ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
03.07.06 р. Справа № 17/156пд
Господарський суд Донецької області у складі судді В.М.Татенко розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Відкрите Акціонерне Товариство з газопос тачання та газифікації «Донецькоблгаз», м. Донецьк
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Кристал», м. Костянитинівка
про: внесення змін до договору
за участю представників сторін:
від позивача: Ступка М.М. (у судове засідання 01.06.2006р. та 03.07.2006р. не з’явилась)
від відповідача: Корнієнко Р.І.
ВСТАНОВИВ:
Відкрите Акціонерне Товариство з газопос тачання та газифікації «Донецькоблгаз»звернулось до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кристал» з позовом про внесення змін до договору «про надання послуг з транспортування природного газу» № 06/5-Т от 22.12.2005 р.. (далі – «договір»), а саме: змінити договір в частині пп. 1.1, 3.13, 6.і, 7.2, 7.4, додати до договору пп.. 3.2.1, 3.2.2, 3.3.1,3.3.2,7.5, виклавши їх в наступній редакції :
- 1.1. «Виконавець зобов'язується надати Замовнику послуги з транспортування по
газорозподільчій мережі Виконавця обсягів природного газу, які належать Замовнику на
підставі купівлі-продажу природного газу. Крім того Замовник зобов'язаний укласти
договір на транспортування газу магістральними газопроводами..."- далі за текстом;
- 3.2.1. «Виконавець забезпечує транспортування обсягів газу, власником якого є Замовник,
при умові додержання тиску на вихідній засувці на ГРС не нижче передбаченого
договором між Замовником та УМГ «Донбастрансгаз»;
- 3.2.2. «У разі зниження тиску на вихідній засувці ГРС нижче передбаченого договором між
Замовником та УМГ «Донбастрансгаз», Виконавець не несе відповідальності за
порушення технологічного циклу Замовника»;
- 3.3.1 «Як виняток, на комерційному вузлі обліку газу можуть бути використані ЗВТ за метрологічної атестації територіальними органами Держстандарту тільки за умови узгодження Виконавцем і Замовником .На об'єктах газоспоживання, які обладнані побутовими лічильниками газу з максимальною об'ємною витратою за робочих умов не більше 3.6м7год., приведення обсягу газу до стандартних умов проводиться згідно з Положенням про коригування показів побутових лічильників газу»;
- 3.3.2 „Відповідальність за стан комерційних вузлів обліку газу, а також за своєчасну повірку ЗВТ, несуть власники цих вузлів обліку газу згідно з чинним закодавством України. ЗВТ мають бути повірені або атестовані у порядку, встановленому Держстандартом України;.
- 3.13. «Виконавець залишає за собой право встановлення черги на відновлення транспорту вання газу Замовникам, відключеним від постачання»;
- 6.1 «Оплата послуг з транспортування плануємих обсягів, здійснюється Замовником грошовими коштами шляхом перерахування на рахунок Виконавця до 01 числа місяця, в якому надається послуга з транспортування 100% від вартості запланованих місячних обсягів. Остаточний розрахунок здійснюється до 10 числа місяця, наступного за ЗВІТНИМ»;
- 7.2. «За несвоєчасну оплату послуг з транспортування у строки, зазначені у п. 6.1
даного договору Замовник сплачує на користь Виконавця, крім суми заборгованості,
пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується
пеня, та інші штрафні санкції, передбачені законодавством України, а також відшкодовує понесені Виконавцем збитки. Замовник при неможливості сплатити вартість
послуг передає Виконавцю в заставу майно, за винятком того, що не може бути
передане, відповідно до діючого законодавства»;
- 7.4 «Виконавець звільняється від відповідальності за недопоставку газу у випадках:
зменшення обсягів поставки газу, за ініціативою Замовника; несплати Замовником, відповідно до п.6.1 .даного договору обсягів газу, зазначених у п. 2.1., а також боргу, визначеного графіком погашення заборгованості; у разі зниження тиску підрозділами ДК „ Укртрансгаз" в магістральних газопроводах»;
- 7.5. «Виконавець не відповідає за підтримання належного тиску на ГРС" Змінити договір в частині п.7.8., який з Договору виключити».
В обґрунтування позову позивач посилається на норми Цивільного кодексу («ЦК») України, ст. 188 Господарського кодексу («ГК») України; інші нормативні акти, що регулюють взаємовідношення сторін.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечує та просить спірні пункти договору залишити без змін, посилаючись на відсутність правових підстав для зміни договору.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Господарським судом встановлено, що згідно рішення господарського суду Донецької області від 06.04.2006р. по справі № 24/70пд, порушеній за позовом Відкритого акціонерного товариства з газопос тачання та газифікації «Донецькоблгаз» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Кристал» про врегулювання розбіжностей при укладанні договору, суд дійшовши висновку про те, що договір набрав чинності в редакції протоколу розбіжностей , запропонованого Товариством з обмеженою відповідальністю «Кристал» відмовив у задоволенні позову.
Зазначене рішення оскаржено не було та набрало законної сили.
25.04.06р. позивач звернувся до відповідача із пропозицією про внесення змін до згаданих пунктів договору, надіславши відповідачу підписаний позивачем проект відповідної додаткової угоди. Додаткова угода відповідачем не була підписана, що стало підставою для звернення позивача до господарського суду.
Частинами 1-2 ст. 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Виходячи з ч.1 ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Умовами спірного договору сторони не передбачили можливість внесення змін до нього за рішенням суду. Не міститься такої можливості і у нормах діючих Законів України (окрім випадків, визначених ст. 652 ЦК України). Стаття 188 ГК України передбачає лише право зацікавленої сторони договору передати спір про внесення змін до договору на вирішення суду.
Позивач належними доказами не довів, що з часу укладання сторонами договору обставини змінились на стільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Судові витрати відносяться на позивача.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 43, 32 – 34, 43, 49, 82 - 85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити
Договір про внесення змін до договору «про надання послуг з транспортування природного газу» № 06/5-Т от 22.12.2005 р., укладений між Відкритим акціонерним товариством з газопос тачання та газифікації «Донецькоблгаз» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Кристал» залишити без змін.
Суддя Татенко В.М.