Апеляційний суд Кіровоградської області
Справа № 22-824-2010 р. Головуючий у 1-й інстанції Куковенков С.В.
Категорія 48 Доповідач – Фомічов С.Є.
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
20 квітня 2010 року колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області в складі:
головуючої судді - Бубличенко В.П.
суддів - Сукач Т.О.
Фомічова С.Є.
при секретарі - Савченко Н.В.
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про стягнення аліментів, за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 28 січня 2010 року
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_2 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2 про стягнення аліментів на утримання дитини та дружини. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначала, що з 12 травня 2000 року вона перебувала у шлюбі з відповідачем. 27 листопада 2000 року у них народився син ОСОБА_5. З 5 жовтня 2009 року в зв’язку з погіршенням стосунків вони проживають окремо. Відповідач належної допомоги в утриманні дитини не надає. Крім того дитина є інвалідом дитинства, постійно хворіє, потребує постійного догляду та додаткових витрат на лікування. Відповідач працює і має можливість надавати їй допомогу.
Посилаючись на зазначені обставини, позивачка просила стягнути з відповідача на її користь щомісячно аліменти на утримання її та дитини.
Рішенням Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 28 січня 2010 року позовні вимоги було задоволено частково. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі ј частини всіх видів заробітку (доходів), але не менше 30 % прожиткового мінімуму для неповнолітньої дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 28 жовтня 2009 року і до досягнення сином повноліття, тобто до 27 листопада 2018 року. Стягнуто з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_2 аліменти на її утримання у розмірі 1/6 частини всіх видів заробітку (доходів) щомісячно, починаючи з 28 жовтня 2009 року і до досягнення сином повноліття, тобто до 27 листопада 2018 року. В задоволенні позовних вимог про стягнення аліментів на додаткові витрати на утримання сина було відмовлено.
У апеляційній скарзі ОСОБА_2 ставиться питання про зміну рішення суду. На його думку, суд неповно з’ясував обставини справи, а саме те, що він не має можливості сплачувати аліменти на утримання колишньої дружини. Він виплачує споживчій кредит, у нього на утриманні є інша жінка, з якою він проживає на даний час, вона вагітна, а тому потребує матеріальної допомоги. За своїм матеріальним становищем він погоджується зі сплатою аліментів на утримання сина, але не може надавати матеріальну допомогу позивачці. В зв’язку з цим просив змінити рішення місцевого суду та відмовити в задоволенні позовної вимоги про стягнення аліментів на утримання позивачки.
Заслухавши доповідача, пояснення відповідача, який підтримав доводи апеляційної скарги, заперечення позивачки та її представника ОСОБА_6, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та в межах позовних вимог, заявлених в суді першої інстанції, відповідно до ст. 303 ЦПК України, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Суд першої інстанції при ухваленні вказаного рішення відповідно до вимог ст.ст. 212-213 ЦПК України повно з’ясував всі обставини справи та дав їм не належну оцінку.
Так судом першої інстанції було встановлено, що позивачка проживає разом з дитиною-інвалідом ( а.с. 5) і опікується нею. Згідно з довідкою, наданою дитячою міською лікарнею м. Олександрія, за станом здоров»я дитина потребує постійного стороннього догляду, а тому відповідно до вимог ч. 1 ст.88 СК України позивачка має право на утримання за умови, що відповідач може надавати матеріальну допомогу.
Суд дійшов правильного висновку, відповідач має можливість надавати позивачці матеріальну допомогу.
Проте вирішуючи питання про визначення розміру стягнення матеріальної допомоги, суд не врахував ту обставину, що позивачка отримує державну соціальну допомогу дітям інвалідам в розмірі 907,50 грн. на місяць. Позивачка не довела, що відповідач має можливість сплачувати допомогу в розмірі 1/6 частини всіх видів заробітку (доходів). В судовому засіданні відповідач погоджувався сплачувати допомогу, але просив суд, щоб загальна сума аліментів не перевищувала 1/3 частину всіх видів заробітку (доходу)
Враховуючи наведене колегія суддів вважає за можливе зменшити суму стягнення матеріальної допомоги на утримання позивачки до 1/12 частини всіх видів заробітку (доходів) відповідача.
Крім того, суд першої інстанції вирішуючи питання про стягнення аліментів на утримання позивачки зазначив, що стягнення аліментів повинно бути до досягнення сином повноліття, тобто до 27 листопада 2018 року. Колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції, так як медичний висновок № 3363 від 24 лютого 2009 року про те, що дитина є інвалідом, дійсний лише до 24 лютого 2011 року, а тому і стягнення аліментів може бути проведене лише до зазначеної дати.
За таких обставин колегія суддів апеляційного суду вважає, що рішення суду першої інстанції в частині стягнення суми матеріальної допомоги на утримання позивачки підлягає зміні відповідно до вимог ст. 309 ЦПК України, враховуючи матеріальний та сімейний стан відповідача необхідно зменшити розмір стягнення аліментів на користь позивачки до 1/12 частини всіх видів заробітку (доходів) відповідача та визначити строк стягнення аліментів на утримання позивачки до 24 лютого 2011 року
Керуючись ст.ст. 209, 303, 307, 308, 309, 313-316 ЦПК України, колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області
В И Р І Ш И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Рішення Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області від 28 січня 2010 року змінити. Зменшити розмір аліментів, що підлягають стягненню з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 з 1/6 до 1/12 частини всіх видів заробітку (доходів) відповідача щомісячно. Стягнення проводити, починаючи з 28 жовтня 2009 року до 24 лютого 2011 року.
В решті рішення Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 28 січня 2010 року залишити без змін.
Рішення апеляційного суду набирає чинності з моменту його проголошення і може бути оскаржено у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду України протягом двох місяців.
Головуюча Судді