Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #89126824

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У  Х  В  А  Л  А


01 жовтня 2020 року м. Дніпросправа № 215/1960/19


Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді (доповідача) Іванова С.М.,

                               суддів:  Панченко О.М., Чередниченка В.Є.,     


перевіривши на відповідність вимогам Кодексу адміністративного судочинства України апеляційну скаргу ОСОБА_1  на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 липня 2019 року в адміністративній справі №215/1960/19 за позовом   ОСОБА_1  до  голови виконавчого комітету Тернівської районої у м. Кривий Ріг ради Солод Віталія Михайловича про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-


ВСТАНОВИВ:


Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 липня 2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено частково.

ОСОБА_1 , не погодившись з рішенням суду, звернувся до суду з апеляційною скаргою у даній справі.

Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 21.02.2020 року апеляційну скаргу ОСОБА_1  на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 липня 2019 року було залишено без руху та надано десятиденний строк для усунення недоліків апеляційної скарги шляхом подання до суду клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду із наведенням інших поважних підстав такого пропуску, якщо такі є та документу про сплату судового збору у розмірі та порядку, передбаченому чинним законодавством.

Копія ухвали Третього апеляційного адміністративного суду від 21.02.2020 року була направлена на адресу позивача та отримана останнім.

17 липня 2020 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)”, яким, серед іншого, внесені зміни до п. 3 розд. VI "Прикінцеві положення" КАС України та визначено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Процесуальні строки, які були продовжені відповідно до п. 3 розд. VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом. Протягом цього 20-денного строку учасники справи та особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цими кодексами), мають право на продовження процесуальних строків з підстав, встановлених цим Законом.

Відтак, останнім днем усунення недоліків апеляційної скарги є 17.08.2020 року (з урахуванням десяти днів, встановлених ухвалою суду про залишення апеляційної скарги без руху).

08.04.2020 року на адресу суду надійшла заява позивача про усунення недоліків апеляційної скарги, в якій останній просить поновити строк подання апеляційної скарги з огляду на поважність причин його пропуску, а саме повернення первісної апеляційної скарги з підстав несплати судового збору.

Також, в наведеній заяві позивач просить звільнити його від сплати судового збору з огляду на перебування останнього у скрутному фінансовому становищі.

Розглянувши вказану заяву, колегія суддів дійшла висновку щодо відсутності підстав для її задоволення з огляду на наступне.

Суд зазначає, що поважними причинами для поновлення строку на подання апеляційної скарги визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.

Необхідно зазначити, що пропуск строку на подання апеляційної скарги, з огляду на своєчасне звернення з апеляційною скаргою та повернення останньої судом апеляційної інстанції  з підстав несплати судового збору, за відсутності поважних підстав для звільнення або відстрочення сплати судового збору, не може бути поважною підставою для поновлення строку на подання апеляційної скарги.

Поряд з вказаним, слід зазначити, що частиною 2 статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.

Положення частини 8 статті 196 КАС України встановлюють, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

З аналізу зазначених правових норм вбачається про можливість повторного подання апеляційної скарги лише в межах строку на апеляційне оскарження судового рішення.

При цьому на момент подачі повторної апеляційної скарги, оскаржуване рішення набрало законної сили, у зв`язку з чим заявник апеляційної скарги має навести чіткі та обґрунтовані поважні причини пропуску ними строку на апеляційне оскарження рішення суду, які б виправдовували втручання у принцип res judicata (принципу остаточності рішення, згідно з яким жодна зі сторін не має права домагатися перегляду остаточного і обов`язкового рішення лише з метою повторного слухання справи і постановлення нового рішення. Відхід від цього принципу можливий лише коли він зумовлений особливими і непереборними обставинами).

Відтак, зазначені позивачем обставини про поновлення строку на подання апеляційної скарги є необгрунтованим та безпідставними, а тому останні не можуть свідчити про поважність причин його пропуску.

Що стосується можливості звільнення позивача від сплати судового збору, то суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до ст. 133 КАС України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Приписи ч. 1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір", встановлюють, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Як вбачається з матеріалів справи, до заяви про звільнення від сплати судового збору позивачем була долучена довідка Тернівського УПСЗН м. Кривий Ріг від 04.03.2020 року          № 1965 про розмір щомісячної компенсаційної виплати непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за особою з інвалідністю І групи.

Разом із цим, вказана довідка не дає підстав вважати, що зазначена сума є єдиним джерелом доходу скаржника, оскільки не містить відомостей про майновий стан заявника, який може мати інші джерела доходу на момент подання апеляційної скарги.

Інших доказів, які б підтверджували факт перебування позивача у скрутному матеріальному становищі, останній не надав.

Вказані правові висновки також відповідають правовим висновкам Верховного Суду, викладеним в постанові від 06.03.2019 року по справі № 215/4774/18.

Відтак, оскільки позивачем не надано належних доказів на підтвердження відсутності достатніх коштів для оплати судових витрат (скрутного матеріального стану, єдиного джерела доходу), підстави для звільнення останнього від сплати судового збору відсутні.

Таким чином, станом на 01.10.2020 року вимоги, зазначені в ухвалі від 21.02.2020 рокуроку, заявником апеляційної скарги не виконані, а відповідно недоліки апеляційної скарги не усунуті.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.

За таких підстав, керуючись ст. 299 КАС України, суд, -


УХВАЛИВ:


Визнати неповажними підстави пропуску строку апеляційного оскарження рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 липня 2019 року в адміністративній справі №215/1960/19, наведені ОСОБА_1 в поданій заяві.

В задоволенні заяви ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.

Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1  на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 липня 2019 року в адміністративній справі №215/1960/19 за позовом   ОСОБА_1  до  голови виконавчого комітету Тернівської районої у м. Кривий Ріг ради Солод Віталія Михайловича про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання відповідно до ч. 2 ст. 325 КАС України та може бути оскаржена у касаційному порядку в строк, визначений ст. 329 КАС України.



Головуючий - суддя                                                                      С.М. Іванов


                               суддя                                                                      О.М. Панченко


                               суддя                                                                      В.Є. Чередниченко

 


  • Номер: 2-а/215/164/19
  • Опис: адміністративний позов відповідно до територіальної підсудності про визнання бездійства протиправними і про зобов'язання вчинити дію та притягти до відповідальності
  • Тип справи: на адміністративну справу
  • Номер справи: 215/1960/19
  • Суд: Тернівський районний суд м. Кривого Рогу
  • Суддя: Іванов С.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Направлено до апеляційного суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 10.04.2019
  • Дата етапу: 18.04.2019
  • Номер: 852/11540/19
  • Опис: адміністративний позов відповідно до територіальної підсудності про визнання бездійства протиправними і про зобов'язання вчинити дію та притягти до відповідальності
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 215/1960/19
  • Суд: Третій апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Іванов С.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Повернуто: рішення набрало законної сили
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 02.10.2019
  • Дата етапу: 10.01.2020
  • Номер: 852/2542/20
  • Опис: визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії
  • Тип справи: Адміністративна апеляційна скарга
  • Номер справи: 215/1960/19
  • Суд: Третій апеляційний адміністративний суд
  • Суддя: Іванов С.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 14.02.2020
  • Дата етапу: 14.02.2020
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація