ПОСТАНОВА Копія Справа № 2-а-49/10
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2010 року Великобагачанський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого-судді Дем’янченка С.М.
при секретарі Гришко М.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Велика Багачка Полтавської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Великобагачанської районної санітарно-епідеміологічної станції Полтавської області, ОСОБА_3 головного державного санітарного лікаря Великобагачанського району Полтавської області про поновлення пропущеного строку звернення до суду, визнання протиправними (незаконними) дій суб’єкта владних повноважень та його рішень(постанов про накладення штрафу та про застосування фінансових санкцій),-
в с т а н о в и в:
З позовної заяви ОСОБА_1 вбачається, що в перших числах лютого місяця 2010 року їй по пошті в село Остап’є Великобагачанського району Полтавської області надійшов лист з відділення державної виконавчої служби (далі по тексту ВДВС) Великобагачанського районного управління юстиції Полтавської області, в якому знаходились дві постанови старшого державного виконавця Шепель Н.І. від 28.01.2010 року про відкриття виконавчого провадження про стягнення з ОСОБА_1 відповідно 102 грн. та 75 грн. 49 коп. штрафів на підставі постанови про накладення штрафу № 279 та постанови про застосування фінансової санкції №26, винесених 01.12.2009 року головним державним санітарним лікарем Великобагачанського району ОСОБА_3
Як зазначає позивач, що з змісту постанов про відкриття виконавчого провадження вона вперше дізналась про існування винесених постанов у відношенні неї. Непогоджуючись з постановами та з метою одержання для ознайомлення та оскарження в судовому порядку намагалася потрапити на прийом до головного державного санітарного лікаря Великобагачанського району Полтавської області ОСОБА_3, але так і не потрапила Постанови отримала відносно неї тільки 05.02.2010 року в ВДВС Великобагачанського районного управління юстиції.
Позивач ОСОБА_1 зазначає, що постанова № 279 від 01.12.2009 року названа, як постанова про накладення штрафу є незаконною, зміст її є суперечливим і неясним, накладення на неї 102 грн. штрафу не мотивовано, із змісту постанови ніби вбачається, що мова в ній йдеться про порушення якихось санітарних правил як і те, що до позивача застосовано адміністративне стягнення, при складанні протоколу та при винесенні постанови не були дотримані процесуальні процедури КУпАП, відсутні посилання на норми процесуально та матеріального права. Постанова №279 суперечить вимогам ст.283 КУпАП щодо її назви та змісту, в постанові відсутні посилання на КУпАП, не вказано за яке правопорушення передбаченого КУпАП накладено на позивача стягнення у вигляді штрафу, не вказано дати вчинення ОСОБА_1 діяння. При притягненні ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності порушені вимоги ст. ст.254,256 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення взагалі не складався. Позивач посилається, що у вище згаданому акті обстеження та протоколі про порушення не вказано обставин та фактів, які б давали ОСОБА_4 підстави для притягнення до адміністративної відповідальності. Крім цього ОСОБА_1 вважає, що формально перебувала на посаді директора Остап’євської ЗСШ І-ІІІ ступенів, оскільки школу не прийняла згідно акту прийому-передачі. Також позивач зазначала, що постанова від 01.12.2009 року №26 про застосування відносно неї фінансової санкції у розмірі 75 грн. 49 коп. є незаконною з вище зазначених підстав та з тих підстав, що ОСОБА_3 допустив порушення вимог ст.46 Закону України « Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», ОСОБА_1 не була присутня при винесенні оскражувальних постанов не знала про їх існування і вважає, що з поважних причин пропустила строк на своєчасне оскарження їх до суду. В зв’язку з вище викладеним позивач ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до суду в якому просила ухвалити рішення, яким визнати поважними причини пропуску передбаченими ст..289 КУпАП строку на оскарження постанов, поновити його, а також визнати протиправними незаконними складені 01.12.2009 року відповідачем головним санітарним лікарем Великобагачанського району Полтавської області ОСОБА_3 описані вище постанову №279 про накладення на ОСОБА_1 штрафу в сумі 102 грн. та постанову №26 про застосування відносно ОСОБА_1 фінансової санкції у розмірі 75 грн.49 коп., а також просила визнати дії ОСОБА_3 по складенню вище вказаних постанов протиправними, незаконними.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заявлений адміністративний позов підтримала в повному обсязі, послалася на обставини, викладені в позовній заяві та наголошувала на тому, що її вина в скоєнні правопорушення відсутня в зв’язку з тим, що вона формально перебувала на посаді директора Остап’євської ЗОШ І-ІІІ ступенів, на час перевірки школа нею не була прийнята і вона не мала доступу для контролю ні до столової ні до інших об’єктів її вказівки фактично ігнорувались, просила суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача Великобагачанської районної санітарно - епідеміологічної станції Полтавської області Костенко В.І. в судовому засіданні, позов не визнала і суду пояснила, що нею проводилась планова перевірка шкіл району. При перевірці Остап’ївської ЗСШ І-ІІІ ступенів було виявлено ряд порушень. Продукти, для харчування учнів зберігались з простроченим терміном, а саме печиво «Орбіта кокос», «Смайлі молоко», на загальну суму 75 грн., в столовій школи не вівся бракерний журнал, не використовувались дві холодильні камери, для ложок відсутні сушки, в харчоблоці використовувався дезрозчини, які готувалися 07.10.2009 року. На підставі виявлених порушень нею було складено Акт обстеження об’єкта, а на директора школи як посадову особу ОСОБА_1 було складено протокол про порушення санітарних норм. Посилання ОСОБА_7 на те, що на час перевірки школи вона не прийняла школу вважає не припустимим її по відношенню контролю за зберіганням продуктів харчування для дітей могла призвести до масового харчового отруєння дітей. Просила суд відмовити в задоволенні позову в зв’язку з безпідставністю.
Співвідповідач ОСОБА_3 - головний санітарний лікар Великобагачанського району Полтавської області в судовому засіданні позов не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позову в зв’язку з безпідставністю і суду пояснив, що дійсно на розпорядження головного санітарного лікаря України проводились перевірки шкіл району з метою недопущення харчового отруєння учнів шкіл району. Перед перевіркою заздалегідь було повідомлено директорів про вилучення продуктів харчування з столових шкіл, оскільки на території України було введено карантин. При перевірці Остап’євської ЗСШ І-ІІІ ступенів Костенко В.І. лікарем з гігієни дітей та підлітків Великобагачанської райсанепідемстанції було виявлено ряд порушень, які зафіксовані в акті обстеження та на ОСОБА_1 було складено адміністративний протокол і повідомлено під розпис останню, що 01.12.2009 року буде розглядатись адміністративна справа. 01.12.2009 року ОСОБА_1 в Великобагачанську районну санітарно - епідеміологічну станцію не з’явилась, про причину неявки не повідомила і тому адміністративний протокол було розглянуто в її відсутність та винесено постанову №279 про накладення штрафу та винесено постанову про застосування фінансової санкції у розмірі 75 грн.49 коп. В подальшому вище вказані постанови були направлені рекомендованим листом ОСОБА_1, які їй було вручено, в матеріалах справи мається лист начальника ЦОС №1 ОСОБА_8 Вважає,що позов ОСОБА_1 є безпідставним, оскільки при винесенні постанов було дотримано всих вимог чинного законодавства.
Суд, заслухавши пояснення сторін, оглянувши в судовому засіданні оригінал протоколу про порушення санітарних норм № 279 відносно ОСОБА_7, постанови про накладення штрафу № 279, постанову про застосування фінансових санкцій №26 відносно ОСОБА_7, дослідивши та проаналізувавши письмові докази по даній справі, приходить до висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст. 33 Закону України « Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» одним з основних напрямків санітарно – епідеміологічної служби є здійснення державного санітарно-епідеміологічного нагляду.
24 листопада 2009 року в селі Остап’є Великобагачанського району Полтавської області лікарем Великобагачанської районної санітарно - епідеміологічної станції Полтавської області Костенко В.І. було проведено обстеження Остап’євської ЗОШ І-ІІІ ступенів в присутності директора школи ОСОБА_1 з метою дотримання вимог постанови головного лікаря України №28 від 18.11.2009 року вході якого було виявлено слідуючі недоліки: в харчоблоці не використовуються дві холодильні камери, для зберігання ложок відсутні сушки,для харчування учнів в наявності печиво «Орбіта» та «Смайлі молоко» з простроченим терміном реалізації, «С» вітамінізація не проводиться, в харчоблоці проводиться деззасобами, які виготовлені 07.01.2009 року, про що складено акт обстеження об’єкта та запропоновано вжити заходів по усуненню порушень (а.с.8-9) На підставі акту обстеження від 24.11.2009 року на директора Остап’євської ЗСШ І-ІІІ ступенів ОСОБА_1 було складено протокол про порушення санітарних норм за порушення ДСаНПіН 5.5.2008-01
Від 20.09.1985 року «Влаштування та утримання ЗНЗ, постанови головного держсанлікаря України №28 від 18.11.2001 року, з протоколом остання ознайомлена їй роз’яснено права та повідомлено про дату розгляду протоколу (а.с.10).
Згідно до п.л, ст.41 Закону України « Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»до повноважень головних державних санітарних лікарів та інших посадових осіб, які здійснюють санітарний-епідеміологічний нагляд входить обов’язок застосування передбачених цим Законом заходів для припинення порушення санітарно законодавства.
Статтею 46 Закону України « Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», за порушення санітарного законодавства …. на осіб, винних у вчиненні таких правопорушень, може бути накладена адміністративна відповідальність у виді штрафу.
01.12.2009 року головним санітарним лікарем Великобагачанського району Полтавської області ОСОБА_3 було винесено постанову від 01.12.2009 року про застосування фінансової санкції відносно директора Остап’євської ЗСШ І-ІІІ ступенів ОСОБА_1 у розмірі 75 грн.49 коп. (а.с.11).
Постановою від 01.12.2009 року №279, головного санітарного лікаря Великобагачанського району Полтавської області ОСОБА_3, ОСОБА_1 визнано винною за вчинення порушень вимог ДСаНПіН 5.5.2008-01 від 20.09.1985 року «Влаштування та утримання ЗНЗ, постанови головного держсанлікаря України №28 від 18.11.2001 року та накладено стягнення у виді штрафу в сумі 102 грн.(а.с.12).
З листа начальника ЦОС №1 від 16.03.2010 року адресованого головному санітарному лікарю Великобагачанського району Полтавської області ОСОБА_3 вбачається, що рекомендованого листа № 53710 від 08.12.2009 року, адресованого ОСОБА_1 було вручено 10.12.2009 року її батькові ОСОБА_9 (а.с. 40).
Як вбачається з повідомлення відділу освіти Великобагачанської районної державної адміністрації Полтавської області №314 від 18.03.2010 року, ОСОБА_1 перебувала на посаді директора Остап’євської ЗОШ І-ІІІ ступенів в період з 12.11.2009 року по 22.12.2009 року про, що свідчить наказ відділу освіти № 212 від 12.11.2009 року «Про поновлення на роботі ОСОБА_1 та відповідно отримувала заробітну плату за виконану нею роботу, як директор школи (а.с.37-38).
З повідомлення директора Остап’євської ЗОШ І-ІІІ ступенів від 23.03.2010 року вбачається, що прийом передачі по акту Остап’євської школи директорами з 12.11.2009 року по 22.12.2009 року не проводився (а.с.39).
Суд вважає,що при складенні протоколу та винесенні постанов про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1,а також винесення відносно останньої постанови про застосування фінансових санкцій дотримано вимог чинного законодавства.
Адміністративне стягнення та застосовані фінансові санкції відносно ОСОБА_1 головним санітарним лікарем Великобагачанського району Полтавської області ОСОБА_3 накладено в межах санкцій ст.ст.46,47 Закону України « Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» та відповідно до наданих йому повноважень. Що стосується пояснення позивача ОСОБА_1 в тій частині, що вона не скоювала адміністративного правопорушення, тому, що фактично працювала директором вище вказаної школи та не прийняла школу згідно ату передачі то суд не приймає їх до уваги, оскільки вони спростовуються матеріалами справи та поясненням самої позивачки ОСОБА_1 оскільки вона письмово не зверталася до районного відділу освіти стосовно прийом школи згідно ату прийому передачі і за час перебування на посаді директора вище вказаної школи в період з 12.11.2009 року по 22.12.2009 року школи так і не прийняла (а.с. 40).
Суд вважає, що відповідачем головним санітарним лікарем Великобагачанського району Полтавської області ОСОБА_3 не допущено порушень вимог КУпАП при притягнення посадової особи ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки ним виконані в повному обсязі вимоги ст.ст. 276-280, 285 КУпАП, в зв’язку з цим посилання позивача ОСОБА_1 про те, що вона дізналась про винесені постанови про притягнення до адміністративної відповідальності та про накладення фінансових санкцій відносно неї 05.02.2010 року в ВДВС Великобагачанського районного управління юстиції є не припустимим спростовується письмовим повідомленням начальника ЦОС № 1, ОСОБА_8 про вручення рекомендованого листа № 53710, адресованого ОСОБА_1, який було вручено 10.12.2009 року її батькові ОСОБА_9 (а.с. 39).
Зібрані в справі докази та їх належна оцінка вказують на відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_1 до Великобагачанської районної санітарно-епідеміологічної станції Полтавської області, ОСОБА_3 про визнання протиправними (незаконними) дій суб’єкта владних повноважень та його рішень(постанов про накладення штрафу та про застосування фінансових санкцій) і тому у суду є підстави для прийняття рішення відповідно до п.1 ч.1 ст.293 КУпАП про залишення постанов без змін, а позову без задоволення.
На підставі викладеного та керуючись ст. 293 КУпАП, ст.ст. 86,160-163,167 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Великобагачанської районної санітарно-епідеміологічної станції Полтавської області, ОСОБА_3 головного державного санітарного лікаря Великобагачанського району Полтавської області про поновлення пропущеного строку звернення до суду, визнання протиправними (незаконними) дій суб’єкта владних повноважень та його рішень(постанов про накладення штрафу та про застосування фінансових санкцій) – відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Великобагачанський районний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі, і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст складено 12 квітня 2010 року.
Суддя –підпис
Копія вірна:
Суддя - Секретар -