Судове рішення #8957529

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України


20.04.10Справа №2а-3388/10/16/0170


(11:40)

Окружний  адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Александрова О.Ю. , при секретарі Габрись П.С., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу   

за позовом   ОСОБА_1          

до   Саксаганського відділу реєстрації актів цивільного стану Криворізького міського управління юстиції              

про спонукання до виконання певних дій

Представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1, НОМЕР_1; ОСОБА_2, довіреність № 4-2737  від 20.10.09р.;

від відповідача – не з’явився.

 Обставини справи: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до відповідача про встановлення неправильності запису у книзі реєстрації шлюбу позивача з ОСОБА_3 від 17.06.1994р., яка полягає в перекрученні прізвища позивача: замість ОСОБА_2 - ОСОБА_2;  зобов'язання відповідача внести зміни в актовий запис № 395 та видати позивачу свідоцтво про шлюб з врахуванням поданих змін.    

Відповідач у судове засідання, що відбулося 20.04.10 р., не з’явився, надіславши на адресу суду лист від 24.03.10р. №548/06-21, у якому зазначив, що Саксаганський відділ реєстрації актів цивільного стану Криворізького міського управління юстиції не вважає себе відповідачем оскільки згідно п.2.1 Положення про порядок зміни, доповнення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 26.09.02р. №86/5, заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану подаються до відділу реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника. Відповідач зазначає, що на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ реєстрації актів цивільного стану Ялтинського міського управління юстиції АРК склав висновок про відмову у внесені змін.

Позивач у судове засідання, що відбулося 20.04.10р., надав заяву про уточнення позовних вимог, у якій викладає позовні вимоги в наступній редакції: «зобов’язати Саксаганський відділ реєстрації актів цивільного стану Криворізького міського управління юстиції  в Дніпропетровської області внести зміни в актовий запис №395, а саме змінити прізвище ОСОБА_2 на ОСОБА_2 в записах до одруження і після одруження». Також у наведеній заяві позивач просить суд вважати відкликаними позовні вимоги в частині встановлення неправильності запису в книзі реєстрації шлюбу з ОСОБА_3 та в частині видачі свідоцтва про шлюб.

Ухвалою суду від 20.04.10р. позовну заяву ОСОБА_1 до  Саксаганського відділу реєстрації актів цивільного стану Криворізького міського управління юстиції про спонукання до виконання певних дій у частині позовних вимог про встановлення неправильності запису в книзі реєстрації шлюбу з ОСОБА_3 та про видачу свідоцтва про шлюб залишено без розгляду.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення позивача, суд  

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1року народився у с.Камяні Потоки Кременчуцького району Полтавської області, що підтверджується свідоцтвом про народження позивача серії НОМЕР_2, та свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 виданим повторно Відділом РАЦС Кременчуцького районного управління юстиції Полтавської області 22.08.2006 р. (а.с.7,8).

Судом з’ясовано, що у свідоцтві про народження позивача серії ЯУ №720075 прізвищем позивача російською мовою зазначено «ОСОБА_2». Також у наведеному свідоцтві зазначено, що батьком позивача є ОСОБА_5, мати – ОСОБА_6  (російською мовою).

Відповідно до довідки Виконавчого комітету Камено-потіцької сільської ради депутатів трудящих Полтавської області від 21.06.61р. ОСОБА_5 є батьком ОСОБА_1 (а.с.23).

Згідно довідки Виконавчого комітету Камено-потіцької сільської ради депутатів трудящих Полтавської області від 13.12.80р. ОСОБА_6 має сина ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.24).

Судом також з’ясовано, що у свідоцтві про народження серії НОМЕР_3, виданим повторно Відділом РАЦС Кременчуцького районного управління юстиції Полтавської області 22.08.2006 р. прізвищем позивача українською мовою зазначено «ОСОБА_2» а батьком позивача зазначений ОСОБА_5

17.06.1994р. між позивачем та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2року народження, було зареєстровано шлюб,  про що у книзі реєстрації актів  цивільного стану Відділом  РАЦС Саксаганського райвиконкому Кривого Рогу Дніпропетровської області було зроблено запис про шлюб №395 та видано свідоцтво про укладення шлюбу.

Дослідивши копію актового запису про шлюб №395 від 17.06.1994р., що надійшла до суду поштою від відповідача, та свідоцтво про укладення шлюбу від 17.06.1994р. (а.с.9), судом з’ясовано, що у наведених документах прізвище позивача українською мовою зазначено як «ОСОБА_2».

Судом також з’ясовано, що у вищенаведене свідоцтво про укладення шлюбу були внесені виправлення та прізвище «ОСОБА_2» виправлено на «ОСОБА_2» (зворотній бік а.с.9).

27.04.05р. позивачу було видане повторне свідоцтво про укладення шлюбу серії НОМЕР_4, в якому прізвищем позивача зазначено «ОСОБА_2»  (а.с.10).

26.11.2008р. позивачем було отримано новий паспорт громадянина України серії НОМЕР_1, виданий Саксаганським РВ Криворізького МУ УМВС України у Дніпропетровській області, де прізвищем позивача українською мовою зазначено «ОСОБА_2», а російською мовою «ОСОБА_2» (а.с.12).

З метою усунення розбіжностей у прізвищі, позивач двічі звертався до Відділу РАЦС Ялтинського міського управління юстиції АРК з заявами про внесення до актового запису про шлюб №395, складеного 17.06.1994р. Відділом  РАЦС Саксаганського райвиконкому Кривого Рогу Дніпропетровської області, виправлення прізвища чоловіка до та після шлюбу, дружини після шлюбу з ОСОБА_2 на ОСОБА_2.

Висновками Відділу РАЦС Ялтинського міського управління юстиції АРК від 27.08.05р. та від 19.01.10р. позивачу у внесенні вищезазначених змін до актового запису про шлюб № 395 було відмовлено із-за різночитання у документах (в паспорті прізвище та по батькові на російської мові повинні відповідати актовому запису про народження заявника, котра складена на російській мові).

Вищенаведені обставини стали підставою для звернення позивача з цим позовом до суду.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 21 Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст. 55  Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Відповідно до ст.1 Цивільного кодексу України N 435-IV від 16.01.2003 цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини), засновані на юридичній рівності, вільному волевиявленні, майновій самостійності їх учасників.

Відповідно до ч.1 ст.269 Цивільного кодексу України особисті немайнові права належать кожній фізичній особі від народження або за законом.

Відповідно до ч.2 ст.272 Цивільного кодексу України  фізична особа має право вимагати від посадових і службових осіб вчинення відповідних дій, спрямованих на забезпечення здійснення нею особистих немайнових прав.

Відповідно до ст.273 Цивільного кодексу України органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування у межах своїх повноважень забезпечують здійснення фізичною особою особистих немайнових прав.  Юридичні особи, їх працівники, окремі фізичні особи, професійні обов'язки яких стосуються особистих немайнових прав фізичної особи, зобов'язані утримуватися від дій, якими ці права можуть бути порушені. Діяльність фізичних та юридичних осіб не може порушувати особисті немайнові права.

Відповідно до глави 22 Цивільного кодексу України до не майнових прав відноситься також особисті немайнові права, що забезпечують соціальне буття фізичної особи, а саме ст. 294 Цивільного кодексу України встановлено право фізичної особи на ім'я.  Фізична особа має право на транскрибований запис її прізвища та імені відповідно до своєї національної традиції. У разі перекручення імені фізичної особи воно має бути виправлене. Якщо перекручення імені було здійснене у документі, такий документ підлягає заміні. Якщо перекручення імені здійснене у засобі масової інформації, воно має бути виправлене у тому ж засобі масової інформації.

Отже стаття 294 Цивільного кодексу України закріплює одне із найбільш важливих немайнових прав фізичної особи, що забезпечує її соціальне буття  - право на ім’я. Його важливість визначається специфікою об’єкта, який опосередковується даним правом та полягає у забезпеченні фізичній особі можливості індивідуалізувати себе у суспільстві. Об’єктом даного права є ім’я фізичної особи. Це її особисте немайнове благо, яке дає їй можливість набувати прав та цивільних обов’язків, а також здійснювати їх під своїм іменем.

Враховуючи конституційний принцип верховенства права, суд прийшов до висновку, що право особи на ім’я не може бути обмеженим, в тому числі не можливістю внесення змін до актового запису, у зв’язку із різночитанням.

За загальним правилом структура імені фізичної особи складається із прізвища (родового імені), власного імені та по батькові. Право на присвоєння імені реалізується  батьками (усиновлювачами), опікунами, а в передбачених законом випадках  також і органами опіки та піклування або ж судом.

Відповідно до ч.1 ст. 145 Сімейного кодексу України N 2947-III від 10.01.2002, прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою.

Так відповідно до ст. 144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану і одночасно присвоїти їй прізвище, ім’я та по батькові.

Реєстрація народження дитини провадиться державним органом реєстрації актів цивільного стану та засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.

Відповідно до ст.1 Закону України “Про органи реєстрації актів громадянського стану” №  3807 - XII, від 24.12.1993 (далі-Закон № 3807) факти народження, встановлення батьківства є юридичними фактами, з якими закон пов'язує виникнення, зміну або припинення відповідних прав та обов'язків, вони називаються актами громадянського стану та засвідчуються державою шляхом обов'язкової реєстрації в органах реєстрації актів громадянського стану.

Відповідно до ст.1 Закону № 3807 до системи органів реєстрації актів громадянського стану входять відділи реєстрації актів громадянського стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення) управлінь юстиції.

Відповідно до ст.1 Закону № 3807 завданнями органів реєстрації актів громадянського стану є:

-забезпечення повної, своєчасної і правильної реєстрації актів громадянського стану;

-внесення до актових записів необхідних змін, доповнень та виправлень;

-поновлення втрачених та анулювання повторно складених актових записів;

-видача громадянам свідоцтв про реєстрацію;

-збереження архівного фонду.

Відповідно до ст.19 Закону № 3807 реєстрація народження, смерті, одруження, розірвання шлюбу, встановлення батьківства, переміни прізвища, імені та по батькові провадиться органами реєстрації актів громадянського стану в книгах спеціального зразка, які є єдиними доказами засвідчених у них фактів. Зразки книг реєстрації актів громадянського стану затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.1.1. Положення про порядок зміни, доповнення, поновлення та анулювання актових записів цивільного стану, затвердженого Наказом  Міністерства юстиції України N 86/5 від 26.09.2002р., зареєстрованого в Мінюсті України 26 вересня 2002 р. за N 786/7074  (із змінами та доповненнями) (далі Положення № 86/5) унесення змін, доповнень (далі - зміни) до актових записів цивільного стану, які складено в державних органах реєстрації актів цивільного стану України, у випадках, передбачених чинним законодавством, за наявності достатніх підстав і за відсутності спору між заінтересованими особами провадиться державними відділами реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи реєстрації актів цивільного стану).

Відповідно до п.1.5. Положення № 86/5 заяви про поновлення, анулювання та внесення змін до актових записів цивільного стану приймаються відділами реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цим Положенням.

Працівник відділу реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, звіряє відомості, зазначені заявником у заяві, з паспортом або паспортним документом. Суперечливі дані в документах письмово пояснюються. Документи, які мають необумовлені виправлення, підчистки або викликають сумніви щодо їх достовірності, перевіряються особливо ретельно та, у разі потреби, направляються для проведення їх експертизи до судово-експертної установи Міністерства юстиції України (за рахунок заявника).

Відповідно до п.1.8. Положення № 86/5 унесення змін до актових записів цивільного стану провадиться відділом реєстрації актів цивільного стану за місцезнаходженням запису, який підлягає виправленню.

Суд зазначає, що прийняття рішень, вчинення дій пропорційно, зокрема з до триманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на до сягнення яких спрямовані ці рішення (дії), є критерієм, який випливає з принципу пропорційності (адекватності). Дотримання прин ципу пропорційності особливо важливе при прийнятті рішень або вжитті заходів, які матимуть вплив на права, свободи та ін тереси особи. Метою дотримання цього принципу є досягнення розумного балансу між публічними інтересами, на забезпечення яких спрямовані рішення або дії суб'єкта владних повноважень, та інтересами конкретної особи.

Суд вважає, що у спірних правовідносинах підлягає застосуванню принцип пропорційності між застосованими заходами та переслідуваною метою, оскільки відсутня  шкода чи загроза її завдання державі або якій-небудь конкретній особі, а застосовані відповідачем заходи не відповідають переслідуваній меті.

Враховуючи те, що матеріалами справи а саме: свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 (а.с.7); свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3, виданим повторно Відділом РАЦС Кременчуцького районного управління юстиції Полтавської області 22.08.2006р. (а.с.8); відміткою про виправлення прізвища, що зроблена на свідоцтві про укладення шлюбу від 17.06.1994р. (зворотній бік а.с.9); дипломом Р№473541 (а.с.17); довідками виданими Виконавчим комітетом Камено-потіцької сільської ради депутатів трудящих Полтавської області (а.с.23,24) підтверджується, що прізвище позивача саме  - “ОСОБА_2”, суд вважає, що єдиним способом захисту прав позивача є зобов’язання відповідача внести зміни до актового запису про шлюб № 395 від 17.06.1994р., складеного Відділом  РАЦС Саксаганського райвиконкому Кривого Рогу Дніпропетровської області шляхом змінення  прізвища чоловіка до одруження та після одруження з ОСОБА_2 на ОСОБА_2.

З огляду на викладене, оцінюючи наведені сторонами докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що наявні достатні підстави для задоволення уточнених позовних вимог у повному обсязі.

Приймаючи до уваги, що судом задоволено позовні вимоги в повному обсязі, а також те, що позивачем сплачений судовий збір, суд вважає за необхідне в порядку ч.1 ст. 94 КАС України стягнути на користь позивача судовий збір в розмірі 3,40грн.

У судовому засіданні, що відбулося 20.04.10р., оголошені вступна та резолютивна частини постанови.

Постанову складено в повному обсязі 23.04.2010 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.94,160-163,167 КАС України,  суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.          Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.          Зобов'язати Саксаганський відділ реєстрації актів цивільного стану Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області  (50036, м. Кривий Ріг, вул. Тесленко, 21 а) внести зміни до актового запису про шлюб № 395 від 17.06.1994р., складеного Відділом  РАЦС Саксаганського райвиконкому Кривого Рогу Дніпропетровської області шляхом змінення  прізвища чоловіка до одруження та після одруження з ОСОБА_2 на ОСОБА_2.

3.          Стягнути на користь ОСОБА_1  ІНФОРМАЦІЯ_1  (98600, АРК, АДРЕСА_1; інші відомості та р/р невідомі) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 03 гривні 40 копійок.

У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.

Якщо після подачі заяви  про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне  оскарження.  

Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя                                                                Александров О.Ю.

           

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація