- позивач: Калашникова Катерина Віталіївна
- відповідач: Мірошник Сергій Анатолійович
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
Справа № 630/324/20
Провадження № 2/630/207/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 жовтня 2020 року м. Люботин
Люботинський міський суд Харківської області у складі:
головуючого судді Дем`яненко І.В.,
за участю секретаря судового засідання Нескоромної Ю.О.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Люботин Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трьох років
В С Т А Н О В И В:
Виклад позиції позивача.
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про стягнення аліментів з ОСОБА_2 на утримання дружини до досягнення дитиною трьох років.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що вона з 08 червня 2019 року перебуває у зареєстрованому шлюбі з відповідачем.
В період шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_1 у сторін народився син ОСОБА_3 .
На теперішній час відповідач мешкає окремо від родини та не надає постійної матеріальної допомоги на утримання сина, який мешкає разом з позивачкою. ОСОБА_1 не має змоги працювати, бо не має на кого залишати маленького сина. Жодної матеріальної, окрім державної допомоги на дитину в розмірі 860 грн. на місяць, позивач не має, відповідач матеріальної допомоги дружині не надає.
ОСОБА_1 просить стягнути з ОСОБА_4 аліменти на її тримання у розмірі 1/6 частки від всіх видів заробітку відповідача, починаючи з моменту звернення до суду до досягнення ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 трьох років, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Заяви, клопотання, процесуальні дії у справі.
На виконання вимог ч. 6 ст. 187 ЦПК України 13 липня 2020, судом направлено звернення до відповідного органу реєстрації щодо місця перебування та місця проживання відповідача.
Ухвалою суду від 18 серпня 2020 року провадження по справі відкрито за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 31 серпня 2020 року.
Відповідач у судове засідання не з`явився, надавши заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що він не має матеріальної можливості сплачувати аліменти на утримання дружини, оскільки і с не працює, перебуває на утриманні матері, не працює..
Позивач у судове засідання не з`явилася, в наданій заяві просить справу розглядати за її відсутності, позов підтримує.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Згідно свідоцтва про шлюб, серії НОМЕР_1 , виданого Новобаварським районним у місті Харкові відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції Харківської області, 08 червня 2019 року зареєстровано шлюб між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , про що зроблено відповідний актовий запис № 141, прізвище дружини після реєстрації шлюбу: ОСОБА_5 .
В період шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_1 народився син ОСОБА_3 , що вбачається із свідоцтва про народження, виданого Харківським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), актовий запис № 718 від 29 лютого 2020 року.
З наданих суду матеріалів вбачається, що донька на теперішній час мешкає з позивачкою, вказана обставина відповідачем не оспорюються.
Мотиви суду, норми права, які застосовував суд.
Всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, з`ясувавши обставини, на які посилалися сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши ці докази на належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову з наступних мотивів.
Статтею 75 СК України передбачено, що дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного. Право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу. Непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є інвалідом I, II чи III групи. Один з подружжя є таким, що потребує матеріальної допомоги, якщо заробітна плата, пенсія, доходи від використання його майна, інші доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Особливим видом права подружжя на утримання є право дружини на утримання під час вагітності та у разі проживання з нею дитини. Його особливість полягає у строковості дії, незалежності надання утримання від доходу дружини та наявністю лише однієї підстави, яка унеможливлює надання такого утримання, - можливості чоловіка надавати таке утримання.
Згідно із статті 84 СК України «Право дружини на утримання під час вагітності та у разі проживання з нею дитини», ч. 1 - дружина має право на утримання від чоловіка під час вагітності; ч. 2 - дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років; ч. 3 - якщо дитина має вади фізичного або психічного розвитку, дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка до досягнення дитиною шести років; ч. 4 - право на утримання вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має незалежно від того чи вона працює та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу; ч. 5 - аліменти, присуджені дружині під час вагітності, сплачуються після народження дитини без додаткового рішення суду; ч. 6 - право на утримання вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має і в разі розірвання шлюбу.
Стаття 85 СК України регулює правовідносини з припинення права дружини на утримання.
Частина 4 статті 84 СК України регламентує умову виникнення права дружини на утримання під час вагітності та у разі проживання з нею дитини - чоловік може надавати матеріальну допомогу. Принципове положення законодавця полягає у тому, що право на утримання вагітна дружина, а також дружина, з якою проживає дитина, має незалежно від того чи вона працює та незалежно від її матеріального становища, і в разі розірвання шлюбу. Не перешкоджатиме виникненню цього права і застування інституту недійсності шлюбу у випадках, коли дружина не знала і не могла знати про перешкоди до реєстрації шлюбу.
Таким чином, сімейним законодавством передбачено право дружини-матері на утримання чоловіком-батьком до досягнення дитиною трирічного віку незалежно від того чи вона працює та незалежно від її матеріального становища, за умови, що чоловік може надавати матеріальну допомогу. Подання суду доказів того, що дружина, з якою проживає дитина, потребує матеріальної допомоги, не є обов`язковим, оскільки право на аліменти належить дружині-матері незалежно від цієї обставини.
Отже, для призначення судом аліментів на утримання дружини, з якою проживає дитина, до досягнення дитиною трьох років від чоловіка - батька дитини, суд має дослідити, чи проживає з позивачем дитина, матеріальне становище дружини, з якою проживає дитина, правового значення не має, а вирішальним є наявність у чоловіка - батька дитини можливості надавати матеріальну допомогу дружині.
Судом встановлено та не оспорюються сторонами, що дитина мешкає разом з матір`ю - позивачкою по справі.
Батько - відповідач, мешкає окремо та не надає матеріальної допомоги дружині. Відповідачем надано довідки, з яких вбачається, що він не працює та перебуває на утриманні у матері, яка має ще двох малолітніх дітей.
Відповідно до ст. 10 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності, які передбачають рівність прав сторін щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості та обов`язок кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі ст.ст. 12,13 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Оскільки позивачем не представлено суду будь-які докази, які б підтверджували можливість надання їй відповідачем матеріальної допомоги до досягнення дитиною трьох років, а тому у задоволенні позову слід відмовити за його недоведеністю.
Судові витрати слід понести за рахунок держави.
Відповідно до ст. 259 ЦПК України суди ухвалюють рішення іменем України негайно після закінчення судового розгляду. Рішення суду приймаються, складаються і підписуються в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.
Керуючись ст. ст. 7, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трьох років - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається Харківському апеляційному суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення відповідно до п.п.15.5 п.15 Перехідних положень ЦПК України через Люботинський міський суд Харківської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування (ім`я) сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , і.н. НОМЕР_2 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 .
Повний текст рішення виготовлено 15 жовтня 2020 року.
Суддя (підпис) І. В. Дем`яненко
- Номер: 2/630/207/20
- Опис: про стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трирічного віку
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 630/324/20
- Суд: Люботинський міський суд Харківської області
- Суддя: Дем'яненко І. В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 10.07.2020
- Дата етапу: 10.07.2020
- Номер: 22-ц/818/5878/20
- Опис: за позовом Калашникової Катерини Віталіївни до Мірошника Сергія Анатолійовича про стягнення аліментів на утримання дружини до досягнення дитиною трьох років
- Тип справи: на цивільну справу за апеляційною скаргою (а)
- Номер справи: 630/324/20
- Суд: Харківський апеляційний суд
- Суддя: Дем'яненко І. В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 16.11.2020
- Дата етапу: 16.11.2020