№ 2/0528/4034/2012
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2012 року місто Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
у складі: головуючого судді Гапонова А.В.
при секретарі Аксеніної В.М.
за участю представника позивачки ОСОБА_1 , представника відповідачки ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про стягнення суми боргу, -
В С Т А Н О В И В :
Позивачка ОСОБА_3 звернулась до суду з позовом до відповідача ОСОБА_5 про стягнення суми боргу, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 06.10.2010 року вона уклала з відповідачкою договір позики, що підтверджується розпискою, написаною власноруч ОСОБА_4 . За умовами договору ОСОБА_3 передала, а ОСОБА_4 прийняла гроші в сумі 5000 (п`ять тисяч) доларів США, що за курсом НБУ дорівнює 40000 (сорок тисяч) грн., та зобов`язалася повернути до 06 червня 2011 року. До теперішнього часу відповідачка не виконала зобов`язання та не повернула гроші. Таким чином борг відповідачки перед позивачкою складає 40000 (сорок тисяч) грн. 20.112012 року у судовому засідання представник позивачки уточнив позовні вимоги, вказуючи на те, що відповідачка 09.11.2012 року повернула 500 (п`ятсот) доларів США, що за курсом НБУ складає 4000 (чотири тисячі) грн. Просить стягнути з ОСОБА_4 суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення в сумі 39470 (тридцять дев`ять тисяч чотириста сімдесят) грн. 15 коп., три відсотки річних від простроченої суми у розмірі 2520 (дві тисячі п`ятсот двадцять) грн. 99 коп., а також судовий збір у розмірі 421 грн. 23 коп.
В судовому засіданні представник позивачки позов підтримав та просив суд його задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що відповідачка писала розписку, але фактично цих грошей не отримувала.
Вислухавши пояснення сторін, проаналізувавши в сукупності зібрані по справі докази суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Згідно ст. 1046 ЦК України, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Як вбачається з письмової розписки, відповідач підтверджує борг перед позивачем у сумі 5000 (п`ять тисяч) доларів США, який зобов`язується повернути в строк 8 місяців. (а.с.7) Цю розписку відповідачка нікуди не оскаржувала, тому суд критично відноситься до позиції її представника, що гроші вона фактично не отримувала, бо факт отримання грошей підтверджується написаною власноручно розпискою.
Згідно ст. 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти в такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Відповідно до ст. 533 ЦК України грошове зобов`язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов`язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, суми, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом.
Відповідно до ч.1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
У відповідності зі ст. 1050 ЦК України, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до ст. 625 ЦК України.
У відповідності зі ст. 625 ч.1 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
У відповідності зі ст. 625 ч.2 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Вимоги позову також підтверджуються розрахунками заборгованості, втрат від інфляції та процентів за користування коштами. (а.с.22-25)
Таким чином, суд вважає, що позов підлягає задоволенню та на користь позивачки з відповідачки варто стягнути суму боргу з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення в сумі 39470 (тридцять дев`ять тисяч чотириста сімдесят) грн. 15 коп., три відсотки річних від простроченої суми у розмірі 2520 (дві тисячі п`ятсот двадцять) грн. 99 коп.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідачки на користь позивачки належить стягнути судовий сбір у розмірі 421,23 гривень.
Керуючись ст. ст. 8,10,60,88,151 ЦПК України, ст.ст. 530, 533, 625,1046, 049,1050, 1167 ЦК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_4 про стягнення суми боргу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_3 :
- суму боргу з урахування індексу інфляції в розмірі 39470 (тридцять дев`ять тисяч чотириста сімдесят) грн. 15 коп.;
- три відсотки річних від простроченої суми за весь час прострочення в розмірі 2520 (дві тисячі п`ятсот двадцять) грн. 99 коп.
- судовий збір, сплачений при зверненні до суду в сумі 421,23 грн.
Загальна сума стягнення 42412 (сорок дві тисячі чотириста дванадцять) грн. 37 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення був виготовлений 07.12.2012 року.
Суддя:
Рішення постановлено в дорадчій кімнаті та надруковано в одному примірнику.
Суддя: