняття спадщини, тобто факту, що має юридичне значення, і розгляд таких справ урегульовано ст. 315 - 319 ЦПК України.
Так, у ч. 1 ст. 315 ЦПК України вказано, що суд розглядає справи про встановлення факту:
1) родинних відносин між фізичними особами;
2) перебування фізичної особи на утриманні;
3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню;
4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення;
5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу;
6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті;
7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження;
8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті;
9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Згідно із ч. 2 цієї статті у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Разом з цим у ч. 4 наведеної статті зазначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо з заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у постанові від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення факту, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Справи про встановлення юридичних фактів можуть бути предметом розгляду суду в порядку окремого провадження за таких умов: факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з`ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети - ні.
Отже, в порядку окремого провадження розглядаються справи за заявою фізичних осіб про встановлення фактів, якщо встановлення фактів не пов`язується з наступним вирішенням спору про право, і чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.
При цьому з матеріалів, доданих до заяви, вбачається, що разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 на день смерті за адресою: АДРЕСА_1 , були зареєстровані: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , проте вказані особи не зазначаються заінтересованими особами у справі. Заявником ОСОБА_1 не додано до заяви відомостей на підтвердження факту постійного проживання разом із ОСОБА_2 на день її смерті.
З огляду на положення вказаних вище норм процесуального права, подана заява не може розглядатися в порядку окремого провадження, оскільки зі змісту заяви вбачається спір про право. Факт, який просить установити заявник, не є безспірним за вищевказаних обставин, він підлягає доведенню в позовному порядку і не може бути розглянутий судом за правилами окремого провадження, яке має свої особливості щодо доказів і доказування. Тобто заявником заявлено вимогу про встановлення факту, що має юридичне значення, який не підлягає розгляду в порядку окремого провадження, оскільки у спірних правовідносинах вбачається спір про право, який має спеціальний порядок доказування та підлягає розгляду в позовному провадженні.
Оскільки із заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, то в силу вимог ч. 4 ст. 315 ЦПК України це є безумовною підставою для відмови у відкритті провадження у справі.
Керуючись ч. 4 ст. 315, 259, 260 ЦПК України, -
ухвалив:
У відкритті провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Талалаївська селищна об`єднана територіальна громада в особі Талалаївської сільської ради Ніжинського району, про встановлення факту прийняття спадщини - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення до Чернігівського апеляційного суду.
Суддя І. М. Шевченко
- Номер: 2-о/740/119/20
- Опис: про встановлення факту прийняття спадщини
- Тип справи: на цивільну справу (окреме провадження)
- Номер справи: 740/4073/20
- Суд: Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області
- Суддя: Шевченко І. М.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 24.09.2020
- Дата етапу: 24.09.2020