КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 вересня 2020 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду у складі:
головуючого судді Присяжнюка О.Б.
суддів Масенка Д.Є., Паленика І.Г.
при секретарі судового засідання Пуховці С.В.
за участю прокурора Лук`янець Д.П.
захисника Отроша В.М.
підозрюваного ОСОБА_1
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Києві апеляційні скарги прокурора у кримінальному провадженні - виконуючої обов`язки прокурора другого відділу процесуального керівництва управління нагляду за додержанням законів Службою безпеки України та Державною прикордонною службою України Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора Лук`янець Д.П. та захисника Отроша В.М., який діє в інтересах підозрюваного ОСОБА_1 , на ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва від 07 вересня 2020 року, -
ВСТАНОВИЛА:
Цією ухвалою задоволено частково клопотання старшого слідчого в ОВС 4 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України Корнілова Ю.Ю., погоджене прокурором другого відділу процесуального керівництва управління нагляду за додержанням законів Службою безпеки України та Державною прикордонною службою України Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора Потапенком В.Ю., та продовжено строк дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до 14 жовтня 2020 року включно, з визначенням застави у розмірі 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 630 600 гривень, відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Сміла Черкаської області, громадянина України, одруженого, маючого чотирьох неповнолітніх дітей на утриманні, працюючого генеральним директором ТОВ «Поінт-Оіл», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого, який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 27 ч. 4 ст. 369 КК України.
Як вбачається з постановленого рішення, слідчий суддя, під час розгляду клопотання про продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_1 врахував наявні ризики у його поведінці, які не зменшилися та продовжують існувати, дані про його особу, обсяг досудового розслідування, який ще необхідно провести, на підставі чого прийшов до висновку, що більш м`який запобіжний захід не в змозі забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного.
В апеляційній скарзі прокурор у кримінальному провадженні - прокурор Офісу Генерального прокурора Лук`янець Д.П., просить ухвалу слідчого судді скасувати в частині визначення розміру застави, та постановити нову, якою задовольнити клопотання слідчого про продовження строку тримання під вартою ОСОБА_1 , з визначенням застави у розмірі 3000 прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Так, на думку апелянта, визначений слідчим суддею розмір застави, а саме 300 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, не забезпечить виконання підозрюваним ОСОБА_1 покладених на нього обов`язків та не зможе запобігти існуючим у його поведінці ризикам.
Крім того, на переконання прокурора, при визначенні такого розміру застави ОСОБА_1 судом не враховано фактичний майновий стан підозрюваного.
В апеляційній скарзі захисник Отрош В.М., який діє в інтересах підозрюваного ОСОБА_1 , просить ухвалу слідчого судді скасувати та постановити нову, якою клопотання про продовження строку тримання під вартою ОСОБА_1 - повернути слідчому.
Так, на думку апелянта, клопотання слідчого про продовження строку тримання під вартою ОСОБА_1 подано не уповноваженими на те особами, оскільки кримінальне провадження № 42020000000001145 підслідне детективам Національного антикорупційного бюро України, а процесуальне керівництво досудовим розслідування у даному проваджені має здійснюватись прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. З цих же підстав, захисник вважає, що дане клопотання мав розглядати Вищий антикорупційний суд.
Також, як зазначає адвокат, слідчий, який подав клопотання про продовження ОСОБА_1 запобіжного заходу, входить до групи слідчих, яка визначена не керівником органу досудового розслідування.
Крім того, Отрош В.М. вказує, що слідчим було порушено строк на звернення до суду з клопотанням про продовження застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Також, на переконання автора апеляційної скарги, підозра ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення є необгрунтованою та не підтверджується належними та допустимими доказами. Не доведеними, на думку захисника, є доводи сторони обвинувачення про існування у поведінці підозрюваного ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.
Посилається адвокат і на дані про особу ОСОБА_1 , який є раніше не судимим, позитивно характеризується за місцем проживання, був народним депутатом, має міцні соціальні зв`язки, дружину та чотирьох неповнолітніх дітей на утриманні.
Що стосується визначеного судом розміру застави, то захисник з ним не погоджується, посилаючись на те, що така сума застави є не обґрунтованою.
Крім того, на думку адвоката Отроша В.М., покладені на ОСОБА_1 обов`язки у разі внесення застави є невиправданим обмеженням його прав.
Заслухавши доповідь судді, пояснення захисника та підозрюваного, які підтримали апеляційну скаргу сторони захисту та заперечували проти задоволення апеляційної скарги прокурора, прокурора, який підтримав апеляційну скаргу сторони обвинувачення та заперечував проти задоволення апеляційної скарги захисника, дослідивши матеріали судового провадження, перевіривши доводи апеляційних скарг, колегія суддів приходить до наступних висновків.
У відповідності з вимогами Кримінального процесуального кодексу України, розглядаючи клопотання слідчого, прокурора про продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою для прийняття законного і обґрунтованого рішення в порядку ст. 199 КПК України, слідчий суддя повинен з`ясувати всі обставини, з якими пов`язана можливість застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та умови, за яких таке продовження можливе.
Підстави для застосування запобіжного заходу передбачені ст. 177 КПК України, зокрема відповідно до частини другої вказаної норми закону ними є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснювати дії, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідків, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Згідно ч. 1 ст. 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ч. 1 ст. 177 цього Кодексу.
Відповідно до пунктів 3, 4 статті 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливо лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою.
При цьому, відповідно до установленої практики Європейського суду з прав людини, висновки про ступінь ризиків та неможливості запобігання їм більш м`яких запобіжних заходів, мають бути зроблені за результатами сукупного аналізу обставин злочину та особистості підозрюваного (його характеру, моральних якостей, способу життя, сімейних зв`язків, постійного місця роботи, утриманців), поведінки підозрюваного під час розслідування кримінального правопорушення (наявність або відсутність спроб ухилятися від органів влади) поведінки підозрюваного під час попередніх розслідувань (способу життя взагалі, способу самозабезпечення, системності злочинної діяльності, наявності злочинних зв`язків). Сама лише тяжкість вчиненого кримінального правопорушення, хоча і є визначеним елементом при оцінці ризику ухилення від органу досудового розслідування та/або суду, однак не може бути достатньою підставою для законності тримання особи під вартою.
Також, положення чинного Кримінального процесуального кодексу України вказують, що, при розгляді клопотання поданого в порядку ст. 199 КПК України, важливим елементом при встановленні підстав для продовження строку дії запобіжного заходу є не лише наявність ризиків, які існували при обранні запобіжного заходу, а і ті обставини, що до завершення дії попереднього судового рішення про обрання запобіжного заходу вони не зменшилися або з`явилися нові.
Колегією суддів встановлено, що зазначених вимог закону слідчим суддею, під час розгляду клопотання слідчого про продовження ОСОБА_1 строку дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, дотримано та враховано всі обставини за яких таке продовження можливе.
Так, слідчий суддя, розглядаючи вказане клопотання, у відповідності до вимог ст.ст. 177, 178, 199 КПК України, встановив, що підозра ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованих йому кримінальних правопорушень є обґрунтованою, заявлені стороною обвинувачення ризики існують і в сукупності з даними про особу підозрюваного вказують на наявність підстав для продовження строку дії обраного йому запобіжного заходу.
Також, слідчий суддя дослідив доводи клопотання щодо обставин, які перешкоджають завершенню досудового розслідування та врахував характер слідчих дій, що необхідно провести до його закінчення.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, наявність обґрунтованої підозри передбачає наявність фактів чи інформації, які б могли переконати об`єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин. При цьому слід зазначити, що на цій стадії провадження слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які вирішує суд під час розгляду справи по суті, зокрема перевіряти докази з точки зору їх належності та допустимості, а також перевіряти правильність кваліфікації дій, а лише встановлює наскільки сукупність наданих матеріалів є достатньою, щоб вважати про ймовірну причетність особи до вчинення кримінального правопорушення. Такі фактичні дані містяться в доданих до клопотання слідчого матеріалах, в зв`язку з чим, підозра про ймовірну причетність ОСОБА_1 до вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 15 ч. 4 ст. 27 ч. 4 ст. 369 КК України, за викладених у клопотанні обставин, є обґрунтованою.
Також, сукупність наданих суду матеріалів вказує, що ризики, які були передумовою для застосування відносно ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, на час продовження йому запобіжного заходу існували і, що інший запобіжний захід не пов`язаний з триманням під вартою не в змозі їм запобігти.
До висновку про ті обставини, що існуючи ризики не зменшилися, колегія судів приходить через призму практики Європейського суду з прав людини та обсягу досудового розслідування, який ще необхідно було провести на момент постановлення оскаржуваної ухвали.
Таким чином, враховуючи вище наведене, а також конкретні обставини справи, тяжкість кримінальних правопорушень, у вчиненні яких ОСОБА_1 обґрунтовано підозрюється, які відносяться до категорії тяжких та особливо тяжких, приймаючи до уваги розмір покарання, який загрожує останньому у разі доведення його винуватості, суспільну небезпеку інкримінованих йому дій, дані про особу підозрюваного, а саме його вік, стан здоров`я, характер соціальних зв`язків, спосіб життя взагалі, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо наявність підстав для продовження строку дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, оскільки стороною обвинувачення в повному обсязі доведено, що саме такий запобіжний захід може забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного, є співмірним з існуючими ризиками та тяжкістю інкримінованих йому кримінальних правопорушень.
Таке обмеження права ОСОБА_1 на свободу не суперечить положенням ст. 5 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, оскільки існують ознаки суспільного інтересу, які, не зважаючи на презумпцію невинуватості, переважаю принцип поваги до особистої свободи.
Ті дані про особу підозрюваного, на які посилається в своїй апеляційній скарзі захисник, були враховані слідчим суддею при вирішенні питання про продовження ОСОБА_1 строку дії обраного йому запобіжного заходу. Крім того, вони не зменшують існуючих ризиків, а тому не можуть бути підставою для зміни йому запобіжного заходу.
Також, є відповідним і достатнім у даному кримінальному провадженні і визначений судом першої інстанції розмір застави. Виходячи з практики Європейського суду з прав людини, відповідно до якої розмір застави повинен визначатися тим ступенем довіри, при якому перспектива втрати застави, буде достатнім стримуючим засобом, щоб відбити у особи, щодо якої застосовано заставу, бажання будь-яким чином перешкоджати встановленню істини у кримінальному провадженні. Згідно ухвали, слідчий суддя, врахував дані про особу ОСОБА_1 , обставини кримінального провадження, тяжкість кримінальних правопорушень у вчиненні яких він підозрюється, його майновий стан, а тому правильно визначив саме такий розмір застави, що відповідає вимогам п.1-3 ч. 5 ст. 182 КПК України.
Виключних обставин, які б давали підстави для визначення підозрюваному застави, який перевищує 300 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, стороною обвинувачення не наведено.
Що стосується доводів апеляційної скарги захисника з приводу тих обставин, що слідчий, який подав клопотання про продовження ОСОБА_1 строку тримання під вартою, входить до групи слідчих, яка визначена не керівником органу досудового розслідування, то вони є безпідставними. Так, в наданих суду матеріалах наявна постанова першого заступника начальника Головного слідчого управління Служби безпеки України Роспутько О.П від 07 липня 2020 року про доручення здійснення досудового розслідування групі слідчих, згідно якої слідчий Корнілов Ю.Ю. входить до групи слідчих у кримінальному провадженні № 42020000000001145.
Не знайшли свого підтвердження в ході апеляційного розгляду справи і посилання захисника на здійснення досудового розслідування у згаданому кримінальному провадженні неналежним органом, а також тугого, що клопотання про продовження ОСОБА_1 строку дії запобіжного заходу мав розглядати Вищий антикорупційний суд.
Істотних порушень вимог Кримінального процесуального кодексу України, які б давали підстави для скасування ухвали слідчого судді колегією суддів не встановлено.
За таких обставин, на підставі вище наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що ухвала слідчого судді є законною і обґрунтованою, оскільки постановлена у відповідності до вимог чинного законодавства, на підставі повної і об`єктивної оцінки наданих суду матеріалів, у зв`язку з чим не вбачає підстав для її скасування, а тому апеляційні скарги прокурора та захисника Отроша В.М., який діє в інтересах підозрюваного ОСОБА_1 , задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 177, 178, 182, 183, 193, 194, 199, 309, 404, 407, 422 КПК України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва від 07 вересня 2020 року, якою задоволено частково клопотання старшого слідчого в ОВС 4 відділу 1 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України Корнілова Ю.Ю., погоджене прокурором другого відділу процесуального керівництва управління нагляду за додержанням законів Службою безпеки України та Державною прикордонною службою України Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора Потапенком В.Ю., та продовжено строк дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою до 14 жовтня 2020 року включно, з визначенням застави у розмірі 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 630 600 гривень, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , залишити без зміни, а апеляційні скарги прокурора у кримінальному провадженні - виконуючої обов`язки прокурора другого відділу процесуального керівництва управління нагляду за додержанням законів Службою безпеки України та Державною прикордонною службою України Департаменту нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами Офісу Генерального прокурора Лук`янець Д.П. та захисника Отроша В.М., який діє в інтересах підозрюваного ОСОБА_1 , - без задоволення.
Ухвала апеляційного суду оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Судді: Присяжнюк О.Б. Масенко Д.Є. Паленик І.Г.
Унікальний номер справи:761/27832/20 Категорія ст. 199 КПК України
Номер апеляційного провадження: 11-сс/824/5008/2020 Слідчий суддя суду 1-ї інстанції: Хардіна О.П.
Доповідач у суді апеляційної інстанції: Присяжнюк О.Б.
- Номер: 1-кс/761/17309/2020
- Опис:
- Тип справи: на клопотання, скаргу, заяву
- Номер справи: 761/27832/20
- Суд: Шевченківський районний суд міста Києва
- Суддя: Присяжнюк Олег Богданович
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 07.09.2020
- Дата етапу: 07.09.2020