Особи
Учасники процесу:
Ім`я Замінене і`мя Особа
Судове рішення #89833657


УХВАЛА

05 листопада 2020 р.Справа № 480/7450/20

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Сіренко О.І.,

Суддів: Калиновського В.А. ,  Кононенко З.О. ,

розглянувши клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору  за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення   Сумського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 року по справі № 480/7450/20

за позовом   ОСОБА_1     

до  Чернеччинської сільської територіальної виборчої комісії Охтирського району Сумської області            

про визнання бездіяльності протиправною,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням  Сумського окружного адміністративного суду  від 02.11.2020 року у справі №480/7450/20 у задоволенні адміністративного позову   ОСОБА_1 до Чернеччинської сільської територіальної виборчої комісії Охтирського району Сумської області про визнання бездіяльності  протиправною – відмовлено.      

На зазначене рішення суду   ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, яка також містить клопотання про звільнення від сплати судового збору.

Колегія суддів, розглянувши вказане клопотання про звільнення від сплати судового збору,   вважає, що таке клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Пунктом 1 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір сплачується у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік"    встановлено розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу в розрахунку на місяць станом на 01 січня 2020 року – 2102, 00   коп.

Враховуючи викладене, в даному випадку розмір ставки судового збору за подання апеляційної скарги складає 2102 *0,4*150% = 1261 грн. 20 коп.

Таким чином, при поданні апеляційної скарги на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 року судовий збір підлягав сплаті у розмірі 1261 грн. 20 коп.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю   або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

З наведеного випливає, що звільнення від сплати судового збору є дискреційним правом, а не обов`язком суду, можливість реалізації якого пов`язується з майновим станом особи.

Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень її майнового стану. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою для звільнення сторони від сплати судового збору, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору.

Клопотання про звільнення від сплати судового збору заявник апеляційної скарги обґрунтовує неможливістю сплати судового збору через скрутний майновий стан.

В підтвердження вказаних обставин заявником апеляційної скарги надано   зокрема довідку з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків за 2019 рік, з якої слідує, що дохід ОСОБА_1 за 2019 рік   склав 15408,23 грн, також докази того, що позивач є вдовою та має на утриманні малолітню дитину.

Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов, зокрема, якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік, також, якщо позивачами є одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років.

  Відповідно до ч. 2 ст.8 Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

З аналізу приписів статті 8 Закону України "Про судовий збір" випливає, що суд може звільнити позивача - фізичну особу від сплати судового збору у разі якщо розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу такої особи за попередній календарний рік, а також якщо позивачами є одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років.

З наданої   позивачем довідки з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків за 2019 рік слідує, що дохід ОСОБА_1 за 2019 рік   склав 15408,23 грн.

5 відсотків від розміру річного доходу позивача за   2019 рік у сумі 15408,23 грн. складає 770,41 грн.

Судовий збір на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 року підлягає сплаті у розмірі 1261 грн. 20 коп.

Отже,   розмір судового збору у розмірі 1261 грн. 20 коп. перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік.

Також, позивач, звертаючись до суду із заявою про звільнення від сплати судового збору через скрутне матеріальне становище, надала докази про те, що   вона є вдовою, має на утриманні малолітню доньку    ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Враховуючи наведені вище обставини колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання про звільнення   ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.11.2020  року.

Відповідно до ч.1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Згідно з ч.2 ст.143 КАС України учасники   справи, свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі можуть оскаржити судове рішення щодо судових витрат, якщо це стосується їхніх інтересів.

Керуючись ст. ст.133,143 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -


У Х В А Л И В:

Клопотання   ОСОБА_1 про звільнення від   сплати судового збору - задовольнити. 

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 02.11.2020 року у   справі №480/7450/20.

Ухвала набирає законної сили з дати її підписання та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.



Головуючий суддя Сіренко О.І.

Судді Калиновський В.А.  Кононенко З.О.





Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація