- позивач: ПАТ "Страхова компанія "Арсенал Страхування"
- відповідач: Зінчук Олексій Володимирович
- заявник: ПАТ "Страхова компанія "Арсенал Страхування"
Ім`я | Замінене і`мя | Особа |
---|
УКРАЇНА
Романівський районний суд Житомирської області
290/302/20
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
4 листопада 2020 року смт. Романів
Романівський районний суд Житомирської області в складі судді Ковальчука М.В., з участю секретаря судового засідання Розвадовського В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Арсенал Страхування» до ОСОБА_1 про відшкодування завданої майнової шкоди, -
В С Т А Н О В И В :
В березні 2020 року приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «Арсенал Страхування» (далі ПРАТ «СК «Арсенал Страхування») звернулося до суду із позовом до ОСОБА_1 , в якому зазначено, що 7 квітня 2017 року з вини відповідача сталася дорожньо-транспортна пригода з участю автомобіля SEAT Toledo державний номерний знак НОМЕР_1 , що знаходився під керуванням останнього, та автомобіля SKODA Octavia державний номерний знак НОМЕР_2 , в результаті чого вказані транспортні засоби отримали механічні пошкодження.
Посилаючись на те, що за фактом настання страхового випадку, ПРАТ «СК «Арсенал Страхування» виплатило за договором добровільного страхування наземного транспорту власнику автомобіля SKODA Octavia державний номерний знак НОМЕР_2 - товариству з обмеженою відповідальністю «ДІЄСА» (далі ТОВ «ДІЄСА») страхове відшкодування у розмірі 198050,00 грн, позивач просить стягнути з відповідача вказану суму виплаченого страхового відшкодування.
Розгляд справи проведено у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до статті 279 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач своїм правом подати відзив не скористався.
Судом встановлено, що 7 квітня 2017 року о 9 годині 50 хвилин під час виїзду на автомобільну дорогу «Київ - Чоп» в с. Мила Києво-Святошинського району Київської області поблизу будинку 21/23 по вулиці Комарова з вулиці 40-річчя Перемоги, ОСОБА_1 , керуючи автомобілем SEAT Toledo державний номерний знак НОМЕР_1 , порушуючи пункт 10.2 Правил дорожнього руху України, не надав переваги в русі автомобілю SKODA Octavia державний номерний знак НОМЕР_2 , який знаходився під керуванням ОСОБА_2 , в результаті чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження, а пасажир автомобіля SKODA Octavia - тілесні ушкодження.
Постановою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 26 червня 2017 року, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 340,00 грн.
Частиною 6 статті 82 ЦПК України визначено, що вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Таким чином, вина відповідача у вчинені даної дорожньо-транспортної пригоди є встановленою та не підлягає доведенню.
Цивільно-правова відповідальність ТОВ «ДІЄСА», як власника наземного транспортного засобу - автомобіля SKODA Octavia державний номерний знак НОМЕР_2 , була застрахована відповідно до договору добровільного страхування наземного транспорту № 93/17-Т/Ц1 від 23 лютого 2017 року, укладеного між ПРАТ «СК «Арсенал Страхування» та ТОВ «ДІЄСА». Предметом даного договору є майнові права, пов`язані з володінням та користуванням автомобілем SKODA Octavia.
З матеріалів справи вбачається, що на час вищевказаної дорожньо-транспортної пригоди цивільно-правова відповідальність відповідача, як власника наземного транспортного засобу, застрахована не була.
7 квітня 2017 року водій автомобіля SKODA Octavia державний номерний знак НОМЕР_2 ОСОБА_2 звернувся до ПРАТ «СК «Арсенал Страхування» із заявою про настання події, що має ознаки страхового випадку за договором добровільного страхування транспортного засобу № 93/17-Т/Ц1.
15 травня 2017 року експертом ОСОБА_3 (свідоцтво від 3 липня 2015 року № 49) був складений протокол огляду автомобіля SKODA Octavia державний номерний знак НОМЕР_2 .
Зі змісту страхового акту від 16 червня 2017 року № 006.00362017-1 вбачається, що вищезазначену подію кваліфіковано як страховий випадок.
Відповідно до висновку № 329/17 від 22 травня 2017 року експертного автотоварознавчого дослідження з визначення вартості матеріального збитку, завданого власнику автомобіля SKODA Octavia державний номерний знак НОМЕР_2 , матеріальний збиток, спричинений власнику вказаного транспортного засобу, пошкодженого внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, становить 355267,60 грн.
Згідно ремонтної калькуляції від 22 травня 2017 року № 329/17, вартість ремонту автомобіля SKODA Octavia державний номерний знак НОМЕР_2 складає 514058,25 грн.
Відповідно до пункту 31.5 договору добровільного страхування наземного транспорту, ПРАТ «СК «Арсенал Страхування» було визнано повну загибель зазначеного транспортного засобу.
Згідно даних страхового акта від 16 червня 2017 року № 006.00362017-1 та додатка до нього, сума страхового відшкодування становить 198050,00 грн, 4770,50 грн було зараховано в рахунок сплати частини страхової премії.
Копією платіжного доручення № 894759 від 25 липня 2017 року підтверджується той факт, що ПРАТ «СК «Арсенал Страхування» сплатило ТОВ «ДІЄСА» 193279,50 грн страхового відшкодування.
Згідно частини першої статті 979 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), за договором страхування одна сторона (страховик) зобов`язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.
В пункті 3 частини першої статті 988 ЦК України зазначено, що страховик зобов`язаний у разі настанні страхового випадку здійснити страхову виплату у строк, встановлений договором. Частиною першою статті 22 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» також передбачено, що у разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи.
Відповідно до статті 25 Закону України «Про страхування», здійснення страхових виплат і виплата страхового відшкодування проводиться страховиком згідно з договором страхування на підставі заяви страхувальника (його правонаступника або третіх осіб, визначених умовами страхування) і страхового акта (аварійного сертифіката), який складається страховиком або уповноваженою ним особою (аварійним комісаром) у формі, що визначається страховиком.
Статтею 6 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» передбачено, що страховим випадком є дорожньо-транспортна пригода, що сталася за участю забезпеченого транспортного засобу, внаслідок якої настає цивільно-правова відповідальність особи, відповідальність якої застрахована, за шкоду, заподіяну життю, здоров`ю та/або майну потерпілого.
Згідно зі статтями 993 ЦК України та 27 Закону України «Про страхування» до страховика потерпілого переходить право вимоги до завдавача шкоди у деліктному зобов`язанні у межах виплаченого потерпілому страхового відшкодування. Після такої виплати деліктне зобов`язання не припиняється. У ньому відбувається заміна кредитора: до страховика потерпілого переходить право вимоги, що належало цьому потерпілому у деліктному зобов`язанні, у межах виплаченого йому страхового відшкодування. Такий перехід права вимоги є суброгацією (правова позиція, викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 4 липня 2018 року у справі № 755/18006/15-ц).
Відповідно до частини другої статті 1187 ЦК України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об`єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.
Встановивши факт виплати позивачем страхового відшкодування та переходу до нього права вимоги до завдавача шкоди у деліктному зобов`язанні в межах виплаченого потерпілому страхового відшкодування, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення.
Відповідно до вимог статті 141 ЦПК України, суд також стягує з відповідача на користь позивача понесені ним і документально підтверджені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 10-13, 81, 82, 141, 263-265, 268, 279 ЦПК України, статтями 979, 993, 1187 ЦК України, Законом України «Про страхування», суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Арсенал Страхування» задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 (адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) на користь приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «Арсенал Страхування» (адреса місцязнаходження: вул. Борщагівська, 154 м. Київ, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ: 33908322) 198050 (сто дев`яносто вісім тисяч п`ятдесят) грн витрат, пов`язаних з виплатою страхового відшкодування, та 1921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн судових витрат, пов`язаних зі сплатою судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його ухвалення в порядку передбаченому підпунктом 15.5 пункту 1 розділу XIII «Перехідні положення» ЦПК України.
Суддя М.В. Ковальчук
- Номер: 2/290/156/20
- Опис: про стягнення заборгованості
- Тип справи: на цивільну справу (позовне провадження)
- Номер справи: 290/302/20
- Суд: Романівський районний суд Житомирської області
- Суддя: Ковальчук М.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 20.03.2020
- Дата етапу: 20.03.2020
- Номер: 2-во/290/3/20
- Опис:
- Тип справи: на заяву у цивільних справах (2-сз, 2-р, 2-во, 2-др, 2-зз,2-і)
- Номер справи: 290/302/20
- Суд: Романівський районний суд Житомирської області
- Суддя: Ковальчук М.В.
- Результати справи:
- Етап діла: Призначено склад суду
- Департамент справи:
- Дата реєстрації: 21.12.2020
- Дата етапу: 21.12.2020