Справа № 526/1866/20
Провадження № 2/526/585/2020
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2020 року суддя Гадяцького районного суду Полтавської області Заколодяжна О.А., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Вельбівська сільська рада Гадяцького району Полтавської області про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням ,
ВСТАНОВИВ:
До суду звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до ОСОБА_2 , третя особа: Вельбівська сільська рада Гадяцького району Полтавської області про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням, а саме житловим будинком за адресою: АДРЕСА_1 .
Одночасно зі зверненням з позовом, позивачка звернулась до суду з клопотанням про звільнення від сплати судового збору .
Відповідно до ч.1 ст.136 ЦПК України, суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Частиною 3 ст. 136 ЦПК України, з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Згідно ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Відповідно до ч.2 ст.8 вказаного Закону, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до п.29 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України №10 від 17 жовтня 2014 року "Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах", особа, яка заявляє клопотання, про відстрочення сплати судового збору, згідно зі ст.10 ЦПК України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Оскільки подані позивачкою документи не підтверджують її скрутне матеріальне становище, що перешкоджає сплаті судового збору, також, вказаними нормами Закону України « Про судовий збір» передбачено право суду, а не обов`язок щодо звільнення від сплати судового збору, так як звільнення від сплати судового збору допускається лише у виключному випадку, тому вважаю, що в задоволенні заяви про звільнення від сплати судового збору ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Відповідно до ч.1, п.1 ч.2 ст.4 Закону України « Про судовий збір» ,судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою справляється судовий збір в розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше п`яти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2020 року становить 2102 грн., тому позивачці необхідно сплатити судовий збір в сумі 840,80 грн..
Окрім того, у позовній заяві та у доданих позивачкою документах маються розбіжності щодо адреси житлового будинку, який належить позивачці. Також, позивачкою не надано документів на підтвердження місця реєстрації відповідача.
За таких обставин, вважаю, що дана позовна заява подана з недоліками, тому їїнеобхідно залишити без руху, надавши позивачці строк на їх усунення.
Керуючись ст.ст. 175 ,177, 185, 260-261 ЦПК України , ч.1 ст.8 Закону України "Про судовий збір", суддя, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Вельбівська сільська рада Гадяцького району Полтавської області про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням залишити без руху.
Надати позивачці строк на усунення недоліків протягом п`яти днів з дня отримання копії ухвали.
Повідомити позивачку, що в разі неусунення недоліків у зазначений строк, позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачці.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: О. А. Заколодяжна